Висип на тілі дитини: причини, лікування

Висипання представляє собою наявність патологічних елементів на шкірі або слизових, зовнішній вигляд яких відрізняється від здорової шкіри і слизової за кольором, зовнішнім виглядом і структурою. Висипом у дітей проявляються багато захворювання (більше 100), серед яких не тільки нешкідлива пітниця, але і небезпечна для життя менінгококова інфекція.

Висип на тілі дитини: причини, лікування

Фото: depositphotos.com

Причини виникнення висипу на тілі дитини

Всі причини висипки можна розділити на декілька груп, серед яких:

  • Неправильний догляд за шкірою.
  • Захворювання крові і судин.
  • Алергія.
  • Укуси комах.
  • Інфекційні захворювання.

В залежності від того, що спровокувало висипання у дитини, застосовується той чи інший підхід до лікування.

Якщо причина висипки на тілі дитини – неправильний догляд

Неправильний догляд за дитиною призводить до появи пітниці, попрілостей або пелюшкового дерматиту. Висип у вигляді прищів, плям з'являється в природних складках шкіри і вимагає ретельної гігієни. Необхідно часто підмивати дитину, міняти пелюшки відразу після намокання, уникати укутування і підгузників в жаркий час. Шкіра малюка потребує регулярних повітряних ваннах.

Якщо причина шкірної висипки у дитини – захворювання крові і судин

При захворюваннях крові і судин висип може бути як мелкоточечной, так і нагадувати один великий синець. Така висип являє собою крововилив в шкіру. Колір елементів може змінюватися (як це буває з синцями) протягом декількох днів. Поява такої висипки може спровокувати навіть незначна травма або натискання на шкіру.

Якщо батьки помітили безпричинна поява синців на тілі дитини «то тут, то там», необхідно звернутися до гематолога для ретельного обстеження та виявлення патологій крові.

Якщо причина висипки на тілі дитини – укуси комах

Укуси комах – дуже поширена причина появи висипу. З ранку можна помітити дрібні червоні або рожеві плями на тих ділянках тіла, які були відкриті під час сну, в тому числі і на обличчі. Можливо, це укуси комарів. Більш небезпечними можуть стати укуси бліх і клопів.

Зазвичай місця укусів злегка сверблять, але у багатьох дітей може бути алергія на цих комах, що проявляється сильним набряком і роздратуванням. В такому випадку необхідно терміново дати протиалергічний засіб і змастити місця укусів протиалергічну гелем.

Для захисту від комарів необхідні спеціальні сітки на вікнах, можна використовувати фумігатор (дитячий). При виявленні бліх або клопів слід провести ретельну дезінфекцію приміщення і обробити спеціальним засобом домашніх тварин.

Ще одним паразитом на шкірі людини, який викликає висип і свербіж (у нічний час), є коростяний кліщ. Локалізується така висип на животі у дитини, на долонях та між пальцями. Вона являє собою парні елементи на відстані 2-3 мм один від одного. Короста є заразним захворюванням, тому лікування хворих повинно проводитися ретельно, з дотриманням карантину і під наглядом лікаря. Для лікування використовуються скабицидные речовини згубно впливають на кліщів).

Алергічний висип у дитини

Алергічний висип на тілі у дітей проявляється досить часто, це пов'язано з незрілістю імунної системи. Причиною такої висипки може бути не тільки їжа, але і миючі засоби (порошки, мило), іграшки, одяг або рослини.

Поява алергічної висипки пов'язано з відповіддю імунної системи на потрапляння чогось нового в організм. У дитини на тілі з'являються плями неправильної форми, поступово зливаються між собою і супроводжуються сильним свербінням. Іноді дитина може бути збуджений або, навпаки, апатичний. У рідкісних випадках буває підвищення температури.

Зв'язати алергічну реакцію можна з введенням прикорму або включенням в раціон екзотичних морепродуктів і фруктів.

бувають Небезпечні іграшки з сильним хімічним запахом і яскравими квітами, те ж саме стосується одягу і будь-яких нових предметів побуту. Може вистачити навіть одного дотику до алергену. Це так званий контактний дерматит. У цю ж групу входить висип від дотику до деяких рослин.

Окремо хочеться відзначити ліки та вітаміни. Багато з цих коштів мають хімічну природу і здатні спровокувати появу алергічної висипки у дитини.

При виникненні алергічної реакції слід негайно дати дитині протиалергічний засіб та адсорбенти (активоване вугілля).

Необхідно звернутися до лікаря і разом виявити причину захворювання. В обов'язковому порядку з раціону виключається той продукт, який не переноситься дитиною, або видаляється іграшка, одяг, тобто виключається контакт з алергеном.

Буває так, що харчова алергія з часом проходить, але профілактикою такого стану є поступове і обережне введення прикорму в раціон малюка.

Якщо причина висипки на тілі дитини – інфекція

Більшість інфекційних хвороб у дітей супроводжуються іншими симптомами, крім висипу, такими як: підвищення температури, нездужання, озноб, втрата апетиту. Можливі біль у животі, пронос, біль у горлі, кашель, нежить. А висипка має свої особливості (локалізація, зовнішній вигляд, характер поширення) для кожного захворювання.

Вітряна віспа (вітрянка) проявляється висипом після 2-3 днів підвищеної температури і нездужання. Кількість висипки спочатку невелике, потім з'являються нові елементи у вигляді плям, поступово перетворюються на горбок, потім – пухирець, який поступово підсихає і покривається скоринкою. Висипання з'являються скрізь, навіть на волосистій частині голови, і викликають сильний свербіж.

Корева висипка на тілі дитини проявляється на 4-5 день захворювання плямами, схильними до злиття. А починається все з підвищення температури, нежитю, кон'юнктивіту і кашлю. Характерною особливістю висипань при кору є те, що вони в 1-й день з'являються на обличчі і грудях, на 2-й день – на тулубі, а на 3-й день – на ногах, причому на обличчі плями вже зникають безслідно.

Краснуха відрізняється від кору рясної шкірною висипкою, яка з'являється по всьому тілу одночасно, а також збільшенням потиличних лімфатичних вузлів. Плями також безслідно зникають, а захворювання супроводжується ознаками легкої застуди.

Ці 3 захворювання (кір, краснуха і вітрянка) госпіталізації і специфічного лікування не вимагають. Важливий хороший догляд за дитиною. При вітряній віспі для усунення свербежу можна застосовувати протиалергічний гель, а при кору не бажаний яскраве світло з-за кон'юнктивіту.

Слід уникати контакту вагітних жінок з дітьми, хворими на краснуху.

Для профілактики кору та краснухи дітям до року рекомендовано зробити щеплення. Вона не дає 100% гарантії того, що дитина не захворіє, однак у нього не буде бурхливого прояву інфекції. Все може обійтися без кон'юнктивіту і високого підвищення температури.

Скарлатина вважається більш важким захворюванням, вона починається з високої температури, болю в горлі та ангіни. А вже через кілька годин з'являється рожевий дрібноточковий висип на тілі дитини (особливо багато її в місцях природних складок шкіри). На другому тижні захворювання на долонях і стопах з'являється сильне лущення після висипань. Характерною особливістю хвороби є «зернистий» яскраво-червоний язик - цей симптом з'являється на 2-4 день захворювання.

Скарлатину необхідно лікувати, обов'язково треба викликати лікаря, оскільки при цьому захворюванні призначається антибактеріальна терапія для попередження ускладнень на серце і нирки. Показано рясне пиття і постільний режим.

Дитяча розеола (раптова екзантема) – вірусне захворювання, що починається підвищенням температури, можливий рідкої стілець зі слизом. Але стан дитини не страждає. Через 3-4 дні у дитини з'являється висип на обличчі, опускається на живіт і нижче. Після зникнення висипу слідів не залишається, специфічного лікування не потрібно.

Менінгококова інфекція супроводжується невеликий висипом (можуть бути навіть поодинокі елементи). Однак на перше місце виступають висока температура і погіршується з кожною годиною стан дитини. З'являється блювання, порушення свідомості. При такому стані необхідно викликати швидку і терміново госпіталізувати дитину.

Що робити, якщо у дитини виявлена висип на тілі?

Вище ми згадали лише найпоширеніші причини шкірної висипки у дітей. Однак існує ще багато станів, що супроводжуються появою яких-небудь плям або бульбашок на тілі дитини. Тому, якщо батьки сумніваються в причині появи патологічних елементів на шкірі і слизових, слід викликати лікаря.

Не потрібно до його приходу обробляти висип дезінфікуючими розчинами і фарбувальними речовинами (йод, зеленка тощо), оскільки це може сильно утруднити постановку правильного діагнозу.

Якщо виявлені тривожні симптоми у вигляді блювоти або помутніння свідомості, потрібно терміново викликати швидку допомогу.

До уточнення діагнозу дитині з висипом не слід контактувати з іншими дітьми і вагітними жінками.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті: