Закладеність носа у дитини

Закладеність носа у дітей – досить розповсюджене явище. Одні батьки відразу ж беруться лікувати цю недугу, бачачи, як дитині важко дихати. Інші не надають цьому значення і чекають, коли стан покращиться саме по собі. Але будь-яку хворобу можна пускати на самоплив, особливо якщо це стосується дитини. Чому ж буває закладений ніс у дітей? Причиною можуть служити різні захворювання: риніт, аденоїдит, алергія, вазомоторний риніт, наявність чужорідного тіла в носі і викривлення носової перегородки.

Закладеність носа у дитини

Фото: depositphotos.com

Риніт

При цьому захворюванні запалюється слизова оболонка носа. Воно може протікати в двох формах: гострої і хронічної. Гостра форма риніту починається після переохолодження організму, після чого імунітет у дитини знижується. Судини слизової різко розширюються, і з'являється набряклість. Це і є причиною закладеності носа у дитини.

Далі відбувається катаральний процес. Віруси, що знаходяться на слизовій носа, активуються. Організм у свою чергу починає з ними боротися. Приплив крові до набряклих тканин збільшується і починається активне виділення слизу з носових залоз.

При цьому у дитини закладений ніс, він не відчуває запахів, може з'явитися охриплість голосу, сльозотеча і зниження слуху. Цей період перебігу хвороби найважчий. Через кілька днів стан хворого поліпшується. Набряк носа стає менше, повертається нюх. Але виділення з носа стають більш густими і мають жовто-зелений колір і неприємний запах.

Лікування риніту необхідно. Потрібно звернутися до лікаря-отоларинголога. Він визначить стадію захворювання і призначить необхідне медикаментозне лікування. Багато батьки роблять помилку, починаючи лікування самостійно, використовуючи різні краплі для носа. Тільки фахівець знає, які ліки потрібно застосовувати.

Обов'язково під час лікування потрібно стежити за чистотою носоглотки і правильно звільняти носові ходи від слизу. Сякатися відразу з двох ніздрів не можна - тільки по черзі з кожної, злегка привідкривши рота, інакше можна викликати носову кровотечу. Бажано користуватися одноразовими носовими серветками замість текстильних носових хусток, які накопичують в собі велику кількість мікробів. Промивання носа сольовими розчинами (для дітей до 2 років - краплі, для старших дітей - спреї). Не зловживати судинозвужувальними засобами. Як правило, через тиждень носове дихання відновлюється. Якщо не лікувати риніт, то можуть виникнути такі захворювання, як гайморит, фронтит, синусит, гострий отит.

Алергія

Закладеність носа у дітей, викликана алергією, зазвичай буває хронічною. Дитині-алергіку для цього достатньо лише одного контакту з алергеном. Починається чхання та сльозотеча. Алергію може викликати домашня пил, квітучі рослини, тварини і птахи, які проживають у вашій квартирі та інше.

Якщо у дитини раптово з'являться названі симптоми, зверніться до лікаря-алерголога. Він призначить необхідне обстеження. Зазвичай роблять проби на різні види алергенів і визначають, який з них реагує організм. Ще потрібно зробити дослідження крові.

Лікар призначає медикаментозне лікування. Це можуть бути краплі для носа, таблетки або ін'єкції. Обов'язково виключити з ужитку дітей усе, що може спровокувати алергію. Це захворювання необхідно тримати під контролем, виконуючи всі приписи лікаря. В іншому випадку може розвинутися бронхіальна астма.

Запалення аденоїдів

Закладеність носа у дітей може бути пов'язана із запаленням аденоїдів (носоглоткової мигдалини). Частіше це захворювання буває у дітей дошкільного віку, а в старшому віці зустрічається рідше. Причина розростання мигдалини криється в перенесених раніше інфекційних захворюваннях.

Перший ознака запалення аденоїдів – це утруднене носове дихання, нічне хропіння, постійні виділення з носа, кашель вранці. Дитина погано спить, стає дратівливою. Рот постійно відкритий. Спотворюється мова, з'являється гугнявість. При запущеній формі цієї хвороби вираз обличчя хворих дітей стає малоосмисленним. Особливо це помітно у дівчат. Спостерігається зниження слуху, часті головні болі. Це захворювання може призвести до глухоти, бронхіту, бронхіальної астми, до розвитку неправильного прикусу.

Аденоїди обов'язково потрібно лікувати, так як це важливий імунний орган. Раніше, років 20-25 тому, застосовували тільки хірургічний спосіб лікування. В даний час медики намагаються зберегти цей орган і видаляють його тільки за суворими показаннями. Лікарі пояснюють батькам дитини всі за і проти операції, а ті вже приймають рішення самі.

Зараз розроблено декілька методик лікування аденоїдів. Це і медикаментозне лікування, і фізіологічні процедури, і лікування шляхом нормалізації функції дихання (без допомоги ліків). Проте на даний момент не існує жодного способу боротьби з збільшеними аденоїдами, що дає стійкий ефект.

Вазомоторний риніт

У зв'язку із запаленням аденоїдів у дітей може виникнути таке захворювання, як вазомоторний риніт. Воно пов'язане з пониженням тонусу кровоносних судин у носових ходах. Із-за перепадів температури і вологості стінки судин розширюються, носова тканина набрякає і настає закладеність носа. У цьому випадку у дитини закладений не весь ніс: протягом дня може відбуватися почергове закладення ніздрів. Спостерігається сухість у носі, втрата нюху. Іншими причинами виникнення цього захворювання можуть бути вірусна інфекція, стреси, а також використання судинозвужувальних крапель без призначення лікаря.

Перш ніж призначити лікування, лікар обов'язково повинен виявити або виключити наявність алергії. Дитині зроблять проби на алергію, досліджують кров на кількість еозинофілів і імуноглобулінів Е. Також можуть зробити рентген навколоносових пазух або комп'ютерну томографію.

Вазомоторний риніт важко піддається лікуванню. Лікар може призначити спреї на основі гормонів. Ці препарати добре знімають набряк, але дітям їх застосовувати небажано, так як гормональні препарати пригнічують роботу надниркових залоз.

З більш дієвих способів лікування можна назвати ультразвукову дезінтеграцію, лазерну фотодеструкцию, внутрираковинную радиоэлектрокоагуляцию, підслизову вазотомию. Це хірургічні методи впливу на кровоносні судини слизової оболонки носа з метою зруйнувати їх і не дозволити їм розширюватися.

Викривлення носової перегородки

Закладеність носа у дитини може бути обумовлена і викривленням носової перегородки. Воно може бути як вродженим, так і отримане при травмі. В результаті носове дихання утруднене, а в окремих випадках і взагалі неможливо. При інструментальному огляді лікар відразу ж поставить правильний діагноз. Додатково він може призначити ще рентген черепа або магнітно-резонансну томографію, а також провести огляд порожнини носа за допомогою ендоскопа.

Лікувати це захворювання можна тільки хірургічним шляхом. Дітям роблять подібну операцію тільки після 18 років, коли формування кісткової системи вже закінчиться. Застосовують такий вид операції, як септопластика. Цей метод лікування був розроблений більше ста років тому. Він успішно застосовується і в наші дні. Операція робиться в стаціонарі під загальним наркозом.

Чужорідне тіло в носі

Часто під час гри в ніс дітям можуть потрапити дрібні деталі іграшок, намистинки, кнопкові батарейки, гудзики, частини паперу або харчові крихти. Ситуація досить небезпечна. Чужорідне тіло осідає у верхній або нижній ямці носової порожнини і сильно утруднює дихання, тому у дитини закладений ніс.

Якщо дитина вже досить великий, то він може спробувати сам видути чужорідне тіло з носа, закривши при цьому вільну ніздрю. Якщо ж це зробити не вдалося або дитина зовсім маленька, то необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. Не треба намагатися видалити чужорідне тіло самостійно - є ризик проштовхнути його в глотку, що може призвести до обструкції дихальних шляхів.

Схожі статті:

 • Як вилікувати нежить у дитини?

  Ще вчора малюк жваво грався надворі, а сьогодні з ранку він уже чхає і важко дихає носом. Знайома ситуація? Нежить – найпоширеніша проблема дітей і дорослих, що супроводжує ряд захворювань. Але н...

 • ТОП-5 шкідливих пристосувань для дитини першого року життя

  Сучасні виробники дитячих пристроїв пропонують споживачеві безліч барвистих пристосувань. Вони призначені для правильного фізичного розвитку дітей і відповідають всім правилам безпеки. Яскраві, п...

 • Закордонний паспорт для дитини

  Виїзд за кордон – досить клопітка справа, особливо якщо планується поїздка всією родиною. В більшості випадків основною складністю є оформлення проїзних документів для дітей, які не досягли повно...

 • Особиста гігієна дитини: з пелюшок до шкільного віку

  Особиста гігієна – це основа здорового, повноцінного і щасливого життя дитини. Непомітний, але такий важливий догляд потрібен для захисту від можливих вірусних або кишкових інфекцій, захворювань...

 • Собака для дитини: правила вибору

  Міцна і згуртована сім'я – одна з найважливіших цілей в житті кожної людини. З появою дитини відносини змінюються дуже сильно, маленький внутрішній світ розширюється і наповнюється новими фарбами...