Що таке уреаплазма у жінок: причини, симптоми і лікування

Зміст:
 • Особливості жіночого уреаплазмозу
 • Етіологічні фактори
 • Клінічні прояви
 • Діагностика і лікування

Не всі знають, що таке уреаплазма у жінок. Уреаплазми - це мікроорганізми, що викликають запалення сечостатевих органів у чоловіків і жінок. Захворювання називається уреаплазмозом. Від нього страждають переважно молоді дівчата, які ведуть активне статеве життя. Уреаплазменная інфекція відноситься до захворювань, що передається статевим шляхом. Яка етіологія, клініка і лікування цієї хвороби у жінок?

Що таке уреаплазма у жінок: причини, симптоми і лікування

Особливості жіночого уреаплазмозу

Уреаплазмоз у жінок являє собою інфекційне захворювання, викликане уреаплазмами, при якому уражається слизова органів сечостатевої системи. Захворювання небезпечне тим, що при тривалому перебігу без належної терапії можливе ураження статевих органів (матки, придатків), а це може привести до розвитку безпліддя. Збудником хвороби є уреаплазма уреалитикум. Це особливий вид мікроорганізмів, який не відноситься ні до бактерій, ні до вірусів. За своїми властивостями і будовою уреаплазми схожі з мікоплазмами та хламідіями.

Що таке уреаплазма у жінок: причини, симптоми і лікуванняЦі мікроорганізми володіють наступними особливостями:

 • грампозитивними;
 • здатні передаватися статевим і вертикальним способом;
 • є умовно-патогенними мікроорганізмами;
 • мешкають переважно в органах сечостатевої системи;
 • не мають протеїнової оболонки і ДНК;
 • здатні розкладати сечовину.

Близько половини всіх жінок інфіковані цими мікроорганізмами. У нормі їх кількість на слизовій невелика. При гормональних змінах і придушення природної флори уреаплазми швидко активізуються, викликаючи захворювання. Нерідко інфікування відбувається під час пологів, коли шкірні покриви малюка контактують з інфікованими слизовими матері.

Повернутися до змісту

Етіологічні фактори

Є 2 головних механізму зараження уреаплазмозом: контактний і вертикальний. Контактний механізм реалізується через статеві зв'язки. Уреаплазмоз є однією з найбільш часто діагностуються венеричних патологій. Нерідко вона поєднується з іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, гонорею). Проникнення мікроорганізмів можливо при будь-якому вигляді сексуальних контактів (анальному, вагінальному, оральному). Мікроорганізми потрапляють на слизову оболонку сечостатевих органів, кріпляться до мембран клітин і з часом викликають запалення.

Висхідний шлях проникнення інфекційного агента є основним. У осіб жіночої статі уретра широка і коротка, що є сприятливим фактором для розвитку запалення. Важливою особливістю уреаплазм є їх здатність проникати через пори в презервативі, тому використання бар'єрного методу контрацепції не завжди забезпечує бажану захист. Щоб не заразитися, потрібно ретельно підбирати статевих партнерів.

Що таке уреаплазма у жінок: причини, симптоми і лікуванняДівчинки можуть інфікуватися під час перебування в утробі матері або під час пологів. Можлива передача мікроорганізмів побутовим способом. Це може відбутися при користуванні спільними рушниками, засобами інтимної гігієни, загальним білизною з хворою людиною. Це шлях інфікування практично не має епідемічного значення. Причини активізація уреаплазм різні. В основі лежить зниження імунітету жінки. Цьому сприяють наступні обставини:

 • наявність важких соматичних захворювань;
 • сильний емоційний стрес;
 • період виношування дитини;
 • інфікування організму хламідіями, вірусом герпесу, трихомонадами;
 • початок статевого життя в ранньому віці;
 • велика кількість статевих партнерів;
 • недотримання правил інтимної гігієни;
 • дисбактеріоз;
 • куріння;
 • вживання алкоголю;
 • підлітковий вік;
 • тривалий прийом антибіотиків;
 • вплив на організм іонізуючого випромінювання або токсичних речовин.
Повернутися до змісту

Клінічні прояви

Що таке уреаплазма у жінок: причини, симптоми і лікуванняУреаплазма у жінок характеризується такими клінічними симптомами:

 • печіння під час сечовипускання;
 • больовим синдромом під час виведення сечі;
 • болем внизу живота;
 • прозорими виділеннями з статевих шляхів.

Симптоми залежать від рівня ураження. Печіння і біль під час сечовипускання характерні для запалення сечовипускального каналу. Нерідко уреаплазми викликають вагініт. У разі проникнення мікроорганізмів в сечовий міхур розвивається цистит. Він може проявлятися частими позивами в туалет.

У більш важких випадках у процес втягується матка та її придатки (маткові труби і яєчники).

Запалення слизової матки називається ендометритом. Останній проявляється болем у нижній частині живота.

Що таке уреаплазма у жінок: причини, симптоми і лікуванняУраження маткових труб небезпечно тим, що може розвинутися безпліддя. Симптоми найбільш яскраво виражені при гострому запальному процесі. При хронічному уреаплазмозе симптоми можуть бути зовсім відсутніми. Період інкубації при цьому становить близько 3 тижнів. У деяких випадках з'являються ознаки запалення слизової ротової порожнини. Це спостерігається при зараженні жінок у процесі орального сексу. Хворі жінки нерідко відчувають дискомфорт під час або після сексуальних контактів. Нерідко уреаплазмоз у жінок поєднується з ерозією шийки матки. Іноді уреаплазми стають причиною розвитку сечокам'яної хвороби, пієлонефриту, позаматкової вагітності, ураження суглобів, звуження уретри. Можливо негативний вплив цих мікроорганізмів на плід під час виношування малюка.

Повернутися до змісту

Діагностика і лікування

У разі виникнення симптомів захворювання, жінка повинна звернутися до лікаря. Це може бути уролог, дерматовенеролог або гінеколог. Основним методом діагностики захворювання є визначення збудника інфекції. Зазвичай проводяться наступні дослідження: посів біологічного матеріалу (мазка) на живильне середовище, проведення ПЛР або ІФА. Найбільш достовірним є ПЛР-дослідження. Мазок у жінок береться зі слизової піхви, шийки матки та уретри. Обов'язково проводиться гінекологічний огляд. Жінкам потрібно здати аналіз крові і сечі.

Схема лікування визначається лікарем. Не потрібно лікуватися в домашніх умовах. При виявленні уреаплазмозу призначаються антибіотики. Найбільш часто використовуються представники макролідів (Азитроміцин, Кларитроміцин), фторхінолонів (Абактал, Левофлоксацин). Найкращий ефект досягається при проведенні комбінованої терапії. В даній ситуації застосовуються макроліди та фторхінолони. При підгострому перебігу хвороби лікування повинно бути місцевим і загальним. В якості засобів для місцевого лікування можуть застосовуватися різні вагінальні свічки. У разі хронічної інфекції обов'язково призначають імуномодулятори.

Для відновлення мікрофлори показано пробіотики і пребіотики. На час лікування необхідно дотримуватися статеве утримання. Слід пам'ятати, що уреаплазмоз у жінок може призвести до ураження матки і маткових труб, що нерідко призводить до безпліддя.

Схожі статті: