Тепловий удар у дитини. Профілактика перегріву у дітей

Тепловим ударом вважається хворобливий стан (перегрів організму), що виникає в результаті впливу на нього високих температур протягом тривалого часу. Теплового удару схильні не тільки хворі та літні люди, але й діти, особливо малюки до року. Це пов'язано з недосконалістю їх системи терморегуляції.

Погіршує ситуацію висока вологість навколишнього середовища, перевтома і порушення питного режиму (нестача води в жаркий час). На дітях недолік рідини відображається сильніше, оскільки їх організм містить більше води, ніж організм дорослої людини.

Причини теплового удару у дітей

По причині того, що на розвиток теплового удару впливає не тільки зовнішнє середовище (висока температура), але і порушення фізіологічних процесів в організмі (зневоднення), це стан протікає важче, ніж, наприклад, звичайне підвищення температури, а летальність досягає 30% .

З-за зневоднення організму і порушення багатьох обмінних процесів, що в ньому накопичуються токсичні речовини, і відбувається «отруєння» життєво важливих органів (мозку, нирок, серця).

за Причиною перегріву дитини може бути будь-який чинник, який призводить до порушення потовиділення або випаровування вологи з шкіри:

 • тривале перебування в задушливому, вологому приміщенні з високою температурою;
 • перебування дитини в ліжечку, яка розташовується близько від батареї або печі;
 • укутування в теплу ковдру або одяг не по сезону;
 • при тривалому перебуванні під сонцем з непокритою головою може статися сонячний удар.

Симптоми теплового і сонячного удару у дітей

Тепловий удар у дитини. Профілактика перегріву у дітейСимптоми та заходи надання першої допомоги при тепловому та сонячному ударі однакові, проте від впливу сонця на шкірі можуть з'явитися червоні плями і бульбашки (опіки). Тоді як для виникнення теплового удару не обов'язково перебувати під палючими променями.

За ступенем тяжкості тепловий удар у дітей може бути легким, середньої тяжкості і тяжким.

При легкому тепловому ударі спостерігається слабкість, головний біль, нудота, почастішання пульсу і дихання.

Середня ступінь тяжкості теплового удару проявляється зниженням рухової активності, сильним головним болем, нудотою, блювотою, невпевненою і хиткою ходою, оглушенностью і непритомних станом, прискореним пульсом і диханням, а також підвищенням температури до 39-40 градусів.

Важкий тепловий удар розвивається раптово. Особа спочатку червоніє, потім різко блідне, свідомість може бути порушена аж до коми. Спостерігаються судоми, галюцинації, марення. Температура підвищується до 41-42 градусів.

У дітей у віці до року перегрів організму може протікати з підвищенням температури до 40 градусів, збудженням, змінюється різкою слабкістю, холодним потом, позіханням, відрижкою, нудотою, розладом шлунку і понос. Також можуть спостерігатися посмикування м'язів кінцівок та обличчя. Риси обличчя загострюються, загальний стан різко погіршується.

Перша допомога при перегріванні дитини

 • При виникненні будь-яких ознак теплового удару необхідно терміново перенести дитину в більш комфортні умови (тінь або прохолодне приміщення).
 • Потрібно розстебнути стискує одяг, роздягнути дитину до поясу, укласти з піднятим головним кінцем.
 • Тіло можна обернути холодної простирадлом, а на лоб покласти прохолодний компрес.
 • Для того, щоб привести дитину до тями, слід дати йому понюхати ватку, змочену в нашатирному спирті.
 • При появі ознак теплового або сонячного удару у дитини необхідно викликати швидку допомогу. Якщо розвинувся важкий тепловий удар, дитина не приходить в себе від нашатирного спирту, а пульс не прощупується, йому треба почати робити штучне дихання і непрямий масаж серця, не чекаючи приїзду «швидкої».
 • До приїзду «швидкої допомоги» слід весь час обтирати дитину прохолодною водою і опахивать. А також частина поїти.

Профілактика теплового удару у дітей

Враховуючи особливості дитячого організм, необхідно уникати тривалого впливу тепла на організм дитини. Заходами профілактики перегріву у дітей є:

 • В жарку пору року рекомендується гуляти до 11 годин дня і після заходу сонця, в «мереживний» тіні. З 12 до 16 годин дня взагалі не варто грати на вулиці під сонцем.
 • Одяг дитини повинна бути з натуральних тканин, легкої та вільної. На голові бажано носити панамку або річну шапочку.
 • Тепловий удар у дитини. Профілактика перегріву у дітейЗ собою на прогулянку обов'язково треба брати пляшечку з водою і поїти дитину частіше. У спеку кількості рідини, що споживається малюком, повинна збільшуватися в 1,5-2 рази, особливо під час активних ігор. Визначити, чи достатньо маля п'є, можна по кількості відокремлюваної сечі. Ходити в туалет дитина повинна не рідше 4 разів на день, а сеча при цьому повинна бути світлою. Якщо вона концентрована, з запахом, то слід поїти дитину більше.
 • В раціоні небажано присутність жирної і смаженої їжі, краще свіжі овочі, фрукти, варена і пареная їжа.

Особливо уважно потрібно ставитися до умов, в яких перебувають новонароджені та діти до року, щоб уникнути їх перегріву:

 • Ліжечко не повинна знаходитися поблизу від батареї або грубки.
 • Не варто дитину надмірно укутувати і одягати.
 • Кімната повинна регулярно провітрюватися.
 • В жаркий час року варто користуватися кондиціонером. Те, що він для дітей шкідливий міф, якщо встановити його прямо над дитячим ліжечком і включати під час сну, ніякого шкідливого впливу холодні потоки повітря на малюка не нададуть. Гірше, якщо маленька дитина весь час відчуває дискомфорт, у нього з'являється пітниця і підвищується температура.

Батькам потрібно пам'ятати, що оберігати свою дитину потрібно не тільки від холоду, але і від надмірного тепла, інакше не уникнути теплового удару.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті: