Заняття з дитиною 4 років

Чотирирічна дитина вже досить доросла, він дивиться на світ по-своєму, шукає себе і своє місце в ньому. Він вже пройшов певний етап розвитку і багато чого вміє. Складно оцінювати прогрес малюка за рік, як раніше. Він виріс, витягнувся, став більш спритним, сконцентрованим. Якщо поспостерігати за чотирирічними дітьми з боку, можна помітити, що деякі з них більш активні, сміливі, креативні, готові до нових ігор, занять і відкриттів. Інші – скуті, нерішучі, мовчки стоять в сторонці, чекають.

Частково це прояви особистого характеру дитини. Але багато в чому поведінка і внутрішня впевненість дитини залежить від різноманітності занять, кола його інтересів і стилю життя. Саме зараз важливо не упустити момент, не пустити все на самоплив і дати своїй дитині все, що йому необхідно для гармонійного і правильного розвитку.

Заняття з дитиною 4 років

Фото: depositphotos.com

4 роки – найкращий вік для цікавих занять

Більшість дітей до чотирьох років стають більш спокійними, усидчивыми, вони готові проводити більше часу вдома, захоплюються мультфільмами, першими комп'ютерними іграми. Найважливіший аспект правильного розвитку дитини – фізична активність. Цей період гарний для початкових занять у спортивних секціях, розвиваючих клубах. Якщо ж ви не записали малюка ще нікуди, просто намагайтеся побільше гуляти з ним, нехай дитина грає у дворі або в парку з однолітками.

З точки зору психології, саме цей період дуже важливий для розвитку дитини. Він стає більш чутливим і вразливим, дуже гостро сприймає свої невдачі, а також будь-яку критику. Діти, які від природи лідери, вкрай болісно сприймають будь-які програші, їм потрібно бути першими будь-якою ціною. Можуть проявлятися різні негативні емоції: агресія, різкі реакції, або, навпаки, смуток, депресивні нотки.

Батькам варто бути особливо уважними до своїх дітей. Намагатися підбадьорювати і хвалити частіше, ніж критикувати, більше звертати увагу на успіхи дитини, стимулювати удосконалюватися і намагатися бути краще. Спілкування з батьками відіграє важливу роль, важливо отримати довіру своєї дитини.

Заняття з дитиною 4 років: нові ідеї і традиційні методи

Розвиток дітей в чотирирічному віці включає в себе всі ті ж напрямку, що й раніше:

 • Розвиток логічного мислення, уваги, пам'яті;
 • Фізичний розвиток;
 • Вміння працювати в колективі, навички спілкування;
 • Розвиток мовлення, поліпшення вимови і словникового запасу;
 • Пізнання світу та його закономірностей, вивчення законів природи і суспільства;
 • Творче мислення, розвиток уяви та абстрактного мислення;
 • Основи математики, граматики, письма і читання.

До цього переліку додаються нові цікаві заняття та ідеї. Рольові ігри дитини стають більш складними і насиченими, він намагається «приміряти» на себе різні ролі, професії, емоції. Добре показати малюкові в цей час ще одну сторону життя – культуру. Ляльковий театр, музика, танці – потрібно показувати дитині якомога більше.

Крім того, у цьому віці малюк вже сміливо може вчитися читати, знайомитись з літерами та цифрами, а також вивчати іноземні мови. Рівень занять при цьому залишається легким, невимушеним, ігровим.

Для розвитку мислення, пам'яті, логіки можна використовувати ті ж завдання та ігри, які вже знайомі дитині, але ускладнювати їх:

 • «продовжуємо ланцюжок»;
 • «знайди пару»;
 • «виключаємо зайве»;
 • «склади візерунок»;
 • «знайди однакові предмети»;
 • задачки на порівняння (від малого до великого, від низького до високих і ін).

Також гарні такі завдання, які вимагають розуміння позиції у просторі (спереду, позаду, перед і над, всередині і зовні і т. д.), поняття часу, пори дня чи року. Просто незамінними в цьому віці стають конструктори та пазли, інші схожі іграшки.

Заняття з дітьми 3 років для розвитку мовлення

Завдання батьків – не просто навчити малюка говорити правильно, але і розширювати його словниковий запас, а також навички формувати складні пропозиції, питання, тези, пояснювати процеси і події, описувати їх. Один з універсальних способів розвитку малюка – читання. Побільше читайте дитині, а потім обговорюйте текст, малюк повинен вміти переказувати його.

Інші цікаві задачі, пов'язані з розвитком мовлення:

 • «зменшуємо і збільшуємо» (ви говорите, приміром, «заєць», а малюк – «зайчик», «зайченя»);
 • «назви одним словом» (ви описуєте предмет, а дитина називає його);
 • «кому що потрібно» (приклад: двірнику – мітла, лікаря – білий халат);
 • «як дізнатися, що...» (задавайте дитині питання типу: «Як дізнатися, що зараз ніч? Як зрозуміти, холодно на вулиці?);
 • «частина-ціле» (ви називаєте предмет, наприклад, автомобіль. Дитина розповідає, з чого він складається).

Заняття для розвитку моторики рук, творча робота

Творчі заняття – самі цікаві і багатогранні. Класичні види таких занять: ліплення, малювання, аплікація. Можна доповнювати їх, робити більш різноманітними, незвичайними, яскравими. Що ще можна робити з дітьми:

 • Вироби своїми руками з підручних матеріалів (гудзики, коробочки з-під йогурту, палички для морозива);
 • Робота з природним матеріалом (листя і шишки, соломинки, квіти, каштани і жолуді);
 • Кулінарне мистецтво (просте печиво оригінальної форми, прикраси для салатів, бутербродів, солодких страв);
 • Домашній театр.

Навчання читанню, іноземних мов

4 роки – ще досить ранній вік для таких занять. Але якщо дитина проявляє інтерес, питає, що це за буква, з задоволенням повторює за вами слова іноземною мовою, можна робити такі заняття вже зараз. Навчання читання ведеться різними методиками. Найпопулярніші з них – склади-злиття (діти запам'ятовують, як пишуться склади: «ба», «ма», «му», «ра» і т. д.), і послоговое читання.

Що стосується іноземних мов, то на даному етапі це лише усна робота, можна використовувати картинки, на яких написані предмети великими буквами, але не вчити їх. Можна влаштовувати заняття в ігровій формі, рухливі заняття, під час яких повторювати дії («бігти», «стрибати», «сміятися», «вгору-вниз» і т. д.).

Заняття з дитиною 3 років на пізнання світу

Проводите більше часу з дітьми, гуляйте, відповідайте на всі їх тисячі «чому?» Це головний спосіб вивчення світу і себе для малюка. Заняття можна проводити зі спеціальними картками-картинками, книжками. Вивчайте птахів і тварин, природу, життя міста, кольори і відтінки.

Особливості і правила проведення занять з дітьми в 4 роки

Заняття з дітьми у чотирирічному віці вже повноцінні, насичені, мають більш серйозну форму. Але рамки і межі, які варто встановити, повинні бути помірними. Важливо, щоб малюк розумів, коли закінчується весела і спонтанна гра і починається захоплюючий урок. Але при цьому не потрібно встановлювати жорсткі часові рамки (мінімум 30 хвилин і все, навіть якщо дитина неуважна і пасивний), обмежувати завдання строго тією тематикою, яку ви собі намітили.

Гра як спосіб зацікавити дитину вже не має такого значення, але зберігати легку ігрову форму стоїть у деяких випадках: при заняттях новими предметами (наприклад, англійською мовою), для колективних завдань, для закріплення матеріалу.

Пограти, використовуючи тематику заняття, краще в кінці уроку, а спочатку постаратися зацікавити малюка. Це можна зробити по-різному: сказати, який же він молодець, що працює, як дорослий (всі діти хочуть здаватися старше); заохочувати можливим призом («коли ти зумієш скласти конструктор сам, я куплю тобі що-небудь»). Відмінне рішення – записувати успіхи малюка, придумати нагороди та медалі.

Головні правила для батьків:

 • коли виходить, хвалити, коли ні – не лаяти;
 • допомагати, наводити на думку, але не робити завдання за дитину;
 • намагатися всі етапи роботи довіряти малюкові, навіть якщо у нього виходить не так красиво, чи не так рівно;
 • обмежувати заняття в часі, не давати багато однотипних завдань поспіль, навіть якщо у малюка все добре виходить;
 • відкривати дитині всі можливості, показувати якомога більше, пропонувати, але не нав'язувати.

Тривалість занять можна коригувати, але не варто робити їх довше, ніж 30 хвилин. Важливо також звертати увагу на те, що дитині дається найкраще, намагатися почути і зрозуміти його. У цьому віці у дітей відкриваються таланти і з'являються інтереси, заохочуйте і розвивайте їх.

Схожі статті:

 • Заняття з дитиною 3 років

  Дитина, якій виповнилося три роки, подолав свій перший важливий рубіж і малюка перетворився у дошкільника. Він змінився і зовні, і всередині. Мислення, фізичний розвиток, активність, творчі здібн...

 • Заняття з дитиною 1 року

  Маленькі діти – це не тільки джерело щастя, тепла і радості для своїх батьків. Вони вимагають до себе уваги постійно, але багато залежить від того, яким буде це увагу. Заняття з дитиною мають вел...

 • Заняття з дитиною 2 років

  Веселий, емоційний, примхливий, неусидчивый і навіть нестерпний – малюк у дворічному віці буває дуже різним. Це новий етап в його розвитку, який сповнений цікавих вражень, а також пов'язаний з са...

 • На море з маленькою дитиною

  Якщо ви вирішили відправитися на відпочинок до моря з маленькою дитиною, то починайте готуватися заздалегідь, бо необхідно продумати, як слід, кожну дрібницю. І в першу чергу необхідно вирішити,...

 • Заняття в басейні для дітей

  Вода для немовлят є природною середовищем проживання, адже у внутрішньоутробної життя вони весь час проводять у стані «плавання». Всі 9 місяців малюк розвивається і росте в рідкому середовищі, не...