Що робити, якщо у дитини болить живіт?

Біль в животі – дуже поширене явище у дітей. З ним малюки можуть зіткнутися вже в перші дні життя. Тому батькам необхідно знати, як визначити, що у дитини болить живіт, і чим йому допомогти.

Що робити, якщо у дитини болить живіт?

Біль в животі у дитини. Фото – depositphotos.com

Зміст статті:
 • Характеристика болю в животі у дитини
 • Коліки
 • Кишкова непрохідність
 • Інфекційне захворювання
 • Запор
 • Апендицит
 • Ведмежа хвороба
 • Хвороби нирок і легень як причини болю в животі у дитини
 • Що робити, якщо у дитини болить живіт?
 • Діагностика
 • Характеристика болю в животі у дитини

  Біль може бути різною, для лікарів важлива кожна дрібниця: коли вона з'явилася, за яких обставин, яка вона і т. д.

  Гостра біль з'являється раптово і може бути інтенсивною. Діти, які можуть говорити, характеризують її як ріжучу або колючу. Вони приймають зігнуте положення, обхоплюють талію руками і підводять ноги до живота.

  Тупий біль буває менш інтенсивною, але тривалою. Саме вона супроводжує апендицит.

  Разова біль – це тимчасове явище. Вона проходить після усунення причини. Хронічна біль може бути пов'язана із запаленням кишечнику.

  Біль може бути локалізованої або переміщається, обмеженою або розлитої.

  Характеристика болі зазвичай є важливою інформацією для лікаря. Однак не завжди можна домогтися, щоб дитина розповів про свої відчуття правильно. Дорослим доводиться спиратися на інші симптоми, які супроводжують біль. До них можна віднести температуру, блювоту, пронос, головний біль, млявість, кашель, нежить та інші.

  Для лікаря має значення не тільки тривалість болю, але і їх зв'язок з фізіологічними процесами, наприклад, біль з'явився після їжі, після сну чи від хвилювання.

  Коли причина болю в животі – кольки

  У немовлят найчастішою проблемою стають кишкові коліки. Вони пов'язані з недосконалістю травного тракту малюка і підвищеним газоутворенням. Цей стан зазвичай проходить після шести місяців.

  Зрозуміти, що малюка мучать кольки, можна за такими ознаками, як тривалий плач, згинання та розгинання ніг, іноді – відмова від їжі. Стан поліпшується після відходження газів, прикладання теплої пелюшки на живіт, носіння у вертикальному положенні.

  Методи боротьби з коліками: дієта для мами, лікарські засоби на основі фенхеля («Плантекс», «Бебинос») і семитикона («Еспумізан», «Боботик») для малюка.

  Грізне стан - кишкова непрохідність

  Непрохідність може виникнути в результаті того, що одна петля кишечника обертає іншу. Такий стан частіше зустрічається у малюків до шести місяців.

  Ще одним явищем у дітей до року може бути кишкова інвагінація. В цьому випадку одна ділянка кишечника входить в просвіт іншого.

  В обох випадках дитина неспокійна, плаче, він блідий і не хоче їсти. Далі з'являється блювота, при цьому стільця немає. Іноді симптоми зникають самі, але у разі їх повторної появи слід викликати лікаря.

  Велика кількість глистів у просвіті кишечнику (особливо аскарид) також може спровокувати больовий синдром і непрохідність. Біль локалізується навколо пупка і носить нападоподібний характер.

  Коли у дитини болить живіт з-за інфекції

  Після першого року життя живіт боліти може при ангіні, застуді. У цьому випадку запалюється слизова кишечника на тлі інфекції. Зазвичай таку біль супроводжує температура, блювота, пронос і нервове збудження. Також болем у животі можуть супроводжуватися кір, дифтерія, скарлатина, грип та деякі інші вірусні інфекції. Біль має переймоподібний характер, невизначеної локалізації. Відрізнити її від такого стану, як апендицит, відсутність напруження черевного преса.

  Дизентерія – ще одне небезпечне інфекційне захворювання, особливо у дітей. Разом з болем навколо пупка, здуттям і блювотою з'являється пронос зі слизом і кров'ю, який швидко призводить до зневоднення. Лікування проводиться інфекціоністами, у важких випадках потрібна госпіталізація.

  Запори у дітей

  Дуже часто живіт у дітей болить через скупчення калових мас і газів у кишечнику. Страждати можуть і діти, і старші діти. Біль зазвичай виникає паралельно з бажанням сходити в туалет і проходить після випорожнення.

  Якщо запори виникають постійно, слід звернутися до лікаря. Можливо, слід змінити характер харчування дитини. Найчастіше дієта з підвищеним змістом овочів і фруктів дає хороший результат.

  Якщо причина болю в животі у дитини – апендицит

  Цей діагноз лікарі ставлять дітям дуже часто. До трьох років апендицит зустрічається рідко, пік захворюваності припадає на дев'ять-дванадцять років. Він є найпоширенішою причиною оперативного втручання у школярів. У дітей, на відміну від дорослих, розрив червоподібного відростка відбувається швидше. Тому так важливо вчасно діагностувати цей стан.

