Права і обов'язки дитини

Існує думка, що дітям не потрібно роз'яснювати їхні права, щоб не заважати правильному вихованню. Деякі батьки вважають, що в цьому випадку діти можуть стати зовсім некерованими. Однак потрібно пам'ятати про те, що почуття власної гідності набагато легше зруйнувати, ніж створити. Діти повинні знати про свої права, це сприяє становленню особистості. Не можна обходити увагою і їх обов'язки – це допомагає їм стати відповідальними людьми.

Права і обов'язки дитини

Фото: depositphotos.com

Конвенція про права дитини

Положення про те, що особи повинно гарантуватися дотримання її прав, не підлягало сумніву в цивілізованих країнах задовго до прийняття в 1948 році Загальної декларації про права людини. Але права дитини як окремої особистості, у всьому рівній дорослій людині, були продекларовані тільки в 1959 році, коли була прийнята Декларація про права дитини. Вона сформулювала 10 принципів, обов'язкових для тих, від кого залежить життя і добробут дітей.

У 1989 році була прийнята Міжнародна Конвенція про права дитини. Вона визнала права дітей нарівні з дорослими. Росія приєдналася до Конвенції і взяла всі її положення.

Основні положення Конвенції про права дитини:

Держава бере на себе зобов'язання з охорони життя, здоров'я та благополуччя дітей. Вони визнаються об'єктом особливої турботи. Права дитини, продекларированные Конвенцією:

 • право на сім'ю;
 • право на захист і турботу держави, якщо у дитини немає батьків або вони не можуть виконувати свої обов'язки;
 • право на рівність;
 • право на освіту;
 • право на вільне висловлення своїх думок;
 • право на власну думку;
 • право на ім'я і громадянство;
 • право на отримання інформації;
 • право на захист від насильства та жорстокого поводження;
 • право на медичне обслуговування;
 • право на відпочинок і дозвілля;
 • право на додатковий захист держави у випадку особливих потреб, наприклад, при інвалідності.

Турбота про виконання прав дитини і про найкращому забезпеченні інтересів лягає в першу чергу на батьків чи осіб, які їх замінюють.

Як розповідати дитині про її права та обов'язки?

Право на інформацію, підтверджену Конвенцією, робить обов'язковим надання дітям всієї інформації про права особистості. Вони повинні знати про свої права, і починати розмову варто вже в дошкільному віці.

Довгий і нудне перерахування, швидше за все, не принесе позитивних результатів. У дітей є захисна властивість психіки не чути те, що їм нецікаво. Виховання почуття власної гідності в кожній життєвій ситуації, уміння вирішувати проблеми з повагою до себе і оточуючих набагато більше дасть для дитини щодо розуміння його прав як особистості.

Порушення прав дитини батьками

Починати розмову про права дитини можна, якщо в сім'ї права дитини не порушуються. Однак батьки можуть і не усвідомлювати, що своїми діями вони перешкоджають дотриманню прав дитини.

Часто в поведінці батьків з'являються моменти, які заважають спілкуванню з дітьми та вихованню у них самоповаги:

 • Переважання наказів і попереджень несе неповага до дитини;
 • Часті погрози викликають звикання, і дитина перестає на них реагувати;
 • Мораль, повчання та проповіді в складних ситуаціях викликають у дітей нудьгу і неприйняття;
 • Готові рішення, нав'язувані батьками, показують, що дитина не здатна впоратися з ситуацією сам, демонструють неповагу;
 • Постійні нотації і лекції перестають діяти на дітей;
 • Критика і звинувачення викликають у дитини невпевненість у своїх силах;
 • Здогадки та інтерпретації поведінки дитини змушують його йти від контакту;
 • Постійні питальні речення не дають відчути самостійність, порушують особистий простір;
 • Співчуття на словах, умовляння, застосування однакових мовних конструкцій у різних ситуаціях змушують дитину відчути байдужість батьків.

У спілкуванні з дітьми слід утриматися від вигуків, образ, лайок, демонстрацій влади, пророцтв і загроз. Стара істина, що з людьми треба поводитися так само, як хочеться, щоб поводилися з вами, цілком справедлива і в спілкуванні з дітьми.

Початок розмови про права та обов'язки дітей

Початком розмови може бути часта ситуація з небажанням маленьких дітей ділитися своїми іграшками. У цьому положенні потрібно побудувати спілкування так, щоб обидві дитини зрозуміли, що їх право володіння своїми іграшками не оспорюється. Одночасно слід показати, як важливо вміти домовлятися.

Перший конфлікт через бажання мати не належить дитині річ можна перетворити в перший урок поваги до іншої людини і до його прав.

Казки – помічники батьків

Гарною допомогою батькам буде досвід людства, збережений в казках. Адже вони – чудова ілюстрація порушення прав людини і подальшого відновлення справедливості. Потрібно не тільки читати казки, але і обговорювати їх з дитиною. Чудові історії допоможуть утримати увагу малюка, а пригоди героїв - хороший матеріал для розуміння правильності або неправильності їх вчинків.

Казки, наочно демонструють порушення прав:

 • «Попелюшка» - порушено право на дозвілля та відпочинок;
 • «Три порося» - порушення права на недоторканність житла;
 • «Червона Шапочка» - порушено право на недоторканність життя.

Список можна продовжити. Вікова мудрість, укладена в казках, допоможе в ненав'язливій формі пояснити дитині його основні права.

Малювання і виховання

Ще один дієвий засіб виховання – малювання. Психологи радять вдаватися до цього засобу як можна частіше. За допомогою дитячих малюнків можна дізнатися про проблеми, про настрій, про переживання дитини.

Права та обов'язки дитини теж можна ілюструвати за допомогою малюнків. Якість виконання неважливо, героями можуть бути і тварини, і люди, і рослини. Потрібно, щоб батьки чітко розуміли те, що вони хочуть висловити за допомогою малюнків.

Можна у найпростішій формі показати на малюнках права особистості, а також намалювати коло обов'язків батьків і дитини. Для дошкільника, не вміє читати, це буде наочно і цікаво.

Гра як засіб виховання

Рольові ігри є одним з основних видів діяльності дошкільника. За допомогою гри діти сприймають і вивчають навколишній світ, вчаться спілкуватися, вирішувати виникаючі проблеми.

Гра має велике значення і для правового виховання дітей. В ігровій формі можна розповісти дитині про її права та обов'язки. Батьки повинні твердо знати, що вони хочуть досягти в результаті. Гра – це дуже серйозно. Бесіди і переконання впливають на дітей менше, ніж гри.

Права і обов'язки дитини

Фото: depositphotos.com

Обов'язки дитини

Дитина має знати не тільки про свої права, але й про обов'язки. Він повинен добре розуміти, що інші люди теж мають права, які не можна порушувати.

Мама має право на відпочинок, значить, їй потрібно допомагати. У товариша є право на захист від жорстокого поводження, - його не можна ображати.

Позначений коло посильних обов'язків повинен формуватися у дитини з самого раннього дитинства. Прибрати свої іграшки після гри, налити кішці води, віднести зі столу посуд після їжі, - обов'язки нескладні і здійснимі. Головне, щоб вони виконувалися регулярно і з мінімальним ступенем застосування примусу.

З віком коло обов'язків буде розширюватися. Але відбуватися це має поступово, щоб дитина могла впоратися з їх збільшенням без напруги.

Нехай краще дитина має одну добре виконується обов'язок, ніж кілька виконуваних зрідка. Він повинен відчувати відповідальність за свою справу. Адже виховання почуття відповідальності – одна з найважливіших завдань у педагогіці.

Рівність у правах – рівність в обов'язках

Повага в сім'ї – одна з головних умов виховання. Батьки, які прагнуть придушувати волю дітей навіть з найкращих спонукань, доб'ються тільки зовнішнього покори.

Знання про права людини та дитини - ще не означає їх дотримання. Взаємоповагу всіх членів сім'ї, додержання прав не тільки дитини, але і дорослих, виконання обов'язків не тільки дорослими, але і дітьми, правила, яких треба обов'язково дотримуватися.

Треба чітко визначити коло обов'язків всіх членів сім'ї, починаючи з дорослих і закінчуючи малюками. Це допоможе виростити людей, які поважають себе і оточуючих.

В перший раз заговоривши про права та обов'язки дитини, важливо не припиняти обговорення теми. Приводів може бути нескінченно багато: кожен вчинок дитини – це грунт для виховного впливу.

Схожі статті:

 • Як вилікувати нежить у дитини?

  Ще вчора малюк жваво грався надворі, а сьогодні з ранку він уже чхає і важко дихає носом. Знайома ситуація? Нежить – найпоширеніша проблема дітей і дорослих, що супроводжує ряд захворювань. Але н...

 • Особиста гігієна дитини: з пелюшок до шкільного віку

  Особиста гігієна – це основа здорового, повноцінного і щасливого життя дитини. Непомітний, але такий важливий догляд потрібен для захисту від можливих вірусних або кишкових інфекцій, захворювань...

 • Низька температура у дитини

  Організм дитини в кожний період свого розвитку має свої особливості і характерні ознаки. З моменту народження він починає адаптуватися до нових умов, вчиться жити самостійно. В залежності від пер...

 • Закордонний паспорт для дитини

  Виїзд за кордон – досить клопітка справа, особливо якщо планується поїздка всією родиною. В більшості випадків основною складністю є оформлення проїзних документів для дітей, які не досягли повно...

 • Собака для дитини: правила вибору

  Міцна і згуртована сім'я – одна з найважливіших цілей в житті кожної людини. З появою дитини відносини змінюються дуже сильно, маленький внутрішній світ розширюється і наповнюється новими фарбами...