Педприкорм: особливості, правила, плюси і мінуси

Перші шість місяців життя немовля отримує тільки материнське молоко, яке ідеально відповідає всім потребам зростаючого організму. Всесвітня Організація охорони Здоров'я рекомендує вводити прикорм по досягненні дитиною шестимісячного віку. Травна система малюка не готова для більш раннього прикорму. Саме в шість місяців у шлунково-кишковому тракті дитини дозрівають ферменти, необхідні для розщеплення і перетравлення їжі, яка відрізняється від основного, початкового харчування.

Ще кілька років тому була єдина система прикорму під назвою «педіатричний прикорм». Суть його зводиться до готуванні або купівлю страв спеціально для дитини (овочеві пюре, сирки) і годування дитини по режиму. Прийоми їжі замінюють прикладання до грудей, тому педіатричний прикорм часто призводить до завершення грудного вигодовування.

Щоб зберегти годування грудьми довше, при цьому не позбавляти дитину можливості познайомитися з дорослою їжею, і існує педагогічний прикорм. Варіант такого прикорму підходить тільки для діточок, які перебувають на грудному вигодовуванні. Суть педагогічного прикорму в тому, що малюка не годують дорослою їжею, а знайомлять з нею, пропонуючи мікродози тієї їжі, яку їдять батьки за загальним столом. Перевага такого виду прикорму полягає в тому, що мама, що годує дитину груддю, разом зі своїм молоком передає ферменти, що допомагають малюкові переварити дорослу їжу. Тому алергічні реакції при педприкорме набагато рідше зустрічаються, ніж при звичайному.

Чому саме педприкорм і як він виглядає?

Перші невеликі порції дорослої їжі поступово, рік за роком, перетворюються на основне харчування дітей. Завдання батьків на етапі прикормів познайомити малюків з різноманітною дорослою їжею, передати основи харчового виховання і, найголовніше, навчити жувати. При педіатричному прикорму переважно готують пюре, тобто м'яке блюдо, яке жувати не потрібно. Діти ковтають, не розжовуючи. Тому, вже маючи зуби, дитина часом не вміє ними користуватися, тому що він ніколи раніше не жував. Педагогічний ж прикорм вчить малюків жувати ще до появи зубів.

Зазвичай починати знайомство з дорослою їжею краще, тримаючи малюка на колінах. Щоб уникнути безладу, який малюк може влаштувати в маминої тарілки, необхідно розташувати її на такій відстані від ребнка, щоб він ледве міг до неї дотягтися. Мама може давати шматочки їжі малюкові сама або дозволяти йому самостійно зачерпувати їжу ложечкою з своєї тарілки.

Коли малюк підросте, його можна садити на свій стільчик поряд з мамою, виділивши йому власні тарілочку і ложечку. У цьому випадку, мама відщипує мікродози від своїх страв і кладе їх на тарілку дитини. Малюк намагається зловити шматочки ложечкою або бере їх руками.

Основні правила педагогічного прикорму

Щоб введення педагогічного прикорму проходило успішно, необхідно слідувати декільком правилам:

 • Брати з собою дитину за стіл. Коли дитина бачить, що його батьки їдять щось цікаве, йому неодмінно захочеться спробувати. Таким чином «прокидається» харчовий інтерес у малюка. До того ж, такий спільний прийом їжі служить для дитини відмінним прикладом використання столових приладів.
 • Не ставити метою нагодувати. Треба пам'ятати, що при педагогічному прикорму малюк знайомиться з вмістом тарілок своїх батьків виключно по своїй волі, і лише з пізнавальною метою. Їжу дитина як би випрошує, а мама є свого роду «конкурентом» в процесі прийому їжі
 • Не поспішати. Щоб простежити за реакцією дитини на той чи інший продукт і щоб не пропустити алергію, не можна пропонувати надто багато нових продуктів в один день.
 • Пильнувати. Оскільки малюк ще не навчився добре жувати і ковтати їжу, існує ймовірність, що він подавиться. Щоб уникнути цього, потрібно уважно стежити за жують дитиною. Якщо мікродоза вийшла занадто великий для малюка, і він не може з нею впоратися, мати виймає їжу з його рота пальцем. В цілому, дуже важливо стежити за розміром мікродози – вона не повинна перевищувати об'єм трьох рисових зерняток або однієї горошини.
 • Не дозволяти гратися і грати з їжею. Педприкорм – це ще і навчання культурі за столом і шанобливого ставлення до їжі. Якщо ви помітили, що під час трапези малюк став відволікатися і бавитися з їжею (плюватися, кидати на підлогу і т. д), дитина негайно знімається з колін мами і відправляється на підлогу. Можна дати йому в руку шматок яблука або сухарик. Мама в цей час спокійно продовжує їсти. До того ж, їжа ніколи не повинна викидатися на очах у дитини. Те, що малюк не доїв, мама демонстративно доїдає сама. Дитина швидко зрозуміє важливість процесу прийому їжі і навчитися з повагою ставитися до їжі.
 • Важливість перекусів. Дитина може сміливо «попоїсти» в перервах між прийомами їжі. Це може бути будь-який твердий фрукт (шматок повинен бути достатньо великим, щоб дитина не зміг цілком його засунути в рот), сушки, сухарі, хлібці, печиво і так далі. Таким чином дитина вчитися жувати. До того ж не слід забувати, що грудне молоко залишається основною їжею для дитини.
 • Поступово збільшувати дози. У міру дорослішання малюка загальний обсяг дорослої їжі, прийнятої за один прийом, доходить до двох столових ложок. Такий обсяг педагогічного прикорму дитина отримує, коли йому виповнюється один рік.

