Скорочення матки після пологів

Після пологів жіноча репродуктивна система піддається великому зміни і відновлення: шви (якщо вони були) загоюються, м'язи промежини відновлюються в тонусі, шийка матки формується знову. Але самим значним являє процес зворотного розвитку матки.

Зміст статті:
 • Як скорочується матка після пологів?
 • Процеси, що відбуваються всередині матки після пологів
 • Причини поганого скорочення матки після пологів
 • Як поліпшити скоротливість матки?
 • Як скорочується матка після пологів?

  Скорочення матки після пологівЗа період вагітності цей маленький орган (50 гр) збільшується в розмірах у багато разів, і важить після пологів близько 1 кг. Поступово (через 4-6 тижнів) матка зменшується, за 2 тижні вона скорочується до 350 гр, а ще через тиждень важить на 100 гр менше. При цьому вона вже не буде такою маленькою і залишиться близько 75 гр у народжували жінки.

  Швидкість скорочення матки після пологів визначають по висоті стояння її дна. Так, через добу після народження дитини вона знаходиться на рівні пупка. З цього моменту кожен день дно матки опускається на 2 см, і до 10 дня воно вже ховається за лоном.

  На швидкість цього процесу впливає не тільки гормональний фон жіночого організму, але і ряд інших факторів:

  • Вік породіллі, кількість пологів, розміри плоду – чим транспорт це показники, тим повільніше може відбуватися процес скорочення матки.
  • Спосіб розродження – після природних пологів скорочення відбувається краще, ніж після кесаревого розтину.
  • Наявність лактації у годуючих жінок процес скорочення йде швидше.

  Зменшення розмірів відбувається за рахунок сильного скорочення одних м'язових клітин і загибелі інших. Спочатку орган має форму кулі, але поступово внутрішній простір стає щілиноподібні.

  Процеси, що відбуваються всередині матки після пологів

  Скорочення матки після пологівПісля пологів деякий час вся внутрішня поверхня матки схожа на одну велику рану, яка кровоточить. Найбільш вираженим змінам піддається плацентарна площадка – місце прикріплення плаценти до стінки матки.

  Після відторгнення децидуальної оболонки на поверхні залишаються судини, з яких витікає кров, потім вони поступово закупорюються (облитерируются), а кровотеча припиняється. В основному епітелізація відбувається за 10 днів. Плацентарна площадка заживає приблизно через 3 тижні після пологів.

  Згустки крові і залишки оболонки після пологів виходять назовні через шийку матки і називаються лохиями. У перші дні виділення з матки мають кров'янистий характер, яскравий колір і містять згустки крові. Поступово вони стають серозно-сукровичні, а з 10 дня вже жовтувато-білими. У цей період лохії не містять еритроцитів. Приблизно за 3 тижні до маткових виділень приєднується слизу з каналу шийки, а до 5-6 тижня виділення в нормі припиняються.

  Наступні кров'янисті виділення вже вважаються менструацією.

  Причини поганого скорочення матки після пологів

  Скорочення матки після пологівСтан, коли матка після пологів скорочується повільніше, ніж це повинно бути, називається субинволюцией матки. Причиною її може бути великий плід, вік вагітної старше 35 років, оперативне розродження.

  Але більш серйозною проблемою є субінволюція матки через скупчення крові або залишків плодових оболонок всередині неї. Іноді розтягнута матка закидається кзаду, що заважає нормальному відходженню внутрішнього вмісту.

  Після кесаревого розтину передня стінка матки може бути потовщена в області шва. Затримка лохій також може бути пов'язана з недоліком руху після операції. Крім того, дитину прикладають до грудей матері пізніше, ніж при пологах, що також відбивається на скороченні матки.

  Якщо не вживаються заходи по поліпшенню скорочень матки після пологів, внутрішній вміст стає живильним середовищем для бактерій і є причиною розвитку одного з найбільш серйозних ускладнень після пологів - ендометриту (запалення внутрішнього шару матки).

  Як поліпшити скоротливість матки?

  • Всі народили жінки повинні перебувати під наглядом лікаря, який оцінює рівень крововтрати і стежить за темпами скорочення матки.
  • Якщо пологи проходили без ускладнень і самостійно, жінці рекомендуемся вставати вже через кілька годин. Існує спеціальна післяпологова гімнастика. Рух сприяє скорочення м'язових органів, до яких відноситься і матка.
  • В даний час для кращого скорочення матки і швидкого становлення лактації дитину прикладають до грудей матері вже в перші півгодини після пологів. Механічне роздратування сосків веде до швидкого її скорочення за рахунок вироблення гормонів (окситоцину і пролактину).
  • Для поліпшення відходження лохій досить лежати 15-20 хвилин на животі. Таким чином матка приймає положення, при якому усувається перешкода для виходу кров'янистих мас.
  • При субінволюції матки призначається лід на нижній сегмент живота. Холод сприяє скорочення гладкої мускулатури.
  • Слід регулярно спорожняти сечовий міхур і проводити профілактику запорів для зменшення тиску на матку.
  • Медикаментозна терапія полягає у призначенні окситоцину внутрішньом'язово.

  Схожі статті:

  • Я знаю формулу стрункості! Історія схуднення після пологів на 11 кг

   «Затягивайся рушником після пологів, щоб залишитися стрункою», — казала сусідка, поглядаючи на мій великий вагітний живіт. Багатоводдя, великий плід зіграли ролі. Обхват живота на дев'ятому місяц...

  • Як схуднути після третіх пологів? Історія читачки сайту

   Я – багатодітна мати. Кожна вагітність приносила мені приблизно +10 кілограмів зайвої ваги. І якщо врахувати те, що я і в дівоцтві не відрізнялася стрункістю кипариса, то після народження третьої...

  • Набряки ніг після пологів

   Набряки, що виникли під час вагітності, можуть зберігатися і після пологів. Перевірити їх наявність можна за допомогою натискання на шкіру. Якщо після тиску залишається ямка, то в тканинах присут...

  • Секс після пологів

   Статеве життя після пологів характеризується рядом делікатних моментів. Від того, наскільки вдало пара впорається з їх рішенням, багато в чому залежить сімейне благополуччя, комфорт у відносинах....

  • Цистит після пологів

   Цистит – гостре запалення слизової оболонки і стінок сечового міхура. Це урологічне захворювання може носити інфекційний і неінфекційний характер: Спровокувати цистит інфекційного походження може...