  У маленьких дітей все починається з неспокою і порушення сну. Дитина може вказувати на те, що болить навколо пупка. Він мало рухається, лежить на боці з приведеними ногами. Може з'явитися блювота, пронос і піднятися температура. При промацуванні можна визначити болючість і напруженість у правій нижній частині живота.

  Якщо у дитини виникли такі симптоми, слід викликати швидку допомогу або одразу відвезти його на огляд до хірурга. Лікар повинен уважно оглянути хворого, визначити характерні симптоми і направити на аналіз крові.

  Завданням лікаря є також провести диференціальну діагностику апендициту з такими патологіями, як дискінезія жовчовивідних шляхів, холецистит, панкреатит. Всі ці захворювання рідко зустрічаються у дітей, але повністю виключати їх не можна.

  Ведмежа хвороба

  З появою хвилюючих моментів у житті дитини у нього може з'явитися і таке явище, як біль у животі на нервовому грунті. Зазвичай вона супроводжується бажанням сходити в туалет і проходить у спокійній обстановці. При цьому дитина не може чітко охарактеризувати біль, вона сприймається як неприємне відчуття всередині живота. Спровокувати напад може скандал у сім'ї, змагання, іспити тощо

  Коли винуватці болі в животі у дитини – нирки і легені

  Захворювання нирок, сечового міхура і легень можуть викликати біль у животі. Так, при пієлонефриті, сечокам'яній хворобі та циститі болить не тільки живіт, але і пахова область. Біль може віддавати в ногу.

  Пневмонія також може супроводжуватися болем у животі, але на перше місце все-таки виступають симптоми основного захворювання.

  Що робити, якщо у дитини болить живіт?

  Дії батьків повинні залежати від загального стану дитини.

  Якщо його турбує тільки біль у животі, немає інших симптомів, таких як блювота, пронос, температура, затьмарення свідомості, судоми, то слід поспостерігати за дитиною. Можливо, достатньо буде сходити в туалет і біль припиниться.

  Якщо дитину турбує біль періодично, носить хронічний характер і пов'язана з яким-небудь явищем (виникає після їжі, перед іспитами і т. д.), слід проконсультуватися з лікарем. Можливо, у дитини порушена мікрофлора кишечника або розвинувся гастрит. Іноді потрібна допомога психолога.

  не Можна давати дитині знеболюючі, проносні й ферментні засоби без призначення лікаря. Всі ці ліки можуть змінити справжню картину хвороби і ввести лікаря в оману.

  Слід терміново викликати лікаря, якщо:

  • Біль триває 2 години і не проходить.
  • З'явилися такі грізні симптоми, як пронос, блювота, висока температура, кров у калі.
  • Дотик живота викликає біль, а також живіт став міцним (напружилися м'язи).
  • Дитина не може ходити і тільки лежить в зігнутому положенні.
  • Дитина отримала травму живота.
  • У животі прощупується пухлиноподібне освіту.
  • Ознаки апендициту (біль у нижній частині живота, температури, блювота і пронос) повинні стати приводом для термінової госпіталізації дитини. Розрив апендикса може стати причиною грізного ускладнення – перитоніту.

  Діагностика

  Первинний огляд проводить педіатр, якщо у нього виникає підозра на апендицит або грижу, то подальше обстеження проводить дитячий хірург.

  Лікарі ставлять остаточний діагноз тільки після проведення всіх необхідних досліджень. На підставі огляду можна тільки припустити якесь захворювання і визначити, які потрібні додаткові аналізи. Самими простими можуть бути аналіз крові і сечі. Про що може розповісти аналіз калу.

  Біль в животі у дітей – частий симптом. Він супроводжує як легкі, так і важкі захворювання. Тому до нього варто ставитися з усією серйозністю і вчасно прийняти необхідні заходи (і насамперед - звернутися за медичною допомогою до лікаря).

  Схожі статті:

  • Що робити, якщо дитина погано їсть?

   Дитина стала погано їсти Багато мам часто стикаються з такою проблемою і поспішають всіляко усунути її. Відразу бити на сполох не варто, особливо в тому випадку, якщо ваш малюк виглядає здоровим,...

  • Що робити, якщо дитина погано спить вночі?

   Життя сучасної дитини насичена подіями. Кожен день діти дізнаються щось нове, займаються спортом, відвідують школи та розвиваючі заняття, спілкуються, заводять нові знайомства Щоб син або донька...

  • Як вилікувати нежить у дитини?

   Ще вчора малюк жваво грався надворі, а сьогодні з ранку він уже чхає і важко дихає носом. Знайома ситуація? Нежить – найпоширеніша проблема дітей і дорослих, що супроводжує ряд захворювань. Але н...

  • Особиста гігієна дитини: з пелюшок до шкільного віку

   Особиста гігієна – це основа здорового, повноцінного і щасливого життя дитини. Непомітний, але такий важливий догляд потрібен для захисту від можливих вірусних або кишкових інфекцій, захворювань...

  • Закордонний паспорт для дитини

   Виїзд за кордон – досить клопітка справа, особливо якщо планується поїздка всією родиною. В більшості випадків основною складністю є оформлення проїзних документів для дітей, які не досягли повно...