Переваги грудного вигодовування

Переваги грудного вигодовування

Фото: depositphotos.com

Ні для кого не секрет, що грудне молоко є ідеальною їжею для немовляти. Саме воно створене природою для вигодовування людського дитинчати, адже недарма ми ставимося до класу ссавців. Але на жаль, багато хто забуває про це і швидко знаходять альтернативу грудного вигодовування, благо, виробники замінників жіночого молока, стараються... Але як би вони не хитрували, повністю повторити склад грудного молока їм не вдасться ніколи. І це радує. Так як в процесі грудного вигодовування не стільки важливий склад молока, скільки цінна та емоційний зв'язок матері та дитини, яку можна заповнити лише за рахунок прикладання до грудей і тільки.

Грудне молоко – хлопцям, коров'яче – телятам

Колись давно прочитала цю фразу, і вона просто вкарбувалася в мій розум. Адже дійсно так. Ні одна жива істота не додумається годувати свого дитинча молоком іншої тварини. А людина цілком здатний. Хоч виробники молочних сумішей і намагаються максимально змінити білок коров'ячого молока, наблизити його до білка грудного молока, але він все одно залишається чужорідним білком. Тому у малюків, що харчуються молочними сумішами, частіше виникають проблеми з шлунково-кишковим трактом.

Іноді мами взагалі вважають більш «корисним» і доцільним годувати свого малюка коров'ячим чи козячим молоком, замість адаптованої суміші. Це взагалі в корені невірно. Якщо вже варіант грудного вигодовування не розглядається, то діточок слід годувати тільки адаптованою сумішшю.

Поживна цінність грудного молока

За своїм складом грудне молоко не можна порівняти ні з чим іншим. Воно містить всі поживні речовини, необхідні дитині в перші 6 місяців життя, а саме:

 • Білки – основний будівельний компонент для росту і розвитку нервової тканини. Загальна їх кількість у грудному молоці близько 1%, що в 2-3 рази нижче, ніж у коров'ячому. Такого рівня достатньо для оптимального росту дітей і не надає великого навантаження на незміцнілі нирки дитини. До складу білків жіночого молока входять особливі білки, які не служать живильним цілям, а виконують інші функції - запобігають ріст ряду шкідливих бактерій, захищають імунітет дитини від інфекцій та інших захворювань.
 • Жири. В молозиві їх 2%, у зрілому молоці – 4-4,5 %. Кількість жирів змінюється від початку до кінця годування, до кінця їх у 4-5 разів більше, ніж на початку, це є регулятором насичення дитини. Деякі види жирів важливі для формування головного мозку і впливають на весь захисний механізм організму малюка. До того ж жири – це головне джерело енергії для дитини.
 • Вуглеводи. Основний вуглевод жіночого молока – лактоза, який забезпечує 40% енергетичної потреби дитини, необхідний для розвитку центральної нервової системи, сприяє поглинанню кальцію і заліза, а також стимулює утворення кишкових бактерій, що захищають імунітет малюка.
 • Вітаміни. Їх вміст у грудному молоці майже завжди відповідає потребам дитини, хоча може змінюватися в залежності від раціону харчування мами.
 • Мінеральні речовини, мікроелементи та інші речовини
 • Грудне молоко містить близько 90% води, тому потреба в рідині для дитини заповнюється за його рахунок на всі сто відсотків.

Переваги грудного вигодовування для дитини і мами

Захист організму і імунітету дитини від різних інфекцій

Жіноче молоко являє собою щось більше, ніж просту комбінації поживних речовин. Це жива речовина великий біологічної складності, яке виконує активну захисну, так і імуномодулюючу функції. Воно не тільки забезпечує унікальний захист від інфекцій і алергій, але також стимулює відповідний розвиток власної імунної системи дитини.

Материнське молоко стерильно і не містить хвороботворних бактерій. Якщо в організм матері потрапляє інфекція, у грудному молоці незабаром з'являються спеціальні антитіла, що захищають дитину від цієї інфекції. У той же час при будь-якому захворюванні дитини, в тому числі і під час проносу, грудне молоко дає йому додаткові захисні фактори, що допомагають справитися із захворюванням.

Дія грудного молока оберігає від хвороб і допомагає одужувати дітям також на другому і третьому роках життя.

Формування тісного зв'язку «мама-дитина»

Тільки годування груддю дозволяє мамі і дитині встановити один з одним тісні, довірчі відносини. Мами зазвичай з трепетом згадують ці моменти єднання, ніжності і любові.

Якщо ж дитину годують з пляшечки, матері легше віддати його для годування кому-небудь іншому або просто покласти пляшечку поруч з ним, щоб малюк смоктав самостійно. Таким чином, дитина отримує менше любові і заохочення.

Розвиток нервової системи і формування правильного прикусу у дитини

При тривалому грудному вигодовуванні нервова система дитини формується повноцінно, що значно підвищує його інтелектуальний потенціал в майбутньому.

Малюки, сисні виключно мамині груди, рідше стикаються з проблемою неправильного прикусу, так як щелепний апарат при цьому розвивається абсолютно нормально, без патологій.

Здоров'я мами

Якщо після пологів мама відразу активно прикладає дитину до грудей, в неї інтенсивно скорочується матка, що служить профілактикою післяпологових ускладнень. До того ж, фігура швидко повернеться в своє «добеременного» стан, якщо мама буде годувати груддю як мінімум 9 місяців.

Вигідність і зручність

Крім того, що грудне молоко дістається нам абсолютно безкоштовно, воно ще й безцінне по своїй суті. Воно завжди готове до вживання, стерильно, потрібної температури, потрібного складу і створено для конкретного малюка.

Недоліки штучного вигодовування

Небезпека інфікування

При годуванні з пляшечки дитяча суміш може бути заражена бактеріями, які дуже швидко розвиваються в теплому приміщенні. Тому пляшечки і соски потрібно ретельно мити і стерилізувати перед кожним годуванням.

Ризик інфекційних захворювань набагато вище при штучному способі вигодовування. У дитячій суміші не міститься антиінфекційних факторів. Діти, що харчуються сумішшю, частіше страждають від проносу та інших інфекцій, навіть якщо суміш готується з дотриманням усіх санітарних норм.

Нестача вітамінів і заліза

У коров'ячому молоці і сумішах (а більшість сумішей зроблені на основі коров'ячого молока) може містити недостатню кількість вітамінів, особливо вітаміну С. Залізо, що міститься в коров'ячому молоці і в адаптованих сумішах, не абсорбується повністю, подібно залізу грудного молока. При цьому у дитини є небезпека розвитку залізодефіцитної анемії.

Надлишок солей

У коров'ячому молоці багато солей, які здатні викликати в крові дитини надлишок натрію, кальцію і фосфору.

Неповноцінність жирів і білків

У коров'ячому молоці недостатньо основний жирної кислоти, званої лінолевої, і може бути мало холестерину, необхідного для росту мозку. У ньому також міститься казеїн, який важко перетравлюється і викликає додаткове навантаження на недостатньо розвинений шлунково-кишковий тракт і нирки дитини.

Можливість розвитку диспепсії

Коров'яче молоко перетравлюється значно важче, так як воно не містить ферменту ліпази, що розщеплює жири. Так як коров'яче молоко перетравлюється повільно, воно довше, порівняно з грудним молоком, залишається в шлунково-кишковому тракті, тому почуття голоду у дитини настає пізніше. Стілець дитини при штучному вигодовуванні стає жирніше і твердіше, нерідко спостерігається запор.

Можливість розвитку алергії

У дітей, з раннього віку вскармливаемых штучно, велика ймовірність розвитку різних алергічних станів, особливо при непереносимості білків коров'ячого молока.

Проблеми з ссанням грудей

Діти, що одержують їжу з пляшечки, можуть відчувати труднощі при ссанні грудей. Іноді достатньо кількох годування із пляшечки, щоб дитина перестала брати груди. Тому у разі змішаного вигодовування, щоб звести ризик відмови від грудей до мінімуму, слід догодовувати малюка альтернативними способами (ложечка, шприц, піпетка, чашка і інші), не використовуючи пляшку із соскою.

Щастя бути годуючої мамою...

За довгі століття людство не придумало нічого більш цінного, корисного і важливого для життя і здоров'я новонародженого малюка, ніж грудне молоко його мами. Це очікувано і природно як для самого нового чоловічка, так і для організму і психоемоційного комфорту його мами. З першого прикладання до грудей починається новий етап у їхньому житті – любові, єднання, тісного зв'язку і взаємного щастя. І це ні з чим незрівняне задоволення – бачити поряд з собою іскристі очі свого рідного «сосунки» чи Не це найголовніше перевага того, щоб зробити вибір на користь годування грудьми?

Тарасюк Інна, консультант з лактації, мама двох діточок

Залишилися питання?

Отримаєте безкоштовні відповіді від консультанта по ГВ.

Схожі статті:

 • Консультації з грудного вигодовування

  На сайті Активна мама ви можете отримати безкоштовну консультацію з питань грудного вигодовування. Ваші запитання залишайте у формі коментарів під статтею. Знайомтеся! Ваш консультант з грудного...

 • Козяче молоко при грудному вигодовуванні

  Про козячому молоці суперечки ведуться вже не один рік. Все частіше можна зустріти людей, які займають крайні позиції, виступаючи або в захист козячого молока або категорично висловлюючись на рах...

 • Волоські горіхи при грудному вигодовуванні

  У кожної мами або годувала грудьми матері є своя думка на рахунок тих чи інших продуктів харчування і того, чи можна їх їсти в період лактації і в якій кількості. Але важливо орієнтуватися не на...

 • Чорнослив при грудному вигодовуванні

  Перш ніж слідувати власним бажанням і потребам, годуюча мама повинна переконатися в тому, що це не зашкодить малюкові. Особливо пильною потрібно бути, коли йдеться про продукти харчування, адже д...

 • Що можна їсти мамі, що годує? Правда і вигадка про дієту при грудному вигодовуванні

  Дуже часто у своїй практиці доводиться чути подібні заяви від годуючих мам: «Як же я втомилася! Не встигла виписатися з пологового будинку, як отримала рекомендації педіатра про дієту при грудном...