Різдвяний вертеп для дітей

чи Траплялося вам чути і бачити, як у Різдвяну ніч радіють Небо і Земля, як у єдиному пориві славлять вони Того, хто заради нашого спасіння народився в бідних Вифлеємських яслах? Чи помічали, як по-особливому мерехтять зірки в цю дивну ніч? Серце наповнюється неймовірною радістю, і християни вітають один одного: «Христос народжується, славте!»

Як з'явився різдвяний вертеп на Русі

Різдвяний вертеп для дітейЗ давніх часів на Русі ходили по домівках христослави і розповідати людям цю радісну звістку. Часто вони розігрували ляльковий спектакль, який називали вертепом. Древнє слово «вертеп» означало «печера». Але завдяки христославам до наших часів воно дійшло тільки в значенні різдвяного лялькової вистави. І саме тут бере свій початок сучасний театр ляльок. Вертеп переходив з села в село, захищаючи землю від усього злого, що відбувається в світі і символізуючи собою ковчег спасіння.

Різдвяне лялькову виставу з'явилося в XVI столітті в Україні, і звідти традиція вертепу поширилася по всій території Російської імперії. Але, на превеликий жаль, у минулому столітті вона була практично втрачена і поступово повертається сьогодні. Зараз вертеп можна побачити не тільки в храмі, але і на вулицях деяких міст, а також організувати такий театр будинку. Ми поклоняємося Предвічного Немовляти і приносимо наші щирі молитви, як колись волхви – дари.

Яким театр вертеп був багато століть назад

Що ж являв з себе різдвяний вертеп у ті часи? Сценою для подання служив великий короб, іноді до двох метрів заввишки, розділений горизонтально на дві або три частини. Маленькі вертепи з'явилися пізніше. На Русі цей короб часто нагадував капличку. Вона символізувала Христову Церкву.

Різдвяний вертеп для дітейУ верхній частині вертепу розміщували Віфлеємську печеру. В яслах лежав новонароджений Немовля, фігурки Пресвятої Богородиці і Праведного Йосифа мали схиленими над Ним. Трохи віддалік - віл та ослик, які зігрівали маленького Ісуса своїм диханням. Стіни фарбували або обклеювали папером синього кольору.

Цей ярус символізував собою Різдво, фігурками не грали і навіть не вимовляли за них репліки. Вони виконували роль символів свята. Над коробом прикріплювалася зірка і коли свічка, що горіла в пещерке, через отвір у верхньому ярусі висвітлювала її, то вона мерехтіла під час подання і привносили в нього якусь таємничість. Іноді на верхньому ярусі просто ставили ікону свята.

Нижній ярус вертепу, де і відбувалося подання, символізував собою грішну землю. Стіни його забарвлювалися символічними зображеннями, а іноді і розмальовувалися масляними фарбами. Дійство розповідало про жорстокого царя Ірода. Його ляльку, а також ляльки воїнів актори виводили на сцену й вимовляли за них репліки.

Героями вертепної дії часто ставали пане, мужик, священик, франт, циган, солдатів, єврей-шинкар та інші, за допомогою яких можна було відтворити сценки з народного життя. Фігурки ляльок прикріплювалися до дерев'яного стрижня, завдяки яким їх можна було пересувати по сцені.

У деяких вертепах був ще ярус, на самому верху, куди виходив ангел і промовляв глядачам про Різдво. В інших влаштовували пекло, в самому низу короби. Туди в кінці вистави вирушав жорстокий цар Ірод.

Що являло собою різдвяна вистава?

Сама вистава поділялася на дві частини. У першій розповідали євангельську історію народження Христа, а в другій розігрували написані самими акторами сценки. Дотримуючись православної народної традиції, яка забороняє вносити акторську гру в вертепну виставу, тексти або співали, або вимовляли без будь-якої інтонації.

Різдвяний вертеп для дітейЯк правило, на початку вистави ангел сповіщав присутнім благу звістку про Народження у Віфлеємі Спасителя світу, якому йдуть вклонитися волхви.

Після цього дія переносилося в нижній ярус, і з'являлася постать царя Ірода, приказывающего воїнам убити всіх немовлят до року. Ті йдуть, а коли повертаються, то ведуть з собою Рахіль, умоляющую Ірода пощадити її дитини, але він невблаганний - і немовляти вбивають. Після того, як фігурка Рахіль йде зі сцени, Ірод залишається один і починає роздумувати про смерть, яка з'являється у вигляді зловісного скелета. Жорстокий мучитель раптом перетворюється на жалюгідного тремтить боягуза. Він просить смерть пощадити його, але та невблаганна і незабаром Ірод відправляється туди, де йому і належить бути – в пекло.

Цим закінчувалося біблійне оповідання і починалися сценки з народного життя, які зводилися найчастіше до танців і бійок. З кожним роком перша частина ставала все більш короткою, а друга – розширювалася з залученням все нових героїв.

Роль різдвяного вертепу у християнському вихованні дітей

Такий театр допоможе батькам організувати Різдво для дітей. Коли дитина приходить у різдвяні дні в храм і слухає главу з Євангелія, де розповідається про народження Христа, а в цей час його погляду відкривається вертеп, історія як би оживає в дитячій свідомості і дитина сприймає її дуже зворушливо, як тільки може.

Мудро надійдуть ті батьки, які захочуть влаштувати вертеп будинку. Треба тільки знати деякі правила його побудови. Символіка залишилася незмінною: рай - вгорі, ад - внизу. Фігурки Святого Сімейства розташовують на верхньому ярусі, якщо вертеп двох'ярусний і зліва, якщо він одноярусний.

Різдвяний вертеп для дітейТаємничу атмосферу Різдва дитина відчує, допомагаючи татові чи мамі в спорудженні вертепу. Ще б - адже він намагається внести свою лепту, щоб маленькому Ісусу було ясельках затишно і тепло. Займаючись пристроєм вертепу, розкажіть дитині простими словами історію величезної любові Спасителя світу до кожної людини, особливо до дітей.

Якщо ви вирішите розіграти різдвяну сценку, то пам'ятаєте, про що було сказано вище: озвучуйте тільки земних істот. Репліки, які могли б належати Пресвятої Богородиці або Йосипу, вимовляти в поданні не можна. Закони і вимоги Церкви завжди одні і ті ж – і століття тому, і сьогодні.

Можна всією сім'єю збиратися біля вертепу і читати добрі різдвяні оповідання, іноді, по можливості, оживляючи дію.

Все це: пристрій вертепу, приготування різдвяної вечері, участь у святковому богослужінні - не тільки залишиться з дитиною на довгі роки, але і розвине в ньому чудові людські якості.

Наталія Кравець для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Фітбол для дітей

  Хочете дізнатися, як весело і корисно провести час і отримати користь від простої гри зі своєю дитиною? Хочете зміцнити здоров'я дитини в простому і захоплюючому ігровому процесі? Тоді вам просто...

 • З якого віку дитині потрібна подушка? Подушки для дітей за віком

  Багато батьки, бажаючи постіль дитини зробити більш зручною, задаються питанням, яка подушка потрібна малюку з моменту народження та в наступні роки розвитку, адже малюк такий крихітний і створює...

 • Одяг для повних дітей. Як одягнути повного дитину?

  Одяг для дітей повинна бути не тільки красивою і модною, але і зручною. Адже дитячий організм дуже легко піддається впливу неякісних матеріалів, які в свою чергу викликають алергічні реакції, під...

 • Ідея бізнесу в декреті №4. Розвиваючий клуб для дітей

  До появи своєї дитини я грунтовно підготувалася як морально, так і інформаційно, вивчивши тонни спеціалізованої літератури. До моменту його народження я знала все про догляд, розвитку і вихованні...

 • Планшет для дітей. Який планшет купити дитині?

  Ноутбуки, мобільні, електронні книги, планшети, смартфони заповнили прилавки магазинів, оселилися в портфелях ділових людей і в звичайних будинках. Через занадто швидкого і різкого появи їх в наш...