Плюси і мінуси педприкорма

У порівнянні з традиційним, тобто педіатричним, прикормом, біля педагогічного є переваги і недоліки.

Плюси

 • Полегшується готування. Оскільки змалку дитина харчується з загального столу, готувати для дитини окремо немає потреби. Це економить час батьків.
 • Збереження грудного вигодовування. Оскільки харчування при педприкорме є ознайомчим, основна їжа для дитини – грудне материнське молоко, на яке педагогічний прикорм не зазіхає, лише доповнюючи його.
 • Стимуляція харчового інтересу. Як знайома нам картина вередливу дитину, що сидить на стільчику для годування! Як не в'ються навколо нього батьки, малюк не бажає відкривати ротик, щоб туди «влетів літачок». Як правило, ця сцена ілюструє традиційну схему прикорму. При педагогічному прикорму батьки не примушують дитину їсти, а лише задовольняють його природну допитливість, пропонуючи йому шматочки своєї їжі.
 • При педагогічному прикорму легше відбувається адаптація травної системи малюка до дорослої їжі, оскільки ще в ранньому віці він отримує мікродози саме дорослих страв.

Мінуси

При педагогічному прикорму на маму лягає велика відповідальність з вибором страв, які б підходили для спільного з дитиною вживання. Заради дитини доведеться відмовитися від шкідливої їжі для малюка, наприклад, від смаженого м'яса, грибів, копченої риби. Адже цікавий малюк неодмінно схопить будь шматок з материнської тарілки, але не кожен шматок корисний і припустимо для малюка. Однак, це можна вважати плюсом, так як, завдяки педприкорму, вся родина може поступово перейти на здорове харчування.

Отже, кожна мама має право вибирати свою схему прикорму, яка зручна їй і її дитині. Педприкорм - відмінна можливість не тільки познайомити малюка з різноманітною їжею, але і навчити його бути повноцінним учасником сімейної трапези, коли кожен їсть з своєї тарілки і одержує від процесу тільки задоволення і позитивні емоції.

Матеріал підготували Ольга Таратон, Інна Тарасюк

Схожі статті:

 • Правила гри в твістер. Твістер своїми руками

  Урізноманітнити дозвілля компанії будь-якого віку можна за допомогою різних ігор, серед яких найбільш популярною є Twister. Грати в неї можуть як діти, так і дорослі, отримуючи масу позитивних ем...

 • Який матрац краще для новонародженого: правила вибору

  Перші роки життя дитини накладають відбиток на все його життя і розвиток – як в емоційному плані, так і в фізичному. У цей період важливо все – правильне годування, увага батьків, навколишнє оточ...

 • Як виспатися за короткий час? 7 правил

  Ви ж знаєте, що людині – а мамі і поготів! – треба спати не менше 8 годин на добу? І як у вас, любі мами, з цим справи? Думаю, якщо ви – активна мама, зайнята не тільки питаннями виховання дитини...

 • Собака для дитини: правила вибору

  Міцна і згуртована сім'я – одна з найважливіших цілей в житті кожної людини. З появою дитини відносини змінюються дуже сильно, маленький внутрішній світ розширюється і наповнюється новими фарбами...

 • Правила перевезення дітей в автомобілі та громадському транспорті

  Одним з найбільш важливих аспектів безпеки життєдіяльності є дотримання правил і норм на дорозі (будь то пішохід чи водій), а також забезпечення безпечного перевезення та проїзду в транспорті сам...