Лікування застуди при грудному вигодовуванні. Антибіотики при ГВ

Хвороби, в тому числі і сама банальна застуда, сприймаються нами цілком спокійно: пролікувалися – і забули. Однак якщо мова йде про годуючій мамі, відразу виникає маса запитань і побоювань.

Лікарі, здебільшого, взагалі намагаються максимально убезпечити себе і часто пропонують відмовитися від грудного вигодовування на час лікування. Або посилаються на анотацію лікарських препаратів, де найчастіше написано: «Протипоказано при грудному вигодовуванні». А правда в тому, що фармацевтичні компанії не проводять відповідних досліджень із-за їх дорожнечі і просто перестраховуються. Дійсно виправдані подібні страхи і як же все-таки лікуватися, якщо годуюча мама захворіла?

Лікування застуди при грудному вигодовуванні. Антибіотики при ГВ

Фото: photl.com

Якщо годуюча мама захворіла...

Інфекції та віруси зустрічаються часто-густо, тому убезпечити себе від них практично неможливо. А якщо ви ще і годуюча мама, що ж робити?

Перше і найважливіше – продовжувати годувати грудьми! У грудному молоці хворої матері відразу активно починають вироблятися антитіла саме до цього захворювання. Тож продовжуючи грудне вигодовування, мама як би «прищеплює» свого малюка від своєї ж хвороби. Дитина швидше за все не захворіє або перенесе хворобу в самій легкій формі.

Безліч інших інфекційних і вірусних захворювань, набагато більш серйозних, також не є протипоказанням до грудного вигодовування. У тому числі вітрянка, гепатит В і С, мастит і навіть рак (поза періоду активного лікування високотоксичними препаратами).

При кишкових отруєннях мами і дитини також немає підстав у відмові від грудного вигодовування, так як грудне молоко – це не молочний продукт в класичному його розумінні. Воно допоможе боротися з хвороботворними мікробами. Дітки, яких продовжують годувати груддю під час діареї, швидше одужують і менше схильні до зневоднення.

План лікування застуди та інших хвороб при грудному вигодовуванні

Більшість захворювань (вірусних та інфекційних) легко і просто лікуються навіть без застосування лікарських препаратів. Рясне пиття, полоскання, промивання носа, фітотерапія і свіже повітря – ось основна схема лікування не тільки мами, але і будь-якої людини, в тому числі і дитини. Дуже важливо навчити свій організм боротися з хворобою самостійно, тоді такі хвороби пройдуть для вас майже непомітно і стануть все більш рідкісними. Високу температуру (вище 38,5) сміливо можна збивати жарознижуючі засоби (парацетамол, ібупрофен, але не аспірин), вони ніяк не шкодять дитині.

Щоб виключити попадання вірусів та інфекцій зі слизових оболонок, можна одягати марлеву пов'язку на обличчя на час годування.

А якщо хвороба прогресує і прийому ліків не уникнути? Як показує практика, більшість препаратів, які призначають годуючій мамі, повністю сумісні з грудним вигодовуванням, хоча в анотації і рекомендаціях лікаря сказано протилежне. Ви маєте повне право вимагати від лікаря підібрати вам ліки, сумісний з лактацією, благо, альтернатив зараз безліч.

Найчастіше ризик від невеликої концентрації лікарського препарату в грудному молоці значно менше, ніж від повної відмови від годування грудьми і перекладу малюка на суміш.

Як же правильно підібрати лікування з найменшим ризиком для годуючої мами і її малюка. Відповідь є!

Антибіотики та інші ліки при грудному вигодовуванні

На Заході задоволена активно розвивається так звана фармакологія грудного вигодовування. Власне, саме цьому напрямку служить сайт педіатричного госпіталю «Альта Марія» (Іспанія) . Тут можна знайти найбільш повну інформацію про сумісність лікарських препаратів з грудним вигодовуванням, а також про можливості годування груддю при захворюваннях матері і дитини. Даний ресурс може бути корисний не тільки для годуючих мам, але і для медичних працівників.

Знаючи лише назву діючої речовини лікарського препарату на латинській мові, можна отримати всю необхідну про нього інформацію: пік його концентрації у молоці, біодоступність, період напіввиведення. Вказується рівень ризику, група лікарського засобу та альтернативні препарати.

Давайте докладніше розглянемо існуючі рівні ризику, представлені на цьому сайті:

  • Ризик 0 (позначається зеленим кружечком) — препарат повністю сумісний з грудним вигодовуванням і безпечний для дитини. Можна застосовувати в значній мірі безпечно.
  • Ризик 1 (позначається жовтим кружечком) — можливі невеликі побічні ефекти, що впливають на лактацію або на дитину. Це помірно безпечний продукт. Важлива доза, час прийому, вік дитини. Бажано спостерігати за дитиною на предмет реакції.
  • Ризик 2 (позначається червоним кружечком) — можливо неприємні побічні ефекти. Небезпечний продукт при прийомі необхідно оцінити ризики, в разі якщо мама вип'є препарат і буде годувати, і ризики у разі якщо годувати не буде. Бажано замінити на інші ліки або зменшити побічні ефекти, обираючи дозу і час прийому з огляду на вік дитини. Обов'язково спостереженням за матір'ю і дитиною під час лікування.
  • Ризик 3 (позначається червоним кружечком) — препарат несумісний з грудним вигодовуванням з-за можливого негативного впливу на дитину. Бажано підібрати препарат, який швидше виведеться з крові матері. Якщо не існує більш безпечної альтернативи, на час лікування необхідно припинити годування груддю. В цьому випадку доцільно почати зціджувати до початку прийому препарату для створення необхідного запасу грудного молока на час лікування, а також продовжувати зціджування під час лікування, щоб підтримати лактацію і повернуться до грудного вскармливаю після лікування.

Таким чином, володіючи найменшими знаннями англійської мови, будь-яка годує мама може, не виходячи з дому, отримати дійсно цінну і правдиву інформацію про будь-який лікарський препарат і зробити правильний вибір.

Як правильно приймати ліки при годуванні грудьми?

Для початку потрібно зважити всі за і проти і підібрати необхідний препарат з допомогою лікаря і зазначеного нами ресурсу. Необхідно пам'ятати, що на безпеку лікарського засобу впливають наступні фактори:

  • Доза препарату. Можливо, лікар вважатиме за доцільне призначити меншу дозування ліків без погіршення його ефективності;
  • Час прийому. Краще приймати ліки або під час годування, або відразу після, щоб уникнути піку його концентрації в крові і молоці;
  • Вік дитини. Чим менше дитина, тим більше потрібно убезпечити його від зайвих ризиків. І якщо є можливість відкласти лікування сильними препаратами, то краще, якщо малюкові буде вже хоча б півроку або рік.

В ситуації, коли мамі треба приймати якесь серйозне і не сумісні з грудним вигодовуванням ліки і альтернативи йому немає, або мамі належить операція з наркозом, то мови про завершення грудного вигодовування теж не йде. Це може бути тимчасове відлучення дитини від грудей, коли малюка годують або сумішшю, або зцідженим молоком (яке мама приготувала і зберегла заздалегідь, наприклад, заморозивши), а мама продовжує зціджуватися для підтримки лактації (не менше 8-10 разів на добу). Після відміни препарату можна сміливо повертатися на повноцінне грудне вигодовування.

Таким чином, нерозв'язних проблем немає і завжди можна знайти альтернативу відмови від грудного вигодовування. Будьте мудрими і не поспішайте приймати необдуманих рішень. Міцного здоров'я вам та вашим діткам!!!

Консультант з лактації, Тарасюк Інна

Залишилися питання?

Отримаєте безкоштовні відповіді від консультанта по ГВ.

Схожі статті: