Заняття з дитиною 1 року

Маленькі діти – це не тільки джерело щастя, тепла і радості для своїх батьків. Вони вимагають до себе уваги постійно, але багато залежить від того, яким буде це увагу. Заняття з дитиною мають величезне значення для його розвитку. Якщо до одного року велика частина таких занять спрямована на його фізичний розвиток, то з часом в арсеналі батьків з'являється все більше цікавих ігор для інших цілей: розвитку уваги, мислення, творчості.

Як займатися з дітьми, яким недавно виповнився рік? Це складний, але дуже цікавий період у житті дитини. Дитина тільки починає пізнавати світ, і все навколо стає для нього важливим і корисним. В тому, щоб знайти гарні та корисні ігри для дитини такого віку, немає нічого складного. Багато мами і бабусі знають ці забави з дитинства, і повторюють їх майже інтуїтивно.

Заняття з дитиною 1 року

Фото: depositphotos.com

Зміст статті:

 • Особливості сприйняття світу дитиною в 1 рік
 • Гра – кращий спосіб передачі інформації та навчання для дітей
 • Види та приклади занять з однорічним малюком
 • Правила для занять з дитиною 1 року

Особливості сприйняття світу дитиною в 1 рік

За перший рік свого життя малюк змінюється стрімко, часом бабусі і дідуся, не бачачи дитини 2-3 дні, дивуються його новим навичкам і вмінням. До свого першого дня народження дитина вже багато чого вміє, а в кожному напрямку розвитку має свої досягнення:

 • Пізнання світу. У цьому віці дитина активно цікавиться назвами предметів і дій. Він невміло повторює їх, а якщо мама співає пісеньку, повторює дії, про які йде мова в тексті. Дитина активно прагне до пізнання світу за допомогою своїх органів почуттів: бачити, чути, і, головне, чіпати йому хочеться все підряд;
 • Спілкування. Дитина добре усвідомлює своє місце серед рідних і вчиться керувати ними. Він розуміє, що може впливати на маму чи тата, іноді вередує. А ще – малюк у віці одного року прагне до спілкування, він щиро радіє новим знайомствам і завжди хоче бути в центрі уваги;
 • Образне мислення. У маленьких дітей дуже розвинена уява. Воно ґрунтується на тому, що він вже бачив: якщо мама, граючи, заколисує ляльку, дитина буде робити те ж саме на другий день. Він повторює жести, міміку, вчиться розуміти їх;
 • Рухові навички. Малюк вже добре стоїть, швидко і активно рухається по дому. Він починає шукати нові шляхи, забиратися наверх, на диван або полиці. Дитині цікаво дивитися, як падають предмети, він захоплено піднімає і кидає все, що бачить навколо, стукає чашкою і ложкою, рве папір.

Гра – кращий спосіб передачі інформації та навчання для дітей

Діти в такому віці дуже сприйнятливі практично до всього, вони, немов губка, вбирають нові пізнання. Заняття з дитиною 1 року можна проводити тільки в ігровій формі, змусити сконцентруватися малюка на чому-небудь, не зацікавивши, неможливо.

Ігри з дітьми зараз досить прості, але вони мають дуже велике значення. Навіть банальна гра «Де ти заховався?» відкриває дитині нові таємниці і загадки цього світу. Компанія – це те, чого найбільше потребує дитина, він хоче грати з мамою і татом, з дядьком, бабусею, сусідським хлопчиком і собачкою. У той же час, колективні ігри не завжди сприймаються позитивно, вони вимагають дуже серйозної концентрації, і рідко вдаються.

Заняття з дитиною 1 року: види та приклади

Ігри для малюків 1 року можна умовно розділити на кілька категорій і видів. Практично всі вони пов'язані з пізнанням світу – це для однорічної дитини його головна мета. Але для правильного виховання і розвитку необхідні заняття різного характеру, які будуть допомагати дитині відкривати для себе різні сторони життя, її закони і правила.

Основні види ігор та занять для малюків до 1 року

 • Розвиток мислення. Діти такого віку мислять образно, вони не вміють поки оперувати абстрактними поняттями. Тому для всіх ігор з дітьми 1 року варто використовувати предмети або зображення. М'ячики, кубики, яскраві картинки, подушки, рукавиці, м'які іграшки – все це буде відмінним реквізитом для занять.
 • Фізичний розвиток. Ігри для малюків спрямовані і на розвиток їх фізичних навичок. Це рухливі ігри, які дуже часто мають в собі елементи наслідування («роби, як я»).
 • Творчі здібності. Бажання творити в такому віці не виходить на перший план, але вже заявляє про себе. Проблема в тому, що у дітей одного року не дуже виходить задумане, і вони різко втрачають інтерес до роботи. Обов'язково допомагайте дитині, направляйте його ручки чи пальчики, розповідайте, що і навіщо ви робите. Таким способом можна пробудити в ньому інтерес до творення і творчості.
 • Розвиток мовлення. Нехай малюк ще не дуже добре говорить окремі слова, гри на розвиток мови дуже цікаві і позитивні. Це можуть бути пропущені слова в улюбленій казці або пісеньці, повторення звуків («літак летить», «гарчить тигр», «дзижчить бджілка»). Хороша гра на розуміння – називання предметів. Предмети називають дорослі, а діти тільки вказують на них.

Розвиваючі та розважальні ігри можна поділити на кілька груп:

Активні заняття з використанням предметів

Краще рішення для гри з дітьми 1 року. Краще використовувати яскраві, великі предмети, добре впізнавані, не схожі один на одного. Це можуть бути і прості активні ігри (котити м'ячик, «відвести» ведмедика в гості до зайчика, зібрати всіх в одному місці), і розвиваючі заняття (дитина бере ті предмети, які називає батько).

Чіпати, пробувати на смак і міцність, що любить робити ваш малюк. Давайте йому в руки предмети різної текстури, форми, з різних матеріалів. Часто говорите дитині, «який» це предмет (м'який, холодний, твердий, великий, маленький, важкий, пухнастий і т. д.).

Пальчикові ігри

Багато педагоги і психологи вважають, що дрібна моторика рук – це запорука повноцінного розвитку дитини, гарантія швидкого розвитку мови маляти. У будь-якому випадку, ігри з пальчиками і пальчикова гімнастика захоплюють і радують малюка. Це традиційні лічилки, «сорока-білобока» та інші сюжетні ігри.

Ліплення

Дітям до 2 років не рекомендують давати пластилін для занять ліпленням. Але для цього можна використовувати просте солоне тісто. Захоплюючі ігри для малюків – найпростіші: зробити «млинці» (мама катає кулі, а дитина їх розплющує), зліпити з кульок сніговика, змію і т. д. Ліплення – один з інструментів творчого розвитку, крім того, це відмінна розминка для пальчиків.

Заняття з піском (або іншими сипучими матеріалами)

Набирати в відерце пісок і висипати його – здавалося б, це надто просто. Але для дитини 1 року таке заняття будуть прекрасним проведенням часу і забавою. Можна використовувати інші сипучі речовини: домашні крупи, макарони, наприклад. Дитина може «годувати іграшки»: насипати ложкою або чашкою їх в тарілки, збирати назад. Цікаво дітям і грати руками, це приємні і незвичайні відчуття для рук.

Ігри з побутовими предметами: посудом, одягом

Скільки б не було іграшок в будинку, діти чомусь воліють звичайні побутові предмети. Це легко зрозуміти: вони хочуть повторювати все, що роблять дорослі, а не гратися в певні ігри. Оптимальний варіант – гра з посудом. Тут можна використовувати цілий букет ігор: відкрити і закрити лоток, заховати в нього що-небудь і витягнути, складати лоточки різної величини один в одного (вони немов створені для дитячої гри).

Кубики, пірамідки, сортери

Традиційні заняття з малюками 1 року – ігри з кубиками. У цьому віці завдання перед дітьми потрібно ставити найпростіші: поставити два кубики один на одного, три кубики і т. д. Відмінно розвивають мислення сортери – кубики, в яких є отвори, і спеціальні фігурки, які повторюють форму отворів. Ця проста задачка – складне завдання для розуму дитини. І, звичайно, одна з перших розвиваючих іграшок дитини - пірамідка, яка допоможе малюкові освоїти поняття «більше-менше», скласти ціле з частин.

Малювання пальчиковими фарбами

Ще один варіант занять для творчого розвитку – малювання. У такому юному віці діти не можуть правильно тримати пензлик або навіть спонжік, тому для них створені спеціальні пальчикові фарби. Найпростіше заняття – малюнки-долоньки, можна створювати з малюком абстрактні картини, або пробувати малювати прості сюжети (сонечко, обличчя з очима і ротом, квіти).

Правила для занять з дитиною 1 року

Щоб ігрові заняття з дітьми такого віку мали свій результат і сенс, краще дотримуватися простих, але важливих правил:

 • Правильний час. Завжди намагайтеся грати в одне і той же час дня, щоб у дитини був режим. Крім того, малюк повинен бути ситим і в гарному настрої;
 • Короткі заняття. Утримувати увагу малюка довше, ніж 10 хвилин, практично неможливо;
 • Спочатку показує мама, потім робить малюк. Заняття потрібно проводити тільки в такому порядку, щоб діти мали приклад для наслідування;
 • Похвала – запорука інтересу дитини. Не бійтеся перехвалити малюка в цьому віці такі слова діють тільки позитивно.

Схожі статті:

 • Заняття з дитиною 3 років

  Дитина, якій виповнилося три роки, подолав свій перший важливий рубіж і малюка перетворився у дошкільника. Він змінився і зовні, і всередині. Мислення, фізичний розвиток, активність, творчі здібн...

 • Заняття з дитиною 2 років

  Веселий, емоційний, примхливий, неусидчивый і навіть нестерпний – малюк у дворічному віці буває дуже різним. Це новий етап в його розвитку, який сповнений цікавих вражень, а також пов'язаний з са...

 • Заняття з дитиною 4 років

  Чотирирічна дитина вже досить доросла, він дивиться на світ по-своєму, шукає себе і своє місце в ньому. Він вже пройшов певний етап розвитку і багато чого вміє. Складно оцінювати прогрес малюка з...

 • На море з маленькою дитиною

  Якщо ви вирішили відправитися на відпочинок до моря з маленькою дитиною, то починайте готуватися заздалегідь, бо необхідно продумати, як слід, кожну дрібницю. І в першу чергу необхідно вирішити,...

 • Заняття в басейні для дітей

  Вода для немовлят є природною середовищем проживання, адже у внутрішньоутробної життя вони весь час проводять у стані «плавання». Всі 9 місяців малюк розвивається і росте в рідкому середовищі, не...