Зберігання грудного молока

Зберігання грудного молокаУ житті кожної мами може статися ситуація, що вимагає короткочасного або тривалого зберігання грудного молока. На щастя, при належних умовах мамине молоко може зберігатися місяцями.

Спосіб зберігання молока залежить від необхідних термінів. І чим більше термін зберігання, тим вище вимоги до чистоти і стерильності процесу зціджування.

Навіщо зберігати зціджене грудне молоко?

 • У перші місяці, коли встановлюється лактація, молока часто буває більше, ніж малюк може випити. Крім того, коли дитина смокче одну грудь, другий може виділятися молоко. Щоб воно не пропадало дарма, його можна збирати в спеціальні багаторазові накладки. Зібране молоко можна заморозити, щоб використовувати при необхідності в подальшому.
 • У період грудного вигодовування може виникнути ситуації, коли молока стає менше. Тоді малюка можна догодовувати молоком, зцідженим в період, коли його було достатньо.
 • При введенні прикорму в перші порції каші або овочевого пюре можна додавати мамине молочко. Можна зціджувати свіже, а можна додавати заморожене раніше.
 • Бувають ситуації, коли мама захворіла і потрапила в лікарню, або їй просто довелося виїхати, або їй призначили ліки, при якому грудне вигодовування не рекомендується. Тоді знадобиться заздалегідь заморожене молоко - щоб не переводити малюка на суміші, які можуть викликати алергію або розлад травлення.
 • матусі Іноді просто хочеться вирватися з дому на кілька годин: на роботу, до подруги або в перукарню. У цьому випадку теж можна використовувати як заморожене раніше молоко, так і свежесцеженное.

Як заморозити грудне молоко?

Зберігання грудного молокаМолоко для заморожування необхідно зціджувати в максимально стерильних умовах. Якщо зціджування відбувається вручну, то потрібно ретельно помити руки і простерилізувати посуд, в яку молоко зціджує. При використанні молоковідсмоктувача будь-якої системи, всі частини, які будуть стикатися з молоком бажано простерилізувати, так само, як і посуд, в яку зціджує молоко. Детальніше про цю процедуру ви можете прочитати в статті на нашому сайті Зціджування грудного молока.

Якщо за один зціджування молока набирається трохи, то його треба поставити в холодильник, а через деякий час додати туди нову порцію. Бажано, щоб більше 12 годин в холодильнику це молоко не стояло. Все, що за один день зцідили, ввечері потрібно поставити в морозилку. Заморожувати краще попередньо охолоджене молоко.

Скільки зберігається зціджене грудне молоко?

Після зціджування молока можна залишити зберігатися при кімнатній температурі (18-22 градусів), якщо воно буде використано протягом 2-3 годин (в деяких джерелах - до 6). Посуд, в яку зціджують молоко, повинна бути чисто вимита з використанням дитячого мила або засоби для миття дитячого посуду, висушена і (бажано) стерилізована. Чим стерильнее ємність, тим довше молоко буде зберігатися без розвитку в ньому бактерій.

Правила зберігання грудного молока в холодильнику:

 • У холодильнику (не у дверцятах!) молоко можна зберігати у стерильній і закритому посуді 24 години;
 • Заморожене молоко на морозильної полиці, без окремої дверцята, може зберігатися до двох тижнів;
 • Термін зберігання в морозильному відділенні холодильника, з окремою дверцятами - 3-4 місяці;
 • У морозильній камері (температура близько -18 °С), особливо з системою швидкої заморозки, грудне молоко зберігається від 6 місяців до року.

Зберігання грудного молокаЯкщо мама проводить багато часу поза домом (наприклад, працює цілий день), то для збереження лактації треба зціджуватися кожні 3-4 години. Таке молоко потрібно зберігати в холодильнику на роботі (якщо є можливість) або використовувати сумку-холодильник з охолоджуючими елементами. Вдома потім це молоко можна заморозити або залишити для першого ранкового годування в холодильнику.

У якій тарі можна зберігати зціджене грудне молоко?

Краще всього використовувати спеціальні одноразові пакети для заморожування грудного молока. Вони стерильні й інертні (тобто не виділяють в молоко ніяких шкідливих речовин). Такі пакети прикріплюються безпосередньо до молоковідсмоктувача, а потім з них видаляють повітря, що сприяє кращому зберіганню молока.

Зберігання грудного молокаТакож грудне молоко, рекомендують зберігати в спеціальних контейнерах для заморозки. Вони добре стерилізуються, щільно закриваються, тому дуже зручні. Найбільш екологічними вважаються скляні ємності (наприклад, баночки від дитячого харчування). Але їх не можна доливати доверху і потрібно дуже добре стерилізувати.

Для дотримання строків зберігання рекомендують підписувати ємності, вказуючи на них дату.

Людмила Пилипчук для сайту Активне мама

Залишилися питання?

Отримаєте безкоштовні відповіді від консультанта по ГВ.

Схожі статті:

 • Зціджування грудного молока

  У перші дні після пологів молода мама може виявити в грудях тільки молозиво, але через пару днів приходить і молоко. Груди сильно набухає, доставляючи дискомфорт і навіть біль. У цьому випадку зц...

 • Козяче молоко при грудному вигодовуванні

  Про козячому молоці суперечки ведуться вже не один рік. Все частіше можна зустріти людей, які займають крайні позиції, виступаючи або в захист козячого молока або категорично висловлюючись на рах...

 • Чорнослив при грудному вигодовуванні

  Перш ніж слідувати власним бажанням і потребам, годуюча мама повинна переконатися в тому, що це не зашкодить малюкові. Особливо пильною потрібно бути, коли йдеться про продукти харчування, адже д...

 • Фініки при грудному вигодовуванні

  Особливо сувора заборона в меню годуючої мами відноситься до продуктів, що є сильними алергенами, а також всіляких екзотичних ласощам, адже до них організм не пристосований повною мірою. А що мож...

 • Переваги грудного вигодовування

  Фото: depositphotos.com Ні для кого не секрет, що грудне молоко є ідеальною їжею для немовляти. Саме воно створене природою для вигодовування людського дитинчати, адже недарма ми ставимося до кла...