Вітамін Д для немовлят: показання, дозування, форми випуску

Нестача вітаміну Д у грудних обумовлює порушення процесу обміну кальцію і фосфору в організмі і погіршення окостеніння скелета, що згодом призводить до рахіту. Оскільки саме в ранньому дитячому віку найбільш висока швидкість ремоделювання кісток, для дітей першого року життя дефіцит вітаміну Д особливо небезпечний. Тому його розчин використовують для профілактики рахіту у всіх немовлят, починаючи з другого місяця життя.

Як давати вітамін Д немовля (дозування препарату)

Доношеним дітям рекомендується давати з 4-5-го тижня (недоношеним – після двох перших тижнів життя один раз у день по 1 краплі (500 ME) масляного розчину вітаміну Д3 (краще, ніж Д2, так як стимулює вироблення в організмі дитини власного вітаміну D).

Вітамін Д для немовлят: показання, дозування, форми випускуОднак доза може бути визначена лікарем індивідуально. Причиною її збільшення можуть стати первинні ознаки рахіту. Які вітаміни Д краще для грудничка? Якщо новонародженому прописали велику дозу вітаміну Д, варто віддати перевагу його водний розчин (Аквадетрим): він менш токсичний, швидше всмоктується з шлунково-кишкового тракту, а також відрізняється більш тривалим терміном дії (3 місяці проти 1 - 1,5 місяців масляного). Випускається Аквадетрим у флаконах з темного скла. Зазвичай при збільшених дозах рекомендують робити перерви в 5-7 днів після кожних 3-4 тижнів прийому препарату. Препарати вітаміну D слід давати після годування, в першій половині доби.

Профілактика методом ударних доз (проводиться масово) ефективніше, ніж тривала, так як часто батьки забувають регулярно давати вітамін дитині. При масовій профілактиці перший раз дають ударну дозу у віці 4 тижнів (недоношеним – 2-ух тижнів) в обсязі 10 мг масляного розчину вітаміну D всередину (внутрішньом'язово не доцільно із-за повільного всмоктування препарату), а потім повторюють процедуру в три місяці.

не менш Важливою є і сезонність прийому вітаміну Д дітьми. Оскільки його виробленню сприяють сонячні промені, з травня по вересень, коли погода дозволяє приймати сонячні ванни і дитина проводить на свіжому повітрі досить багато часу, медикаментозної профілактики немає необхідності. Недоношеним дітям дають вітамін цілий рік.

Вітамін Д для немовлят і «искусственников» - в чому відмінності?

Вітамін Д для немовлят: показання, дозування, форми випускуГрудне молоко - джерело всіх максимально корисних речовин для малюка. Але вітамін D воно містить в дуже маленькій кількості, тому його препарати призначаються саме немовлятам. Однак варто зазначити, що останні дослідження складу грудного молока довели достатню для розвитку новонародженого вміст вітаміну D в передньому молоці.

Сучасні адаптовані і лікувальні штучні суміші для немовлят зазвичай містять достатню кількість вітаміну D, тому при штучному вигодовуванні додатково приймати дітям його не потрібно. Невиправдане включення додатково до дитячих сумішей розчину вітаміну Д новонародженому може призвести до передозування, що посилює ризик токсичного ураження різних систем і окремих органів дитини. Зокрема гіпервітаміноз проявляється у вигляді головного, суглобного та м'язового болю, сухості у роті, втрату апетиту, нудоти, блювоти, запору, втрати ваги і т. д.

Давати вітамін Д дитині?

Цим питанням задаються все більше мам останнім часом. Якщо раніше цей препарат давали всім дітям без «задньої думки», то думки сучасних лікарів в цьому питанні розходяться. Зокрема, багато хто з них схильні стверджувати, що далеко не кожна новонароджена дитина потребує додаткового прийому вітаміну Д та його масове призначення в якості профілактики абсолютно невиправдано.

Якщо:

 • у дитини немає первинних ознак рахіту;
 • ви щодня здійснюєте прогулянки з ним на свіжому повітрі (навіть у зимові дні);
 • ви не живете в північній частині країни;
 • в умовах міста ви не використовуєте сонцезахисний крем для дитини;
 • дитина не смаглявий/темношкірий;
 • небо у вашому місті не затягнуте хмарами протягом декількох тижнів;
 • ваше меню годуючої мами містить достатню кількість продуктів, що містять вітамін Д -

швидше за все, в додатковому прийомі цього препарату у вашого малюка немає ніякої необхідності. Пам'ятайте, що досить підставити сонечку (навіть зимового) лише обличчя дитини - і години такої прогулянки в день буде достатньо для того, щоб в організмі почав вироблятися вітамін D.

Давати чи не давати вітамін Д новонародженому - остаточний вибір за вами, дорогі мами. Постарайтеся підійти до цього питання максимально відповідально.

Схожі статті:

 • Фітбол для немовлят: вправи на фітболі для немовлят

  Розумні мами знають: розвиток їх малюка починати ніколи не рано. А значить – з перших днів життя – в самий раз. Але дитина здається таким тендітним і беззахисним, які тут можуть бути розвиваючі в...

 • Гімнастика на м'ячі для немовлят

  Отже, ви придбали відповідний фітбол для грудничка. Коли ж можна приступати до занять і як це зробити правильно? Якщо вашій дитині вже виповнилося 2 тижні, можна починати займатися гімнастикою на...

 • Здоровий спосіб життя для дітей

  Умови, в яких живе і розвивається дитина, важливі для правильного формування його здоров'я і корисних життєвих навичок. З віком потреби і можливості дитини змінюються, разом з цим повинні змінюєт...

 • Таблетки для припинення лактації

  Годування груддю, поза всяким сумнівом, приносить особисту користь і дитині, і мамі. Але іноді доводиться стикатися з ситуаціями, коли в силу ряду обставин у жінки виникає необхідність припинити...

 • Фітбол для дітей

  Хочете дізнатися, як весело і корисно провести час і отримати користь від простої гри зі своєю дитиною? Хочете зміцнити здоров'я дитини в простому і захоплюючому ігровому процесі? Тоді вам просто...