Стилі батьківського виховання

Ніхто не в силах навчити нас бути батьками. Молоде покоління кожен виховує по-своєму: одні ґрунтуються на сімейних традиціях і виховують дітей подібно до того, як були виховані самі, інші з захопленням читають відповідну літературу, а хтось просто «набиває шишки», напрацьовувати власний досвід.

Вивчаючи особливості виховання в різних сім'ях, як вітчизняні, так і зарубіжні психологи, прийшли до одного і того ж висновку. Існує всього декілька стилів батьківського виховання, які в тій чи іншій своїй варіації спостерігаються в кожній родині. Які вони, чим відрізняються, і як впливають на розвиток дитини?

Стилі батьківського виховання

Фото: depositphotos.com

Авторитарний стиль виховання дитини

Цей стиль виховання відрізняється встановленням жорстких правил, недотримання яких неминуче призводить до покарання дитини. У цьому випадку спілкування між батьками і дітьми, як правило, практично повністю зводиться на «ні» і витісняється вимог з боку батьків. Обговорення не допускаються.

Безумовно, невід'ємним плюсом такого роду виховання є дисципліна та послух. Проте якщо з віком дитини правила не змінюються і батьки все більше «закручують гайки», це може бути чревате неприємними наслідками.

В таких сім'ях діти виростають похмурими, дратівливими, боязкими і замкнутими. При цьому в залежності від характеру дитини якісь з вищезазначених якостей розвиваються більше, якісь менше. Діти, які звикли підкорятися, залишаються пасивними і залежними під час підліткового віку та юнацтва, а часом і в дорослому житті. Інші ж обирають шлях агресії і бунтарства, тим самим висловлюючи протест караючого оточенню, в якому їх виростили. Такі діти починають грубити, прогулювати уроки, тікати з дому, а часом навіть зловживати наркотиками або алкоголем.

Що можна порадити авторитарним батькам?

Насамперед – розсувати рамки, відповідно до віку. Дитина повинна відчувати хоча б якусь свободу. Нехай спочатку вона проявляється у виборі іграшок або одягу, після – у виборі друзів і організації дозвілля, ще через якийсь час – у можливості мати кишенькові гроші.

Не менш важливо рахуватися з думкою дитини, питаючи його, як він ставиться до того чи іншого сімейного питання. Це допоможе дитині вирости зрілим і нести відповідальність за свої вчинки, а не бояться не послухатися батьків через страх понести покарання.

Гиперопекающий стиль батьківського виховання

«Мій дитина гідна самого кращого і я готовий(-а) зробити для цього все!» Саме ця фраза найяскравіше описує даний стиль виховання. У таких сім'ях бажання дитини – це закон. Батьки ні в чому не відмовляють і намагаються робити все для свого малюка: дати престижну освіту, купувати виключно дорогі речі. Словом, все – дітям, навіть якщо це коштує неймовірних моральних і фізичних витрат.

Будучи повною протилежністю попереднього, цей стиль так само є крайністю. Діти, які звикли до того, що їхні бажання здійснюються, немов за помахом чарівної палички, виростають споживачами, егоїстами, інфантильними особами, які звикли лише брати. При цьому разом з тим, як росте дитина, ростуть і його запити, які він не соромиться озвучувати, не замислюючись про те, чого це коштує батькам.

Ще один мінус – залежність, що межує з безпорадністю. В дитинстві мама і тато стежать за кожним кроком свого малюка, намагаючись всіляко його опікати і полегшувати життя. Захоплені своїм чадом батьки нерідко не звертають уваги на те, що дитина давно виріс, і продовжують вирішувати за нього проблеми. У результаті вже доросла дитина стає непристосованим до життя і не може самостійно приймати навіть найпростіші рішення. На зразок того, який надіти піджак або якого блюда в меню віддати перевагу.

Що можна порадити гиперопекающим батькам?

Аналогічно попередньому випадку, варто змінювати свою поведінку і схему виховання дитини в міру того, як він росте. Подобається опікати малюка? Будь ласка! Але доросла дитина безумовно повинен вміти піклуватися про себе сам. Зрештою, зав'язувати шнурки трирічним – це нормально, а от є «крихітці» вже вісім, з цим завданням він здатний впоратися самостійно.

Головне – перестати думати про своєму чаді як про безпорадному істоту, яким постійно потрібна допомога. Дуже важливо вчасно припинити нести відповідальність за невдачі та успіхи дитини, щоб не позбавити його можливості бути дорослим і відповідати за свої дії самостійно.

Індиферентний стиль виховання дітей

Даний стиль виховання описується одним-єдиним словом – «байдужість». Батьки не намагаються встановити для дитини будь-яких обмежень, рамок поведінки або навіть покарань. Як правило, индифферентными виявляються мами і тата, які дуже зайняті на роботі, ведуть активний спосіб життя або просто занадто занурені у власні проблеми. До такої міри, що на виховання дітей часу і сил просто-напросто не залишається. Звичайно ж, такі батьки практично повністю закриті для спілкування.

Що можна порадити індиферентним батькам?

Трохи свободи для своєї дитини – це завжди добре. Однак коли він наданий собі цілком і повністю, це може призвести не тільки його замкнутістю і відчуженістю, але і тим, що він, позбавлений рад з боку дорослих, ризикує піти з «неправильного» шляху. Батькам слід проявляти більше уваги до власної дитини, справлятися про його самопочуття і успіхи, допомагати і підтримувати.

Стилі батьківського виховання

Фото: depositphotos.com

Гиперсоциальный стиль батьківського виховання

Батьки старанно вивчають різноманітну літературу і прагнуть не порушувати рекомендацій щодо «ідеального» виховання. Рамки поведінки, правила, вимоги і повчання – все береться зі сторінок книг і відповідає стандарту.

В таких сім'ях діти виростають зайве «правильними», дисциплінованими і виконавчими. У повсякденному житті вони змушені придушувати свої бажання і стримувати емоції. В результаті дитина стане або надмірно замкненим у собі і організовує всю своє життя за правилами, які старанно для себе встановлювати, або ж висловить протест допомогою агресії.

Що можна порадити гиперсоциальным батькам?

Варто пам'ятати про те, що книги і рекомендації психологів по вихованню – це лише поради, а не суворі правила, яких не буває винятків. Іщя в книгах і посібниках для батьків відповідь на питання, як виховати дитину, не забувайте про простій істині: деколи голос серця і власна інтуїція – набагато кращі помічники у вихованні дітей.

Демократичний стиль виховання дитини

Діти і батьки однаково залучені в життя сім'ї, і частина обов'язків лежить на плечах підростаючого покоління. При цьому список прав і обов'язків, так само як і рамки дозволеного, розширюються по мірі того, як дитина дорослішає. Демократія в сім'ї передбачає окремі правила, які поширюються не тільки на дітей, але і на дорослих. При цьому кожен із членів сім'ї віддає собі звіт в тому, що буде, якщо правила, порушується, і згоден з цим не зі страху бути покараним, а з власної волі.

Багато психологи, які вивчають сімейні відносини, стверджують, що демократичний стиль виховання є найуспішнішим і комфортним для повноцінного розвитку дитини. Проте тут дуже важливо не переплутати демократію з розгульним вседозволеністю і чітко дотримуватися рамок. Крім цього, батьки повинні усвідомлювати, що діти і батьки – все-таки представники різних поколінь, а значить, є питання, які діти в силу свого юного віку до пори до часу не можуть бути залучені.

Що можна порадити демократичним батькам?

Головне правило – баланс між тим, що дозволено, і тим, що немає; тим, що дітям потрібно говорити, і тим, про що їм знати не належить. Варто пам'ятати, що кожне покоління повинне вирішувати свої завдання, а відповідальність за сім'ю все-таки лежить на батьках. В іншому випадку демократія ризикує перетворитися в анархію.

Звісно, у вихованні дитини неможливо дотримуватися якогось одного стилю, і в різних ситуаціях батьки можуть застосовувати різні підходи. Таким чином, більшість методик батьківського виховання, які можна спостерігати в сучасних сім'ях, є змішаними.

У будь-якому випадку, якого б стилю ви не прагнули дотримуватися, потрібно намагатися виховувати дитину не за принципом «так простіше», а в залежності від того, яким ви очікуєте бачити його в майбутньому і які б хотіли побудувати стосунки в родині. Зрештою, найголовніше – погода в домі!

Схожі статті:

 • Дитяча кімната пірата в морському стилі

  Дитяча кімната – це особливий світ, і абсолютно праві багато батьків, оформляють її з урахуванням смаків і побажань маленького власника. І якщо господар дитячої кімнати – майбутній чоловік, що че...

 • Як навчити дитину кататися на велосипеді?

  Ганяти на велосипеді по паркових доріжках і лісових стежках – чи це не мрія кожної дитини? Велосипед продовжує залишатися фаворитом серед спортивних захоплень дітвори. До питання навчання дитини...

 • Можна огірки мамі, що годує?

  Тема про те, як правильно харчуватися годуючої матері, стає однією з найбільш обговорюваних і часом суперечливих в деяких питаннях. Міф про те, що годує жінка повинна дотримуватися суворої дієти,...

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...