Коли починати чистити зуби дитині?

Бачити здорові зуби у свого малюка хочуть всі батьки. Проте не кожна мама знає, в якому віці слід починати догляд за молочними зубами і які засоби для чищення зубів потрібно підбирати.

Як правило, молочні зубки у дітей починають з'являтися у віці шести-восьми місяців. Спочатку у них прорізуються два різця внизу, а потім два різця зверху. Приблизно до 2,5 років у малюка з'являються всі двадцять зубів. Безумовно, винятки з правил все-таки бувають. Але якщо такі відхилення незначні, то занепокоєння у батьків вони викликати не повинні.

Коли починати чистити зуби дитині?

Фото: depositphotos.com

Коли потрібно починати чистити зуби дитині і як це робити правильно?

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує починати очищення зубів у дітей з того моменту, як тільки з'являється перший зуб. Це відбувається зазвичай у віці 6-7 місяців.

Дитина з причини недосконалості моторики не в змозі в ранньому віці почистити свої зубки самостійно. Відповідно, робити це за нього мають батьки, щоб видаляти з різців наліт. Для початкового догляду за дитячою ротовою порожниною необхідно використовувати спеціальну щітку-напальчник, яка зроблена з м'яких полімерних щетинок і гіпоалергенного силікону. Цю щітку мама повинна одягати на вказівний палець і очищати малюкові зубки.

Це не єдиний можливий варіант догляду за зубами малюка. Багато мам надходять наступним чином: беруть шматочок марлі, змочують його в кип'яченій воді і протирають зубки малюка. Цей метод зазвичай застосовується у віці 6-7 місяців, коли у дитини порізане тільки 2-4 зуба. Надалі рекомендується придбати спеціальну щітку напальчник, яка забезпечить більш якісну очистку зубів.

Для малюків постарше батьки можуть використовувати традиційну зубну щітку, призначену безпосередньо для дітей (у неї м'яка щетина і маленька головка).

В даний час багато фірм випускають зубні щітки у певний віковий період. Сучасні варіанти мають спеціальний індикатор, який визначає дозування пасти, і окремий індикатор, що показує рівень стирання ворсу.

Коли починати вчити дитину чистити зуби самостійно?

Перш ніж приступати до навчання дитини чистити свої зубки самостійно, батькам потрібно змиритися з тим, що їх малюк навряд чи сам до чотирьох років зможе справлятися з цим завданням. Звичайно, самого процесу очищення ротової порожнини дітки, як правило, швидко навчаються (навіть у більш ранньому віці), тільки результат при цьому залишає бажати кращого. Тому батькам необхідно запастися терпінням.

У 3 роки малюкові можна вже видати його особисту зубну щітку з м'яким ворсом і маленькою голівкою і надати йому можливість очистити свої зубки самому.

Процедуру очищення дитина повинна проводити, як і дорослий, двічі на день, але з використанням якісної дитячої пасти (вона за своїм складом неодмінно повинна відповідати віку малюка).

Дуже важливо дитину навчити правильній техніці догляду за своїми зубами, щоб вона увійшла у нього в звичку як можна швидше.

Як навчити дитину чистити зуби?

По-перше, малюк повинен розуміти важливість цієї гігієнічної процедури. А отже, перш ніж навчати свою дитину техніки чистики зубів, батькам слід розповісти йому, для чого це необхідно робити. Краще, звичайно, розповісти про це образно. Бажано придумати кумедний розповідь про те, як злісні монстри-«карієси» хочуть поламати фортеця-зубик, але сміливий і сильний лицар прийшов зі своїм мечем-щіткою і переміг всіх монстрів.

Повірте, такий підхід зазвичай дає куди більше хороший результат, ніж страшні історії про те, що треба ходити до лікаря з хворими зубами. Не варто лякати малюка злим лікарем, оскільки, коли виникнуть які-небудь проблеми з зубками, дитина буде наляканий і візит до стоматолога не обійдеться без сліз.

Фахівці радять поводитися батькам наступним чином:

 • Купіть гарну дитячу зубну пасту, яка буде мати фруктовий або ягідний смак, і якісну щіточку з тим мультяшним героєм, якого обожнює ваша дитина. Такі засоби для догляду за ротовою порожниною неодмінно привернуть увагу вашого малюка.
 • Покажіть дитині на власному прикладі, як треба очищати зуби. Він переконається, що це процедура абсолютно безболісна.
 • Захопіть з собою у ванну кімнату яку-небудь іграшку, у якої є рот. Попросіть малюка, щоб він почистив їй зубки – так, як робите це ви. Таким чином, ви дасте дитині можливість відчути себе дорослим - в ролі батька.
 • Потім ви можете помінятися ролями: попросіть дитину почистити зуби (до речі, до цього педагогічно-гігієнічному заходу привернути можна всю вашу сім'ю).

Тепер можна приступати до найголовнішого – до відточуванню майстерності, бо важливий не тільки факт уміння, але і сам результат – здоровенькие зубки.

Техніка чищення зубів:

 • При очищенні внутрішніх/зовнішніх поверхонь різців мати робочу частину щітки потрібно під кутом, рівним 45 градусам і виробляти так звані вимітаючі руху, а саме - від десни до зовнішніх країв зубів.
 • При очищенні жувальних поверхонь розташовувати щітку слід горизонтально, і нею робити зворотно-поступальні рухи.
 • Під час очищення внутрішніх передніх зубів розташовувати ручка щітки повинна вертикально, напрямок – до ріжучим краях зубів від десни.

Батькам слід розуміти, що тільки правильна техніка чищення зубів може запобігти виникненню карієсу і дурга стоматологічних проблем у дитини.

Поради щодо підбору засобів для чищення зубів дітьми

Корисні рекомендації для батьків:

 • Стоматологи радять батькам чистити дитині зуби до 2-х років просто вологою щіточкою.
 • Після 2-х років потрібне використання пасти. Але слід враховувати те, що маленькі діти схильні до проковтування пасти під час очищення зубів, тому бажано до 6-ти років купувати ті кошти, які у своєму складі мають знижений вміст фтору: для малят від 2-ох до 6-ти років - не більше, ніж 500 ppm; для діток з 6-ти років – 1500 ppm.
 • Батькам слід контролювати і абразивність пасти: для малюків 2-4 років - м'які абразиви не більше 20 з RDA; для детой 4-6 років - не більше 50 RDA.

Схожі статті:

 • коли дитині нудно

  З тим, що дитині в певні моменти життя стає нудно, я вперше зіткнулася, коли доньці було чотири місяці. Це проявлялося в тому, що її переставали радувати (і навіть починали дратувати) улюблені іг...

 • Прокол вух дитині: коли, де і як?

  Багато мами прагнуть скоріше прикрасити своїх дочок-маляток, надати їм жіночності в самому юному віці. Вони старанно зав'язують резиночки на ледь відрослих тоненьких волосках, купують браслетики...

 • Що подарувати дитині на Новий 2016 рік?

  Вибір новорічного подарунка для дитини – справа непроста. Далеко не завжди батьки заздалегідь точно знають, що подарувати синові або дочці на Новий рік, а під ялинку хочеться покласти такий подар...

 • З якого віку дитині потрібна подушка? Подушки для дітей за віком

  Багато батьки, бажаючи постіль дитини зробити більш зручною, задаються питанням, яка подушка потрібна малюку з моменту народження та в наступні роки розвитку, адже малюк такий крихітний і створює...

 • Планшет для дітей. Який планшет купити дитині?

  Ноутбуки, мобільні, електронні книги, планшети, смартфони заповнили прилавки магазинів, оселилися в портфелях ділових людей і в звичайних будинках. Через занадто швидкого і різкого появи їх в наш...