Як відучити дитину від грудей і припинити грудне вскамливание?

Питання припинення грудного вигодовування, мабуть, не менш хвилююча для годуючих мам, ніж питання його налагодження. Є така цікава закономірність: як тільки дитині виповнюється рік, більшість мам відразу ж замислюються над тим, як відучити його від грудей, по одному лише міркуванню: «він вже великий». Так, він вже не дитина, і молочко йому вже не потрібно постійно, на першу вимогу, але він ще дуже потребує тієї зв'язку з мамою, яку повною мірою дає годування грудьми...

Як відучити дитину від грудей і припинити грудне вскамливание?

Фото: depositphotos.com

Тому в першу чергу подумайте, чи готові ви позбавляти себе і свого малюка цієї невидимої ниточки під назвою «грудне вигодовування», і для чого вам це потрібно. За своїм фізіологічним і психічним показниками розвитку дитина має потребу у материнському молоці і ссанні грудей аж до 2-2,5 років і більше. Тоді найбільш імовірно, що ваш малюк виросте розумним, здоровим і впевненим у собі людиною, без зайвих і непотрібних йому звичок.

До того ж, материнська груди теж повинна бути готова до завершення лактації. Зазвичай цей процес називається інволюцією. Головна ознака, за яким можна визначити наступ інволюції – це коли груди не наповнюється, навіть якщо мама не годує більш 12-24 годин. У цьому випадку поступовий відхід від прикладань пройде для грудей практично непомітно і безболісно. І вона швидше поверне свою первісну форму. Однак, потрібно враховувати той факт, що інволюція настає зазвичай через 2 роки нормальної лактації.

Поспіх – головний ворог відлучення від грудей

Процес годування груддю необхідно завершуватися поступово, і підготовка до нього має здійснюватися завчасно. Зазвичай з віком 10-12 місяців денні прикладання малюка «просто так» потихеньку сходять на ні, з цього і починається плавний процес завершення грудного вигодовування.

З однорічного віку залишаються прикладання «навколо снів» (на засинання-пробудження і вночі), іноді можна заспокоїти з грудьми, але вже треба показувати дитині альтернативу – в деяких стресових ситуаціях просто пожаліти, приголубити, не прикладаючи до грудей. Намагайтеся вже в цьому віці не давати груди в громадських місцях, у гостях і вдома «просто так». Дитина вже повинен усвідомити для себе, що груди виключно мамина, і тільки вона може нею розпоряджатися. У той же час, на даному етапі можливі відступи від правил, в залежності від ситуації.

Якщо слідувати цим правилам, ви ніколи не зіштовхнетеся зі страхом багатьох годуючих мам, коли дитина «рве сорочку» на мамі, щоб отримати груди. Це неприродно і неправильно, і в цьому завжди очевидна провина самої мами, яка не встановила вчасно рамки і правила.

Не поспішайте, не ставте собі рамки, межі, терміни. Просто поступово зменшуйте кількість прикладань, що допоможе вам поступово припинити грудне вигодовування. Наприклад, за такою схемою:

 • Спочатку прибираються денні прикладання, не пов'язані зі сном. Дитину можна відволікати іграми або пропонувати альтернативні заняття, які легко можуть захопити малюка;
 • Потім (частіше після 1,5 років) поступово йдемо від прикладань на денний сон і пробудження. Можна підключити до процесу укладання малюка інших домочадців;
 • Після цього можна прибирати годування перед укладанням малюка на ніч. Для цього дуже важливо спочатку в ритуал відходу до сну, крім прикладання до грудей, включити інші елементи: пісню, казку, погладжування. І просто виключити смоктання грудей, залишивши інші частини ритуалу. Зазвичай відразу дітки на таке не погоджуються, але ваша впевненість, наполегливість і відсутність поспіху зіграють вам на руку;
 • А вже потім – і нічні прикладання зводити до мінімуму. Можна пропонувати малюкові попити водички, погладити спинку, заспівати пісеньку. Кожна мама знаходить свої способи.

Всі ці етапи в кращому випадку займають від кількох тижнів до кількох місяців кожний, тоді велика ймовірність, що й дитина, і груди адекватно відреагують на завершення лактації. Весь цей процес повинен супроводжуватися постійним спілкуванням з дитиною, пояснюйте йому свої наміри і дії, нехай вони не будуть для нього несподіванкою.

важливо знати, щоб правильно відучити дитину від грудей?

Якщо ви зважилися виходити на фінішну пряму, то ви повинні бути на 100% впевнені в своїх діях, без сумнівів і коливань. Відступати нікуди! Попрацюйте над своєю свідомістю, так як ваша впевненість у своїх діях – це половина успіху! Дитина завжди, рано чи пізно, погоджується з мамою. Спочатку можуть бути і сльози, і істерики, і непослуху, але це все зрозуміло, адже для дитини настає новий етап у житті, йому невідомий і страшний. І від позиції дорослої людини залежить, наскільки швидко дитина звикне з цими нововведеннями. Максимально проявляйте свою любов, частіше обіймайте та цілуйте свого малюка, повторюйте, як він вам доріг і любимо.

Постарайтеся на час відлучення від грудного вигодовування не показуватися перед малюком з оголеними грудьми, носіть одяг, в якій складніше буде дістатися до вашої грудей. Не беріть малюка на ручки в тій позі, в якій зазвичай годували грудьми, приберіть все нагадують про це предмети.

Створіть спокійну атмосферу навколо: для вас і малюка це вкрай важливо зараз. Нехай в цей період не відбувається нічого нового і значущого для дитини. Наприклад, похід в сад, вихід мами на роботу, переїзд. Якщо така ситуація планується, то дитина відлучається від грудей або за кілька місяців до неї, або через кілька місяців після, тоді, коли ця нова ситуація стає для нього звичною.

Слідкуйте за станом грудей в період відлучення. Якщо ви відчуваєте неприємне і болісне наповнення в грудях, то можна зцідити трохи молока до почуття полегшення. Але не перестарайтеся, щоб не спровокувати новий приплив молока. Зазвичай через декілька днів стає набагато легше. Не вдавайтеся до медикаментозного пригнічення лактації, це небезпечно. Намагайтеся не носити пережимающего нижньої білизни в цей період.

Багато мам, які змогли закінчити грудне вигодовування обдумано, поступово і в потрібний термін, не відчувають жодних неприємних відчуттів, молочко «йде» саме і абсолютно непомітно.

Поширені помилки та забобони, пов'язані з відлученням від грудного вигодовування

Міф 1. Для того, щоб молоко пішло скоріше, потрібно повністю зцідити і перев'язати груди

Ні в якому разі цього робити не можна! Дійсно, раніше була така практика, але вже давно доведено, що дана процедура небезпечна виникненням маститів у годуючої мами.

Міф 2. Припинити грудне вигодовування необхідно у певний час року

За умови, що мама закінчує годування грудьми фізіологічні строки і за всіма правилами, зовсім неважливо, яка пора року за вікном. Головне, щоб малюк був здоровий.

Міф 3. Щоб легко відлучити дитину від грудей, мамі краще поїхати на кілька днів

Сам процес відлучення від грудей – це стрес для дитини, а якщо в цей період не буде поруч самого рідної людини, то це стрес вдвічі. Ми відлучаємо від грудей, а не від мами. Це важливо.

Міф 4. Намажте соски гірчицею або чимось неприємним на смак, щоб дитинці не захотілося прикладатися

Такі поради можуть давати люди, які нічого не розуміють в психологічному значенні годування груддю для дитини. Для нього груди – це місце надійності, спокою і безпеки. І уявіть відчуття малюка, який замість всього цього раптом відчує щось огидне і гірке. Не зрада це?

Міф 5. Якщо мама дізналася про нову вагітність, дитину потрібно терміново відлучати від грудей, щоб не нашкодити майбутньому маляті

насправді нова вагітність є приводом для відлучення, тільки якщо у мами важкий токсикоз першої половини вагітності і неприємності зі здоров'ям. При нормально протікаючій вагітності можна продовжувати годувати аж до самих пологів, а то й довше. Детальніше читайте статтю на нашому сайті Вагітність під час годування грудьми.

Міф 6. Якщо мама захворіла і їй потрібно приймати медикаменти, краще закінчити грудне вигодовування через небезпеку для малюка

В дійсності існує безліч лікарських препаратів, що повністю або частково сумісні з грудним вигодовуванням. І потенційну шкоду для організму малюка при перекладі на суміш або при несвоєчасному відлучення може бути більше, ніж від ліків, одержуваного з маминим молоком.

Наостанок хочеться сказати наступне. Дуже важливо прислухатися до потреб дитини, її емоційному стану, до вашого внутрішнього чуття та інтуїції. А не до порад подруг, сусідок, бабусь. Питання, скільки буде мама годувати грудьми, стосується тільки її самої та її малюка. Виключно. А всім іншим взагалі необов'язково нічого пояснювати, а багатьом - навіть знати про те, годуєте ви чи ні. Адже годування підрослого малюка - це процес швидше інтимне, особисте.

І якщо ви будете прислухатися тільки до собі і своєму малюкові, то і припинення грудного вигодовування у вас відбудеться природно, невимушено і легко для вас обох, найбільш підходящі терміни. Не поспішайте, прийміть зважене і обдумане рішення і дійте! Успіхів вам і нових досягнень і відкриттів вашому малюку!

Тарасюк Інна, консультант з грудного вигодовування

Залишилися питання?

Отримаєте безкоштовні відповіді від консультанта по ГВ.

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як одягати дитину влітку?

  З приходом спекотного літа батьки задаються питанням, у що одягнути дитину. Адже кожній мамі хочеться, щоб її дитя завжди було одягнене і акуратно, і по погоді, і щоб рідна дитина відчувала себе...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як одягати дитину навесні?

  Нерідко навесні на дитячому майданчику можна побачити батьків, одягнених в легкі куртки, з дитиною в теплому комбінезоні і зимовій шапці, під якими вже напевно спітніла голова і все тіло. Чи варт...

 • Дитина не бере груди. Все про справжнє і хибне відмову від грудей

  Досить часто молоді мами стикаються з проблемою незрозумілої поведінки дитини біля грудей. Зазвичай це проявляється так: дитина бере груди, смокче, а потім раптово кидає груди, починає вигинатися...