Куріння і годування груддю

Якщо майбутня мама не змогла відмовитися від куріння під час вагітності, вірогідність, що вона відмовиться від цієї шкідливої звички після пологів, ще менше. Що потрібно знати мамі-курильщице, яка бажає годувати дитину груддю?

Зміст статті:

 • Шкоду куріння під час годування груддю
 • Грудне молоко або штучна суміш?
 • Як поєднати куріння і годування грудьми?

Шкоду куріння під час годування груддю

Куріння і годування груддюНікотин знижує рівень пролактину (гормону, який відповідає за лактацію) в крові, тому зменшується кількість грудного молока. Крім того, жінки, що палять, мають більш високий рівень метаболізму, тому їм необхідно більше їсти. Це призводить до швидкого «зносу» організму.

Чим же небезпечно куріння матері-годувальниці для малюка? Нікотин всмоктується в кров матері і потрапляє в грудне молоко, причому концентрація нікотину залежить від кількості і фортеці викурених сигарет. Результати вражають:

 • Нікотин негативно впливає на нервову систему малюка. Короткочасне збудження, що виникає при попаданні в організм малюка, переходить у фазу тривалого гальмування. Нікотин може викликати навіть судоми. Дитина гірше і неспокійнішим спить.
 • Підвищується артеріальний тиск і частота серцевих скорочень немовляти.
 • Нікотин згубно впливає на травну систему малюка, дитина гірше набирає вагу.
 • У дитини знижується імунітет, тому що порушується процес формування антитіл.
 • Дихальна система дитини пошкоджена курінням. Тому зростає кількість респіраторних захворювань, часті застуди, бронхіти, запалення легень.
 • При постійному курінні у малюка формується залежність від нікотину.
 • Куріння вважається однією з основних причин синдрому раптової дитячої смерті. Якщо хтось із батьків палить, при диханні в повітря потрапляє нікотин, який спричиняє порушення дихання у дитини.
 • У малюків, мами яких курять, частіше бувають коліки.

Грудне молоко або штучна суміш?

Куріння і годування груддюЧасто можна почути, що якщо мама хоче курити – краще перевести дитину на суміш, тоді не буде ніяких проблем. Виявляється, ця думка в корені хибна. Незважаючи ні на що, куріння і годування грудьми - краще, ніж переведення дитини на штучне харчування.

По-перше, найкраще, що змогла придумати природа для росту і розвитку малюка – мамине молочко. І скільки людство не намагалося знайти заміну цього безцінного продукту, абсолютно повторити його поки що неможливо.

По-друге, в крові (а значить, і в грудному молоці) кращої мами є спеціальні речовини – ферменти, які розщеплюють нікотин. Тому, якщо дитина опиниться біля курців батьків, але буде харчуватися штучною сумішшю, його організм буде позбавлений навіть такого захисту.

В-третіх, пасивне куріння негативно позначається на стані дихальної системи. Тому у дітей на штучному вигодовуванні ризик респіраторних захворювань вище, ніж у немовлят. Тому ймовірність простудних захворювань, бронхітів, пневмонії та бронхіальної астми у таких діточок істотно зростає.

І ще - грудне вигодовування дуже корисно безпосередньо для самої молодої мами. Воно допомагає відновитися після пологів, знижує ризик раку молочної залози. А оскільки куріння підвищує ризик будь-яких онкологічних захворювань, а не тільки раку легенів, це особливо актуально.

Як поєднати куріння і годування грудьми?

Куріння і годування груддюКинути палити ви так і не змогли (що, безумовно, дуже сумно), але годувати грудьми хочете (що, в свою чергу, є вірним рішенням)? Мінімізувати шкідливий вплив куріння мами на дитину можна, якщо слідувати певним правилам:

 • В першу чергу, якщо хтось у родині курить, то дитина повинна перебувати тільки в тих приміщеннях, де абсолютно немає тютюнового диму. Найкраще кращим мамі з татом палити на вулиці або балконі.
 • Звичайно, мама немовляти повинна намагатися зменшити кількість викурених сигарет, перейти на більш легкі, містять менше нікотину. Крім того, мама повинна постаратися не докурювати сигарету до кінця, що також зменшить кількість нікотину в крові.
 • Численні дослідження довели, що найбільша вмісту нікотину в крові досягається через 30-60 хвилин після викурювання сигарети. Протягом трьох годин нікотин виводиться з крові практично повністю. Тому мамам, що поєднує куріння та годування груддю рекомендують курити зразу після годування малюка - для того, щоб до наступного годування нікотин в крові максимально розклався.
 • Кидати курити на тлі лактації, використовуючи замінники сигарет (наприклад, спеціальні таблетки або пластир), не рекомендується із-за ряду протипоказань. У будь-якому випадку, перед використанням такої терапії ви повинні попередньо проконсультуватися з лікарем.
 • Для збереження здоров'я малюка і достатньої кількості молока ні в якому разі не можна палити після дев'ятої вечора і до ранку, тому що вироблення пролактину в основному відбувається вночі.

Звичайно, найкращий варіант - кинути палити, таким чином зберігши здоров'я - і своє, і дитини. Удачі вам у цьому, будьте мудрими і люблячими мамами!

Людмила Пилипчук для сайту Активне мама

Залишилися питання?

Отримаєте безкоштовні відповіді від консультанта по ГВ.

Схожі статті:

 • Вагітність під час годування груддю

  Відсутність місячних після пологів під час грудного вигодовування може свідчити не тільки про природної контрацеции жіночого організму, але і про зародження нового життя. Якщо годуюча мама, що ви...

 • Як вибрати дитячий стільчик для годування?

  Малюк вже реагує на оточуючих, посміхається мамі, повертається на голос живуть в будинку. Прийде час, і маленький чоловічок буде робити перші спроби сісти. Спочатку у нього нічого не вийде, але з...

 • Як підготуватися до ГВ? Як підготувати груди до годування?

  Очікування малюка – це дивовижне і хвилююче час. Майбутній мамі хочеться зробити все від неї залежне, щоб дати своєму маляті найкраще. Вона купує журнали про вагітність і пологи, читає відповідну...

 • Як навчити дитину кататися на велосипеді?

  Ганяти на велосипеді по паркових доріжках і лісових стежках – чи це не мрія кожної дитини? Велосипед продовжує залишатися фаворитом серед спортивних захоплень дітвори. До питання навчання дитини...

 • Можна огірки мамі, що годує?

  Тема про те, як правильно харчуватися годуючої матері, стає однією з найбільш обговорюваних і часом суперечливих в деяких питаннях. Міф про те, що годує жінка повинна дотримуватися суворої дієти,...