Лактаційний криза, її періоди та строки

Лактаційний криза, її періоди та строкиЗовсім невеликий відсоток жінок страждає повною відсутністю грудного молока, у деяких зустрічається гіпогалактія (малу кількість молока), яка може бути обумовлена цілим рядом причин, більша частина з яких піддається корекції.

Тимчасове зниження кількості молока (так це відчувають жінки) називається лактаційних кризом (або кризою). Мамі здається, що її малюк не наїдається, бо молоко пропадає, починається паніка і спроби догодувати сумішшю, хоча це явище абсолютно нормальне і хвилюватися не варто, треба лише знати деякі правила поведінки в такі моменти.

насправді, менше молока не стало, а причина криється в тому, що дитина підросла і вимагає більше їжі. Зазвичай через кілька днів грудей починають наповнюватися більше, криз проходить.

Причини виникнення лактаційного кризу

Наступ кризів – процес індивідуальний, він може виникати в 1 місяць, 3, 6, 11 і 12 місяців. Тривалість його може бути 3-7 днів. Але варто сказати, що такого явища не схильна кожна мама. Відмічено, що у жінок, які з перших днів годувала дитину без проблем, лактаційний криза трапляється рідше.

Хочеться ще раз відзначити, що це нормальне явище і воно пов'язане не із зниженням вироблення молока, а з періодом інтенсивного росту дитини. Йому просто стало мало тієї кількості, яка є зараз. Хороша стимуляція і довгий смоктання будуть сприяти приходу нових підвищених порцій їжі.

Тривалість пристосувального періоду може розтягнутися, якщо мама переживає і нервує, думаючи, що саме вона – причина такої «біди». Ще один важливий момент – інформованість, тобто цей «горе від розуму», коли жінка знає про можливості настання кризів і чекає їх появи з острахом і тривогою.

Як відрізнити лактаційний криза від істиною гіпогалактії?

Лактаційний криза, її періоди та строкиКриз – явище тимчасове, але неправильно вжиті заходи в цей період можуть призвести до розвитку гіпогалактії (істинного зниження вироблення молока).

Якщо жінка протягом кількох днів буде виконувати всі рекомендації по збільшенню вироблення молока, то криз закінчується до 5-7 дня, тоді як проблема, що триває більше тижня при всіх вжиті заходи, може говорити про істиною гіпогалактії і повинна стати приводом для догодовування сумішами.

Істинне зменшення вироблення молока може бути пов'язано з втомою, недоїданням або гормональними порушеннями в організмі жінки, тому так важливо вчасно розпізнати і вжити заходів для відновлення нормального об'єму лактації.

За деякими ознаками можна зрозуміти, що малюк не наїдається. Дитина стає надмірно неспокійним, починає смоктати свої кулачки і мочиться менше 10 разів на добу. Його кал набуває насичений коричневий або жовтий колір, а вага не збільшується або навіть знижується.

Що робити під час лактаційного кризу?

Молода мама повинна…

По-перше, кожна годуюча жінка повинна добре харчуватися. Навіть після одного пропущеного прийому їжі можна помітити, що молока прийшло менше, ніж зазвичай, а регулярне недоїдання не тільки провокує криз, але і погіршує здоров'я матері. Їжа повинна нести в собі достатню кількість білків і вітамінів.

Питво годуючої жінки не менш важливо, ніж їжа. Кількість його бажано довести до 2 літрів: це може бути чай, соки, молоко. Для поліпшення припливу молока пити і їсти необхідно все в теплому, а не в холодному вигляді.

Режим дня – це окремий пункт, на якому необхідно зупинитися. Життя жінки зазвичай ділиться на «до» і «після» пологів. Тепер вже не можна намагатися все встигнути, треба навчитися розставляти пріоритети. Головне – добре їсти, пити і висипатися, а тільки потім – добре виглядати, мити до блиску підлогу і гладити чоловікові сорочки. За новим графіком доведеться жити всім мешканцям будинку, тепер чоловік повинен взяти частину справ на себе. Погуляти з малям може бабуся або ще хто-небудь.

Деякий час доведеться змиритися з тим, що мама – це «фабрика молока», навіть якщо вона погладшала. Фізичне навантаження зменшує вироблення молока, тому гарненько подумайте перед тим, як почати активно худнути після пологів. Можна лише стимулювати плечовий пояс (махи руками, обертання плечима).

Режим годування малюка під час лактаційного кризу

  • Головне в цей період – прикладати дитину до грудей якомога частіше. Відомо, що молоко приливає до грудей по потребам, це означає, що під час ссання дитина замовляє його собі.
  • Ні в якому разі не потрібно поспішати з докормами сумішшю - це лише погіршить ситуацію.
  • Годувати бажано кожну годину, хоча можна і частіше. Не можна нехтувати нічним прикладанням до грудей, тому що саме в цей період «працює» гормон пролактин, який відповідає за вироблення молока.
  • Краще задіяти обидві грудей по черзі: спочатку дати одну, а коли вона зовсім порожня – іншу, причому наступне прикладання необхідно починати з тієї грудей, якою була закінчена «трапеза».

Заходи для збільшення лактації під час кризів

Лактаційний криза, її періоди та строкиСтимулювати приплив молока можна теплим душем і легким масажем молочних залоз, взагалі годуюча жінка повинна берегти себе від переохолодження та тримати груди в теплі.

Важливим є і те, що нервова система в цей непростий період потребує спокою, годуючій жінці бажано уникати стресових ситуацій та емоційних перевантажень.

Існує цілий список народних рецептів по збільшенню лактації:

  • Прийом вітаміну РР та О.
  • Чай з молоком або згущеним молоком.
  • Настій фенхелю, анісу, кропиви або меліси.
  • Вживання волоських горіхів і морквяного соку.

Однак перш ніж експериментувати, потрібно пам'ятати: те, що підходить одним жінкам, не діє на інших. Наприклад, чай з молоком допомагає не завжди. Крім того, у деяких дітей зустрічається непереносимість білка коров'ячого молока або алергія на нього, тоді з раціону матері молочні продукти виключаються повністю.

Неякісне згущене молоко може викликати у дитини алергію. Волоські горіхи, моркву і вітаміни також можуть бути алергенами, тому всі кошти потрібно використовувати по одному в помірних кількостях, а починати тільки з мінімальних доз і уважно стежити за реакцією дитини.

Що стосується трав, можна придбати в аптеці спеціальні лактогенные збори (чаї).

Більшість лікарів дотримуються думки, що основна частина рецептів та заходів носить психологічний характер і працює за принципом плацебо.

Варто пам'ятати, що на продукування молока впливає цілий комплекс чинників, тому в цей період важлива кожна дрібниця. Головне – налаштуватися на те, що молока обов'язково стане більше, а лактаційний криз пройде непомітно і легко.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Залишилися питання?

Отримаєте безкоштовні відповіді від консультанта по ГВ.

Схожі статті: