Температура без симптомів у дитини

Температура без симптомів у дитиниПідвищення температури тіла – дуже часте явище у маленьких дітей. Молоді батьки майже завжди впадають в паніку при виявленні на градуснику показників вище 37°С, боячись появи судом. При цьому починаються гарячкові дзвінки лікарям, всі рекомендації яких в основному зводяться до призначення парацетамолу.

Легко поставити діагноз, якщо спостерігається температура з кашлем або проносом, але найчастіше вона є одним-єдиним ознакою без будь-яких інших симптомів. Старші діти можуть сказати, що і де болить, тоді як найменші здатні спантеличити близьких і лікарів. Ось тут і починаються пошуки істини. Температура без симптомів у дитини - що означає і як з нею боротися?

Лихоманка може виникнути як відповідна реакція на потрапляння в організм чужорідних агентів (мікробів, вірусів, токсинів). Також можлива алергічна реакція на власні тканини (ревматоїдний артрит). Підвищення температури провокують вогнища запалення, порушення обміну речовин, прийом лікарських препаратів і деякі поки невідомі причини.

Спробуємо розібратися в тому, чи варто мчати в лікарню при кожному підвищенні температури у дитини.

Зміст статті:

 • Причини підвищення температури у дітей без інших симптомів
 • Коли не потрібно бігти до лікаря?
 • Що робити при підвищенні температури у дитини?
 • Коли потрібно відвідати лікаря?
 • Коли потрібно терміново звернутися за медичною допомогою?

Причини підвищення температури у дітей без інших симптомів

Отже, перша можлива причина – перегрів. При народженні у малюка не розвинена терморегуляція, температура тіла залежить від навколишнього середовища, тому важливо не тільки захищати малюка від холоду, але і не перестаратися з теплом. До речі, варто пам'ятати, що в нормі у всіх новонароджених дітей температура тіла коливається і може бути навіть 37,1°с. Якщо в пологовому будинку зафіксовані такі показники, це потрібно враховувати при подальших вимірюваннях. До року температура встановлюється на позначці 36.6°С. У старших дітей перегрів може статися від довгого перебування під сонцем або в задушливій кімнаті.

Під час прорізування зубів теж можливе підвищення температури у дитини без симптомів. Зазвичай уважна мама може помітити занепокоєння дитини і почервоніння ясен.

Підвищення температури без інших ознак може бути реакцією на щеплення. У нормі для вироблення імунітету так і повинно бути, однак показники термометра не перевищують 38°С. При використанні погано очищеної вакцини виникає реакція алергічного типу на сторонні компоненти введеного препарату.

Алергія (харчова, лікарська) – це свого роду запалення, тому вона теж може бути причиною стрибка стовпчика термометра вгору.

У збудливих дітей температура може підвищуватися на фоні стресу. Таким може стати різке світло або звук в ранньому віці, і, наприклад, очікування якої-небудь події (1 вересня, початок змагань тощо) в старші роки.

Ну і, звичайно ж, температура підвищується при наявності в організмі хвороботворних бактерій або вірусів. Тут слід пам'ятати, що через 2-3 дні можуть з'явитися й інші симптоми, наприклад, висип на тілі, кашель або пронос.

Коли не потрібно бігти до лікаря при підвищенні температури у дитини без симптомів

Якщо раптом у дитини піднялася температура без інших ознак, але вона збивається в домашніх умовах, не потрібно відразу бігти на прийом до лікаря. Краще поспостерігати за дитиною, адже ніхто не знає його краще за батьків. До того ж, якщо дійсно немає інших симптомів, то і лікар не зможе поставити правильний діагноз.

Уважна мама сама може щось запідозрити. Якщо, наприклад, відсутні такі симптоми, як млявість і апатія, можна виключити кишкову інфекцію. А якщо температура після збивання підвищується знову і знову, причиною її може бути вірусна інфекція (у тому числі кір, краснуха і вітряна віспа). Якщо через 2-3 дні з'явилася висипка, можна показати дитину лікарю для уточнення діагнозу, але бувають випадки, коли ці дитячі інфекції протікають і без висипки, тобто нетипово. А лікується захворювання будинку, тоді як ходіння по лікарях – це можливість поширення інфекції серед інших дітей.

Що робити при підвищенні температури у дитини?

Температура без симптомів у дитиниМайже завжди підвищення температури – це боротьба організму, тому не треба її боятися. Деякі лікарі дотримуються думки, що батьки панікують даремно і в організмі існують механізми, які не допускають підвищення температури вище 41 градуса, а фебрильні судоми (т. е. виникли із-за температури), ніяким чином не відбиваються на роботі мозку і загальному стані дитини.

Вважається, що судоми є результатом різкого підвищення температури, а не високих її показників.

Спочатку потрібно правильно та точно виміряти температуру, «на дотик» цього зробити не можна, оскільки бувають випадки, що дитина холодний, а температура у нього висока. Це так звана «біла гарячка, яка виникає через рефлекторного спазму периферичних судин (на ручках і ніжках).

При температурі без симптомів у дитини головне – не панікувати і запам'ятати схему:

 • температура до 37,5°С – не збивати.
 • температура 37,5°С до 38,5°С – застосовувати фізичні методи зниження температури (обтирання водою, холод на великі судини, тепле пиття і прохолодний (18-20°С) повітря у квартирі).
 • температура понад 38,5°С – застосовувати лікарські засоби (можна разом з фізичними методами). Які препарати, в якій дозуванні давати або робити внутрішньом'язово – це потрібно уточнити у лікаря і завжди мати вдома в аптечці. Препаратами вибору (тобто переважними) для дітей сьогодні є парацетамол (цефекон, панадол) і ібупрофен (нурофен, ибуфен). Не рекомендується застосовувати аспірин.

Виключення з цієї схеми становлять діти з неврологічними порушеннями, про яких мама обов'язково повинна знати. Лікарі також не рекомендують допускати сильного підвищення температури (вище 39°С) у тих, хто народився з важкою гіпоксією, кістами або крововиливом у головному мозку або пороком серця.

найголовніше при високій температурі без симптомів у дитини – хороший догляд і підвищена увага до хворого. Йому необхідно рясне пиття і переодягання, якщо він потіє. Не потрібно примусово годувати малюка і перебувати з ним у спеку на вулиці.

Якщо у дитини можна припустити перегрів, то потрібно рясно поїти малюка прохолодною (не холодною) водою, обтирати його вологим прохолодним рушником або посадити у ванну з прохолодною водою (на 2 градуси нижче температури тіла дитини).

Якщо у дитини відмічено підвищення температури від хвилювання, то йому потрібно дати заспокійливе, а надалі уникати подібних емоцій або готувати заздалегідь (давати заспокійливе кілька днів перед стресовою ситуацією). Іноді схильність до підвищення температури з-за стресу зберігається навіть у дорослому житті.

Коли потрібно відвідати лікаря?

Температура без симптомів у дитиниЯкщо маленька дитина став зригувати або зовсім відмовляється від їжі в періоди нормальної температури, потрібно оглянути горло - можливо, починається фарингіт.

Також піти до лікаря треба, якщо температура без симптомів у дитини не знижується протягом 4-5 днів. Можливо наявність сечової інфекції або прихованих вогнищ запалення в організмі дитини. Тоді аналіз сечі і крові допоможе знайти причину.

Коли потрібно терміново звернутися за медичною допомогою?

Терміново викликати швидку потрібно, якщо температура підвищується на тлі ліків, які повинні її знижувати. Також госпіталізації потребують випадки сильної млявості, погіршення дихання та різкого збліднення дитини.

При виникненні судом з-за високої температури дитині зазвичай перевіряють рівень внутрішньочерепного тиску, як правило, такі судоми на функцію мозку не впливають і лікарі говорять про сприятливому прогнозі.

найголовніше – бути готовим до підвищення температури, тобто мати необхідні ліки будинку і знати дозування їх застосування. А якщо вдасться позбавитися від паніки, то вийде зрозуміти, що в більшості випадків з температурою можна впоратися самостійно, не піддаючи дитини ще великим переживанням від відвідування лікаря.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Низька температура у дитини

  Організм дитини в кожний період свого розвитку має свої особливості і характерні ознаки. З моменту народження він починає адаптуватися до нових умов, вчиться жити самостійно. В залежності від пер...

 • Особиста гігієна дитини: з пелюшок до шкільного віку

  Особиста гігієна – це основа здорового, повноцінного і щасливого життя дитини. Непомітний, але такий важливий догляд потрібен для захисту від можливих вірусних або кишкових інфекцій, захворювань...

 • Як вилікувати нежить у дитини?

  Ще вчора малюк жваво грався надворі, а сьогодні з ранку він уже чхає і важко дихає носом. Знайома ситуація? Нежить – найпоширеніша проблема дітей і дорослих, що супроводжує ряд захворювань. Але н...

 • Закордонний паспорт для дитини

  Виїзд за кордон – досить клопітка справа, особливо якщо планується поїздка всією родиною. В більшості випадків основною складністю є оформлення проїзних документів для дітей, які не досягли повно...

 • Собака для дитини: правила вибору

  Міцна і згуртована сім'я – одна з найважливіших цілей в житті кожної людини. З появою дитини відносини змінюються дуже сильно, маленький внутрішній світ розширюється і наповнюється новими фарбами...