Лишай у дітей: симптоми, лікування, профілактика

Позбавляємо прийнято вважати запалення ділянки шкіри (одного або декількох) з порушенням пігментації, лущення, свербінням і випаданням волосся. У більшості випадків лишай дійсно є інфекційним захворюванням, тобто розвивається в результаті зараження грибками або вірусами. Однак у медичній термінології існують види лишаю, які не є заразними (наприклад, червоний плоский лишай).

Як правило, лишай розвивається на тлі зниженого імунітету, тому частіше йому схильні діти. Іншою причиною поширеності цього захворювання серед дітей є їх частий контакт з бездомними тваринами.

Розглянемо різновиди цього захворювання, симптоми і лікування лишаю у дітей, методи профілактики.

Види лишаю у дітей

Лишай у дітей: симптоми, лікування, профілактика

Стригучий лишай у дітей (трихофітія) проявляється плямами на волосистій частині голови з подальшим випаданням волосся в цій області і сверблячкою. Причиною цього виду позбавляючи є гриби, які можуть передаватися людині від хворої людини або тварини.

Мікроспорія також є грибковим захворюванням, що вражає волосисту частину голови, однак може поширюватися і на інші ділянки тіла. Відрізняє його і слабка вираженість свербежу.

Висівкоподібний (різнокольоровий) лишай проявляється плямами на тілі, які можуть бути різного розміру і форми. З часом вони зливаються між собою і лущаться. За кольором вогнища ураження бувають рожевого або коричневого кольору. Причиною появи висівкоподібного лишаю також є грибок.

Червоний плоский лишай зустрічається у дітей рідко, проте при цьому захворюванні уражається не тільки шкіра, але і слизові оболонки. Висипання підносяться над шкірою, мають невеликі розміри і червоно-фіолетовий колір. З часом осередки «об'єднуються». Найчастіше висипання з'являються на місцях згинів, на статевих органах і в пахвових западинах. Причини розвитку червоного плоского лишаю досі не вивчені до кінця, проте є припущення, що збудником є вірус. Провокуючими факторами вважаються стрес і алергічний фон.

Оперізувальний лишай – захворювання, збудником якого є вірус герпесу. У дітей до 10 років він майже не зустрічається, оскільки в цьому віці той же вірус викликає вітрянку. Характерною ознакою позбавляючи є біль по ходу уражених міжреберних нервів, тобто біль «оперізує» в області грудей. У дітей у процес можуть бути залучені і статеві органи. Поступово там з'являються ущільнення, переходять у бульбашки, підсихаючою і покриваються кірками. Чим менше вік дитини, тим легше в нього протікає захворювання (менше інтенсивність болю).

Рожевий лишай у дітей (лишай Жебера) проявляється навесні і восени (циклічно) плямою рожевого кольору на бічних поверхнях тіла. У дітей до 2х років цей лишай розвивається рідко. Причини його появи поки не ясні, припускають поєднання інфекції і алергії на тлі зниженого імунітету.

Лишай у дітей: шляхи зараження

Лишай у дітей: симптоми, лікування, профілактика

У більшості випадків причиною позбавляючи є гриби, які передаються від хворої людини або тварини. Також лишай викликають віруси. При сильному імунітеті хвороба може і не розвинутися, однак, більшість дітей мають слабкі захисні сили організму, що пояснює їх схильність до цього захворювання.

Заразитися можна у великому дитячому колективі (загальні гребінці, рушники), при контакті з бездомними тваринами або в басейні (загальні душові, недотримання правил особистої гігієни).

Вважається, що червоний плоский лишай рожевий лишай у дітей не заразні, тому що з'являються з-за стресів і алергії.

Основні симптоми лишаю у дітей та його діагностика

Клінічна картина позбавляючи залежить від різновиди збудника, однак, на прояв тієї або іншої ознаки впливають індивідуальні особливості організму.

Загальні симптоми лишаю у дітей:

 • почервоніння або зміна кольору шкіри.
 • лущення шкіри.
 • свербіж шкіри.

Індивідуальними симптомами можна вважати місцезнаходження (розташування), біль, освіта вузликів і пухирців.

При підозрі на лишай у дитини слід звернутися до лікаря-дерматолога. Лікування основних видів лишаю (грибкових) не представляє великої складності, однак перш ніж їх лікувати, необхідно правильно поставити діагноз, що може зробити тільки фахівець в цій області. Часто лікарі використовують додаткові методи діагностики (огляд у променях лампи Вуда, зішкріб з осередку ураження), крім простого візуального огляду. Це пов'язано з наявністю великої кількості шкірних захворювань, що вимагають диференціації між собою.

Лікування лишаю у дітей

Як лікувати лишай у дітей? Лікувальні заходи при лишаї спрямовані на:

 • усунення причини захворювання (вірус або грибок). Призначаються протигрибкові та противірусні препарати.
 • полегшення стану хворого (зменшення болю та свербежу). Для цього призначаються протиалергічні та кортикостероїдні препарати.
 • запобігання зараження оточуючих (при заразних формах) досягається тимчасової ізоляції хворого.

Лишай у дітей: симптоми, лікування, профілактикаЛікування лишаю у дітей повинно бути ретельним і бережливим, не варто займатися самолікуванням, оскільки необхідні препарати та їх дози може призначити тільки лікар. Неправильне лікування може сприяти затяжного перебігу захворювання, а значить, його поширенню. Тривалий розчісування сверблячих ділянок може закінчитися приєднанням вторинної інфекції.

Догляд за дитиною під час лікування лишаю

Важливим моментом в питанні, як лікувати лишай у дитини, є дотримання особливих правил гігієни:

 • Дитині не рекомендується приймати ванни, оскільки це призводить до розповсюдження захворювання на інші ділянки тіла. Досить короткочасного душа.
 • Одяг має бути з натуральних тканин, т. к. синтетика сприяє скупченню поту, а гриби «люблять» вологу.
 • Небажані прогулянки під сонцем. Вогнища ураження мають бути під одягом.
 • Одяг і білизну дитини необхідно прати і прасувати окремо.
 • Вологе прибирання, миття іграшок і речей особистого користування потрібно проводити з допомогою дезінфікуючих розчинів.

Профілактика лишаю у дітей

Запобігти появі позбавляючи у дитини допоможуть наступні заходи:

 • привчати дитину користуватися тільки своїми індивідуальними предметами гігієни в дитячому закладі;
 • не контактувати з бездомними тваринами;
 • носити одяг з натуральних тканин;
 • зміцнювати імунітет дитини;
 • бути уважним до оточення дитини та приймати заходи щодо ізоляції хворих дітей.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті: