Що робити, якщо дитина погано спить вночі?

Життя сучасної дитини насичена подіями. Кожен день діти дізнаються щось нове, займаються спортом, відвідують школи та розвиваючі заняття, спілкуються, заводять нові знайомства… Щоб син або донька залишалися досить жвавими і активними для повноцінної взаємодії з навколишнім світом, необхідний міцний здоровий сон. Під час сну організм відпочиває, набирається сил, відновлюється. Однак сьогодні батьки дітей різного віку стикаються з різного роду порушеннями сну своїх чад. Це викликає цілком обгрунтоване занепокоєння — адже проблеми зі сном не тільки вимотують і доставляють масу незручностей і дитині, і його мамі з татом, але і можуть служити причиною серйозних проблем зі здоров'ям (або сигналізувати про них).

Що робити, якщо дитина погано спить вночі?

Фото: depositphotos.com

Варто розібратися більш детально, які ж причини можуть перешкоджати повноцінному сну дітей раннього віку, і що може перешкодити виспатися дошкільнятам і молодшим школярам.

Що робити, якщо не спить дитина?

Поява в родині малюка — радісна подія, яка, однак, асоціюється у більшості людей з безсонними ночами. Дійсно, у маленького чоловічка є безліч причин, за якими йому доводиться прокидатися серед ночі і жалібно плакати. Молоді батьки часом близькі до паніки і нервового виснаження, адже довгоочікуваний малюк не може спокійно поспати й кількох годин. Спробуємо розібратися, що ж заважає спокійному сну малюка.

Особливості сну новонародженого

Сон малюка, тільки що з'явився на світло, дуже відрізняється від сну дорослої людини. Фахівці називають його «активним» (або парадоксальним) сном, адже під час нього прискореними темпами відбувається розвиток головного мозку і всіх органів і систем організму. Малюк переробляє потужні потоки обрушилася на нього після народження інформації. Природним результатом цих процесів є здригування уві сні, вскидывание ручок або ніжок, якими дитина сама себе лякає, прокидається і плаче. Виходом може стати вільне сповивання.

Парадоксальний сон також є причиною так званого фізіологічного нічного плачу, який виражається в похныкиваниях і всхлипываниях малюка. Педіатри вважають це нормою, але новоспечені батьки часто вирішують, що дитині терміново потрібна допомога. Вони підхоплюють його на руки, вмикають світло, починають перевіряти вміст підгузника і остаточно будять малюка, який, у свою чергу, оголошує всю квартиру сердитим плачем.

Замість таких радикальних дій варто тихенько придивитися до дитині — можливо, схлипування швидко припиняться самі собою. Так дитина отримує навички самозаспокоєння. Іноді, щоб повернути маленького чоловічка у спокійний сон, досить пошептать йому «Тшшш…»

Коліки

Кишкові коліки — інша поширена причина частих нічних пробуджень. З цією проблемою стикаються практично всі батьки, адже вона обумовлена фізіологічною незрілістю травної системи малюка, яка ще тільки розвивається і вчиться виконувати свої функції.

Екстреної заходом при цьому є викладання дитини на живіт так полегшується відходження газів. Добре так само допомагає і тепла пелюшка, прикладена до животика дитини. Сьогодні у продажу є спеціальні противоколиковые подушечки, наповнені вишневими кісточками. Досить розігріти її у мікрохвильовці – засіб, що полегшує болі в кишечнику готове до використання.

Існують і спеціальні препарати на рослинній основі, які допомагають впоратися з нездужанням — з приводу їх прийому необхідно проконсультуватися з педіатром. Для профілактики кольок годуючій мамі рекомендується дотримуватися особливої меню, яке виключає продукти, які сприяють газоутворенню.

Пора їсти!

Шлуночок новонародженого ще дуже маленький, він не може вмістити в себе достатньо їжі. Тому пробудження на нічне годування неминучі. Поспостерігайте за дитиною — і скоро ви зрозумієте, що на нічний перекус він прокидається приблизно в один і той же час. Варто задовольнити його потребу в їжі – і малюк знову спокійно засинає. Для мам, практикуючих грудне вигодовування, ідеальним варіантом стане спільний сон з малюком.

Зубки на підході

Ближче до напівроку причиною неспокійного сну малюка можуть стати прорізуються перші зубки. Для деяких щасливців цей процес проходить майже непомітно, іншим же доставляє сильний дискомфорт, аж до неможливості спокійно спати. Поліпшити ситуацію допоможуть спеціальні гелі, покликані полегшити прорізування зубів.

Поміняйте підгузник!

Нарешті, нічне пробудження і сердитий плач маленького чоловічка може сигналізувати про те, що пора міняти підгузник. Як усунути цю причину, напевно, говорити не має сенсу.

Немовлята, як правило, знаходяться під наглядом дитячих неврологів. Про будь-які проблеми зі сном їм слід повідомляти в першу чергу, адже іноді неспокійний сон свідчить про розвиток серйозних захворювань.

Що робити, якщо дитина-дошкільник погано спить вночі?

Вічні двигуни — так часто називають невгамовних дошкільнят. Їм, як нікому іншому, для відновлення сил потрібен міцний спокійний сон (не менше 12-ти годин на добу, 2 з яких припадають на денний сон).

Однак батьки дітей такого віку нерідко стикаються з безліччю проблем — часті пробудження (іноді з криком), стогони та схлипування уві сні, небажання йти в ліжко, тривале засинання і т. д. Що ж заважає повноцінному сну дошкільнят?

Надмірна активність перед відходом до сну

За кілька годин до сну необхідно виключити комп'ютер, телевізор, гучні ігри та яскраві враження. Все це «розгальмовує» і надмірно збуджує нервову систему дитини, в результаті чого страждає його сон.

Стреси

Стресом, що призводить до неспокійного сну і нічним кошмарам, для дошкільника може стати що завгодно: погані стосунки між батьками, поява молодшого дитини в сім'ї, ревнощі братів і сестер, надходження в дитячий сад. В цей час потрібно бути якомога уважнішими до дитини, розмовляти з ним і заспокоювати.

Порушення режиму дня

Ні про якому повноцінному сні не може бути й мови, якщо порушений режим дня. Засинати і прокидатися дитина повинен в один і той же час — це стосується і вихідних. Для дошкільнят обов'язковий денний сон — нехтувати цим правилом не можна. Невиспаний вдень дитина до вечора стає млявим або занадто збудженим, вередливим, дратівливим. Здавалося б, статут за безсонний дня вночі він повинен миттєво засипати до самого ранку. Але це не так. Процеси гальмування в перевтоми нервової системи не працюють, результатом цього є чуйний неспокійний сон, і тут вже навряд чи можна говорити про відновлення сил.

Дискомфорт

за Причиною поганого сну у дошкільника також може бути занадто тепла піжама, незручне ліжко, не за віком велика подушка, духота і т. д. Малюк уже досить виріс, щоб повідомити про те, що доставляє йому дискомфорт — треба обов'язково поговорити з ним про це.

Почуття самотності

Діти дошкільного віку повинні засипати самостійно. Але дитині так хочеться під бочок до мами з татом! Гарним посередником між дитиною і батьками вночі може стати іграшка, яку дитина з задоволенням буде брати з собою у постіль.

Поганий сон молодшого школяра

Сон молодших школярів може бути порушений з тих же причин, що і в дошкільнят. Тут додаються ще й значні розумові та психоемоційні перевантаження — результат посилених програм початкової школи. Крім того, сьогодні молодші школярі найчастіше проводять за комп'ютером набагато більше часу, ніж це допустимо.

Для кращого засинання школярів рекомендується виконання деяких нехитрих вправ, які допомагають розслабитися і налаштуватися на спокійний сон.

Спеціальне дихання

Запропонуйте вашій дитині закрити очі і зробити глибокий вдих. Потім ще один — глибше попереднього, і ще один. Повторіть вправу кілька разів.

Думки про спокійному місці

Нехай дитина зосередиться і подумає про місце, в якому йому буває добре і спокійно. Запропонуйте йому закрити очі і подумки перенестися туди. Це сприяє легкому засипанню і спокійного сну.

Рекомендації для хорошого сну дітей різного віку

І немовлята, і дошкільнята, і школярі мають потребу в повноцінному сні. І батьки зобов'язані забезпечити умови, які йому сприяють:

 • Обов'язково провітрюйте приміщення перед сном, а в літній час кватирку взагалі краще не закривати. Свіже повітря і оптимальна температура повітря необхідні для спокійного дитячого сну.
 • Дотримуйтеся певний ритуал засинання. Для зовсім маленьких дітей це можуть бути вечірнє купання, перевдягання в піжаму і колискова, а в ритуал школярів і дошкільнят включається також чищення зубів і книжка перед сном.
 • Стимулюйте вироблення мелатоніну. Нічний сон — це нічний сон. В кімнаті повинно бути темно, у всій квартирі — тихо і спокійно. Ніяких гучних розмов, а тим більше сварок чи з'ясування стосунків на підвищених тонах.
 • Діти, що вийшли з грудничкового віку, не повинні їсти вночі. Мало того, що нічні набіги на холодильник погіршують якість сну, вони ще й сприяють розвитку карієсу. До того ж, не варто дозволяти дитині пити перед сном багато рідини.
 • Такі порушення сну, як часті кошмари, нічний енурез у дітей, які досягли 4-річного віку, розмови або ходіння уві сні мають стати причиною негайного візиту до невролога.

Схожі статті:

 • Що робити, якщо дитина погано їсть?

  Дитина стала погано їсти Багато мам часто стикаються з такою проблемою і поспішають всіляко усунути її. Відразу бити на сполох не варто, особливо в тому випадку, якщо ваш малюк виглядає здоровим,...

 • Що робити, якщо у дитини болить живіт?

  Біль в животі – дуже поширене явище у дітей. З ним малюки можуть зіткнутися вже в перші дні життя. Тому батькам необхідно знати, як визначити, що у дитини болить живіт, і чим йому допомогти. Біль...

 • Дитина гризе нігті - що робити? Як відучити дитину гризти нігті?

  Звичка гризти нігті з'являється у деяких дітей у дошкільному віці. Пов'язана вона може бути з рядом причин, для з'ясування яких часто необхідна допомога кваліфікованого фахівця - дитячого психоло...

 • Дитина впав і вдарився головою - що робити?

  Часто в ситуації, коли дитина падає з ліжка або пеленального столика, мама не знає, що робити. Потрібно бігти до лікаря, викликати «швидку допомогу» або допомагати дитині самостійно? Все залежить...

 • Чому дитина скрипить зубами і що з цим робити?

  Часто, прокидаючись від дивних звуків вночі, батьки болісно прислухаються, намагаючись зрозуміти, що відбувається з улюбленим чадом. Іноді навіть важко зрозуміти, що це всього лише зубовний скрег...