Маткові кровотечі: види, причини, симптоми і лікування

Зміст:
 • Фактори, що викликають ДМК
 • Симптоматика захворювання
 • Діагностичні заходи
 • Терапевтичні процедури

Дисфункціональні маткові кровотечі в медицині позначаються абревіатурою ДМК. Механізм виникнення ДМК безпосередньо пов'язаний з раптовим гормональним порушенням роботи яєчників, яке відбувається без видимих анатомічних змін з боку репродуктивної системи. Надалі кровотечі призводять до формування гіперпластичних процесів і порушень в репродуктивній системі. В особливо запущених випадках кровотечі можуть стати причиною виникнення ракових пухлин.

Маткові кровотечі: види, причини, симптоми і лікування

Медицина виділяє кілька видів ДМК:

 1. Ювенільні маткові кровотечі. Виникають у віці від 12 до 18 років.
 2. Кровотечі репродуктивного періоду. Виникають у віці від 18 до 45 років.
 3. Клімактеричний вид ДМК. Виникає у віці 44-55 років.

За статистикою, ці види дисфункціональних маткових кровотеч займають до 6% всіх гінекологічних захворювань, що припадають на репродуктивний період жінки.

Фактори, що викликають ДМК

Безліч факторів можуть стати причиною маткових кровотеч. Основні причини:

Маткові кровотечі: види, причини, симптоми і лікування

 • стрес;
 • зміна кліматичних умов;
 • брак сну і втома;
 • несприятливі умови праці;
 • гостра інтоксикація;
 • інфекційні захворювання;
 • фізіологічні порушення при гормональному збої;
 • зрив вагітності;
 • аборти;
 • прийом певної групи медичних препаратів.

Крім цих факторів, на прояв захворювання можуть вплинути різні розлади овуляції, запалення яєчників, запалення придатків матки, інфекції внутрішніх статевих органів. Як правило, в таких ситуаціях порушується менструальний цикл. В результаті запалення відбуваються функціонально-морфологічні патології в матці і яєчниках.

З патогенезу кровотечі поділяють на такі типи:

 • ановуляторні маткові кровотечі (абсолютна і відносна гиперэкстрогения);
 • овуляторні ДМК (характеризуються змінами жовтого тіла, міжменструальні ДМК).

Маткові кровотечі: види, причини, симптоми і лікуванняПри ановуляторних кровотечах, які припадають на репродуктивний вік, відбувається збій нормальних термінів менструації. При досягненні фолікулом зрілості не здійснюється його подальша зміна - фолікул і далі продукує естрогени. Настає гіперестрогенія. Перевищений рівень естрогенів призводить до посилення процесів, розвитку гіперплазії, проліферації судин і трансформації ендометрія. В результаті цього немає нормальної овуляції. Кровотечі виникають через застійних явищ, порушення кровообігу, тканинної гіпоксії та розширення судин ендометрія.

Овуляторні дисфункціональні маткові кровотечі можуть виникнути в наступних випадках:

 • з-за порушень в роботі яєчника;
 • з-за порушень в роботі самого жовтого тіла, персистенції жовтого тіла.

При персистенції погано відділяється функціональний шар і розвивається тривалий менструальна кровотеча. Тонус матки з-за високого вмісту гормонів в крові значно знижений. Процеси регуляції кровотеч залежать від простагландинів, які регулюються естрогенами. Зниження рівня естрогенів призводить до посиленого вироблення простагландинів.

Повернутися до змісту

Симптоматика захворювання

Вивчаючи маткової кровотечі причини, потрібно докладніше зупинитися на симптоматиці цієї недуги. Клініка ДМК, як правило, супроводжується змінами в структурі яєчників. Симптоми можуть бути різними, але основною ознакою є порушення менструального циклу. Також до ознак ДМК відносять:

Маткові кровотечі: види, причини, симптоми і лікування

 1. Менструації з інтервалом більше ніж 35 календарних днів і менше ніж 21 день.
 2. Менструації, що тривають більше 7 діб та характеризуються рясними виділеннями.
 3. Відсутність менструацій більше 6 місяців. У більшості випадків ановуляторні ДМК проявляють себе в якості затримки менструації більш ніж на 30-50 днів. Після такого терміну з'являються проривні маткові кровотечі, які не припиняються протягом 7-8 днів.

Всі ці ознаки можна застосувати до жінок репродуктивного періоду, які не вагітні і не здійснюють грудного вигодовування немовляти. У деяких ситуаціях складно відрізнити ознаки маткових кровотеч від місячних. Для жінки необхідно усвідомити, що місячні повинні йти з тривалістю 2-7 діб, а тривалість циклу повинна становити 20-35 календарних днів. При виявленні будь-яких порушень необхідно відразу звернутися до лікаря.

Повернутися до змісту

Діагностичні заходи

Маткова кровотеча зі згустками може бути викликано:

 • запаленням матки;
 • інфекційними захворюваннями;
 • різними травмами внутрішніх і зовнішніх статевих органів;
 • доброякісними новоутвореннями і злоякісними пухлинами геніталій;
 • запаленням придатків;
 • позаматковою вагітністю;
 • абортом;
 • викиднем;
 • поліпами.

Маткові кровотечі: види, причини, симптоми і лікуванняЩе маткова кровотеча, кровотеча після пологів можуть спровокувати захворювання нервової, серцево-судинної, ендокринної систем, органів печінки. Всі діагностичні заходи проводить тільки лікар. Гінеколог може призначити такі види обстеження:

 1. загальний огляд пацієнтки на гінекологічному кріслі;
 2. всілякі тести;
 3. рентгенографія черепа;
 4. УЗД;
 5. діагностика щитовидної залози;
 6. оцінка стану репродуктивної системи;
 7. ЕЕГ, РЕГ;
 8. аналізи та лабораторні дослідження зіскрібків;
 9. гидросонография;
 10. гістероскопія;
 11. дослідження ендокринної системи, здача аналізів на гормони;
 12. консультації та обстеження іншими спеціалістами.

Гістологія зіскрібків, які взяті з поверхні матки за кілька днів до місячних, допомагають оцінити загальний стан пацієнтки, виявити маткові кровотечі пубертатного періоду.

Повернутися до змісту

Терапевтичні процедури

Терапію ДМК проводять після ретельного обстеження пацієнта, аналізу скарг і здачі всіх необхідних аналізів. Лікування проводить тільки лікар. Діагностичне вишкрібання дозволяє зупинити кровотечу. Ще з дієвих методів зупинки кровотеч можна виділити терапію естрогенами, які вводять великими дозами. Естрогени гальмують процеси в гіпоталамусі та гіпофізі, а також викликають повне відшарування ендометрію.

Далі гінеколог призначає терапію гормонами. Це дозволяє нормалізувати менструації, реабілітувати і відновити репродуктивну функцію, виконати подальшу профілактику кровотеч, які можуть виникати в середині циклу. Лікування виконують з використанням гестагенів та естрогенів.

Додатково призначаються вітаміни і фолієва кислота. Також необхідно забезпечити відпочинок пацієнту, захистити його від стресів, фізичних перенапруг, розумової перевтоми. У деяких випадках призначають гіпнотичні сеанси, седативні засоби і транквілізатори.

Треба пам'ятати, що самолікування небезпечно для здоров'я, а неправильна гормональна терапія може призвести до серйозних ускладнень і патологій.

Схожі статті: