Шийка матки перед пологами

Зміст:
 • Що таке шийка матки?
 • Що відбувається під час вагітності?
 • Підготовка до пологів
 • Тривожні ознаки
 • Ультразвукове дослідження

У міру наближення до дати народження малюка організм вагітної поступово змінюється. Шийка матки при вагітності готується до важливої місії. Їй належить багато разів розширитися, щоб дати можливість дитині з'явитися на світло. У звичайному стані просвіт шийки матки дуже маленький. Щоб дати можливість плоду пройти по родових шляхах, їй необхідно дуже сильно розтягнутися. Вона повинна бути еластичною, щоб розширитися в достатній мірі, але не пошкодити при цьому свої тканини. Станом шийки матки судять про готовність організму до пологів. Як змінюється шийка матки в процесі підготовки до пологів і як вона повинна виглядати до кінця вагітності?

Шийка матки перед пологами

Що таке шийка матки?

Шийка матки - це нижня частина органу. Але якщо стінки матки складаються з м'язової тканини, то шийка представлена переважно сполучною тканиною з колагеновими і еластичними волокнами.

Частина шийки розміщена в порожнині піхви. Тому її називають піхвової частини. Саме цю частину обстежує лікар при гінекологічному огляді. Вона є входом в порожнину матки. Отвір, яке розташоване на піхвової частини шийки, називається зовнішнім зівом. Воно веде у вузький канал під назвою цервікальний.

Шийка матки перед пологамиЗовнішній зів і цервікальний канал - шлях в порожнину матки. В місці, де закінчується цервікальний канал і починається порожнину органу, знаходиться внутрішній зів.

Цервікальний канал нагадує трубочку, кінці якої виходять у порожнину м'язового органу і в порожнину піхви. Саме по цьому каналу здійснюється переміщення сперматозоїдів в порожнину матки, вихід менструальних виділень і рух плоду при пологах.

В нормі шийка матки має довжину 3,5-4 см, товщину 2,6 см та ширину 3,5 див. Відхилення в межах +/-0,5 -1 см вважаються нормальними. Кожні пологи змінюють розміри шийки, збільшуючи її на 0,5 -1 див. Впливають на її розміри та аборти, але не в такій мірі.

Розмір шийки матки має велике значення для виношування дитини. Занадто коротка шийка може не витримати збільшується навантаження при розвитку плоду. Розкриття на ранніх термінах небезпечно достроковим перериванням вагітності та втратою дитини.

Але під постійним контролем лікарів вагітність можна виносити цілком успішно. Якщо є загроза раннього розкриття родових шляхів і зриву вагітності, жінці встановлюють песарій. Це медичне обладнання, яке вводиться у піхву і встановлюється для перерозподілу навантаження плодового яйця. В екстрених випадках на цервікальний канал у ході хірургічного втручання накладають шви. Вони надійно утримують в матці зростаючий плід до самих пологів.

Повернутися до змісту

Що відбувається під час вагітності?

Шийка матки перед пологамиПід час вагітності робота багатьох органів і систем жінки спрямована на збереження плоду і на його розвиток. Ближче до пологів організм готується до пологів. Всі ці процеси відбуваються під дією гормонів. Кожен етап, починаючи з зачаття і закінчуючи пологами, регулюють різні гормони, що виділяються щитовидною залозою, наднирковими, статевими залозами і гіпофізом. Впливають вони і на шийку матки, допомагаючи їй впоратися з її головним завданням - утримати плід в матці. До 37 тижня вона повністю закрита, тверда і щільно зімкнута. Закритий і цервікальний канал. Це не дозволяє ніяким стороннім часток і мікроорганізмів проникнути в матку. Родові шляхи також щільно закупорює слизова пробка. Вона відходить тільки безпосередньо перед пологами або незадовго до початку пологової діяльності. Вихід пробки є явною ознакою початку пологів.

Шийка дуже чутлива до змін, що відбуваються в жіночому організмі. Тому його зовнішній вигляд змінюється вже на самих ранніх термінах вагітності. У звичайному стані вона гладка, блискуча і світло-рожева. Після зачаття в ній збільшується кровообіг, вона стає синюшного і більш щільною. Піхвова частина при вагітності відхилена трохи назад.

Розміри шийки під час вагітності змінюються незначно. З середини вагітності довжина її трохи збільшується, а приблизно з 30 тижня поступово зменшується.

Повернутися до змісту

Підготовка до пологів

Шийка матки перед пологамиЗ 35 тижня під впливом гормонів матка починає підготовку до пологів. Шийка матки перед пологами на останніх тижнях вагітності поступово втрачає свою щільність, розм'якшується, розгладжується і стає коротше. Вона починає відкриватися. У деяких жінок такий процес розвивається довго, тижнями. А у деяких стрімко, перед самими пологами. Можна з відкритим цервикальним каналом проходити більше одного тижня без натяків на появу родової діяльності.

У цей період збільшуються слизові виділення.

Всі ці приготування спрямовані на те, щоб родові шляхи розкрилися для проходження по ним дитини. Підготовка шийки матки до пологів називається дозріванням.

Дозріванню допомагають скорочення м'язового органу. Той теж готується до пологів, тренуючись виштовхувати плід. Тренувальні скорочення називаються переймами, провісниками. Їх не завжди помічають жінки, так як вони безболісні. Таку сутичку можна визначити по тимчасовому окаменению живота. Він стає схожим на круглий і щільний шар, практично кам'яний. Скорочення сприяють розм'якшенню і розкриття шийки матки. До моменту пологів її довжина зменшиться вдвічі. Зменшення довжини відбувається за рахунок розм'якшення і розширення.

Шийка матки перед пологамиГотовність шийки матки визначається її розкриттям. Воно має становити 10 див. Це означає, що в просвіт цервікального каналу орієнтовно повинні входити п'ять пальців руки. Родовий процес вважається, що почався, якщо розкриття становить 1-2 пальця. Регулярний огляд шийки матки перед пологами дозволяє контролювати процес родової діяльності.

Механізм дозрівання залежить від того, скільки разів народжувала жінка до цього. У первісток першим відкривається внутрішній зів, потім починається розкриття зовнішнього зіву. У повторнородящих обидва процеси можуть відбуватися одночасно. В цей же час піхвова частина м'язового органу починає потроху рухатися до центру, стаючи доступною для огляду.

Повернутися до змісту

Тривожні ознаки

Бувають випадки, коли дозрівання шийки матки не відбувається, або вона не розкривається в достатній мірі. Щільна, не розкрилася шийка не дозволяє матці вигнати плід. Пологи можуть затягнутися, а перейми при цьому стануть довгими і болісними.

Недостатнє розкриття або розм'якшення тканин шийки може призвести до розривів і кровотеч.

Проблему розкриття лікарі часто вирішують успішно, використовуючи спеціальні препарати. Наприклад, палички ламінарії, які виготовляються з водоростей ламінарії. Паличка ламінарії є щільним сухим черешком довжиною близько 6 см і діаметром 1 див. Вона вставляється в цервікальний канал. З-за природного гігроскопічності водорості паличка вбирає рідину і набухає, збільшуючись в кілька разів, м'яко розширюючи родові шляхи.

Шийка матки перед пологамиЗ тією ж метою в цервікальний канал вводиться гель на основі гормонів.

Іноді розкриття так і не відбувається, незважаючи на всі зусилля лікарів. В такому випадку вони змушені в терміновому порядку оперувати жінку, витягуючи плід за допомогою кесаревого розтину.

Якщо у жінки настала орієнтовна дата пологів, а жодних ознак родової діяльності не спостерігається, необхідно звернутися до лікаря. Відсутність підготовки організму до пологів на терміни більше 42 тижнів може загрожувати життю немовляти.

Крім раннього розкриття, тривожною ознакою є тонус шийки. Підвищення тонусу може спровокувати скорочення м'язового органу та передчасні пологи.

Повернутися до змісту

Ультразвукове дослідження

Визначити наявність тонусу нижній частині матки можна за допомогою ультразвукового дослідження. Таке дослідження дає можливість встановити розміри шийки, їх відповідність терміну вагітності, розм'якшення тканин, згладженість каналу, наявність і ступінь розкриття зовнішнього і внутрішнього зевов, а також цервікального каналу.

УЗД шийки матки має мінімальний вплив на організм вагітності та дозволяє одержати точні дані про стан матки і готовності її до пологів.

Ультразвукове дослідження може проводитися як через поверхню черевної стінки, так і за допомогою введення датчика в піхву.

Схожі статті:

 • Коричневі виділення перед пологами

  Зміст: Чому з'являються коричневі виділення перед пологами? Що повинно стурбувати майбутню породіллю? Якою повинна бути передпологова гігієна? Різні виділення страшні на початку вагітнос...

 • Патології при вагітності: коротка шийка матки

  Зміст: Причини розвитку патології Як діагностувати проблему? Як запобігти і вилікувати? Про що думати жінці, якщо у неї діагностується коротка шийка матки при вагітності? Насамперед не в...

 • Кровит шийка матки при огляді

  Зміст: Клітинна будова матки Захворювання шийки матки Виділення при вагітності Що робити, якщо кровит ерозія шийки матки? Лікування захворювання Якщо кровит шийка матки при огляді, значи...

 • Молочниця перед пологами

  Зміст: Як впливає молочниця на новонародженого? Варто лікувати молочницю до пологів? Лікування молочниці перед пологами Профілактика кандидозу Імунітет під час вагітності різко знижений,...

 • М'яка шийка матки при вагітності

  Зміст: Процеси підготовки жіночого організму до пологів Фізіологічні зміни шийки матки М'яка шийка матки при вагітності спостерігається у певний період, коли організм готується до родово...