Як прописати дитину? Реєстрація дитини за місцем проживання

Після того, як малюк з'явився на світ, він стає повноправним членом не тільки своїй сім'ї, але і суспільства. Тому у молодих батьків виникає чимало проблем, пов'язаних з «паперовою тяганиною»: оформлення документів, свідоцтва про народження, а також реєстрації дитини за місцем проживання або прописки, як і раніше, називають цю процедуру в народі.

Якщо зі свідоцтвом про народження все більш-менш зрозуміло, в законах чітко прописані і терміни одержання документа, і правила, то реєстрація за місцем проживання малюка стає проблемою. Неточності та складні формулювання в законах породжують їх неправильне трактування, що тягне за собою нові проблеми.

Як прописати дитину? Реєстрація дитини за місцем проживання

Фото: depositphotos.com

Основні питання, які хвилюють батьків:

 • Коли необхідно реєструвати дитину за місцем проживання?
 • Де і з ким може бути зареєстрована малолітня дитина?
 • Як оформити реєстрацію, якщо батьки проживають окремо?
 • Можна прописати дитину з іншими членами сім'ї (в бабусиній квартирі, наприклад)?
 • Можна реєструвати дитину в квартирі, яка не належить ні одному з батьків?

Відповіді на ці питання потрібно шукати, в першу чергу, в офіційних джерелах: в законодавчих документах і нормативних актах. Головними документами в цьому плані є Житловий Кодекс, Цивільний та Сімейний Кодекси, а також деякі положення і укази.

Терміни реєстрації за місцем проживання новонародженої дитини

Перше питання, на яке важко відповісти однозначно: коли необхідно прописувати дитину за місцем проживання? У законі немає чітко визначених норм саме для дітей. Однак існують чіткі терміни прописки для всіх громадян країни. Зокрема, закон зобов'язує зареєструватися не пізніше, ніж через 10 днів після його прибуття на нове місце проживання.

Але як застосовувати цю норму для малюка? Адже головний документ – свідоцтво про народження видається протягом місяця. Невизначеність вимог провокує виникнення конфліктів і проблем, багато паспортисти на місцях вимагають з батьків сплати штрафів за те, що дитина не був прописаний вчасно. Це, справді, незаконно. У роз'ясненні до закону вказано, що батьки реєструють дитину за місцем проживання по мірі необхідності, а значить, ніяких обмежень по термінах бути не повинно. На практиці ж, щоб уникнути зайвих проблем і штрафів, краще постаратися зареєструвати малюка відразу після отримання свідоцтва про народження.

Документи, необхідні для реєстрації дитини

Малолітні діти проживають разом зі своїми батьками або одним з них. До десятирічного віку вони можуть бути зареєстровані тільки там же, де їх батьки (мати або батько). Діти, вік яких від 10 до 14 років, можуть бути прописані в іншому місці, якщо обидва батьки згодні на це, а також згоден сам дитина. Після 14 років дитина може бути прописаний окремо від батьків за своїм бажанням.

Щоб зареєструвати дитину до 10-ти років, необхідні наступні документи:

 • Заява одного з батьків;
 • Паспорта та копії обох батьків, свідоцтво про народження дитини та копія;
 • Якщо батьки зареєстровані окремо, необхідні два додаткових документи: заява батька (матері) про те, що він не заперечує проти прописки дитини з матір'ю (батьком), а також довідка про те, що за місцем його проживання дитина не зареєстрований;
 • Документ про сплату мита;
 • Будинкова книга;
 • Свідоцтво про шлюб або про батьківство.

Труднощі виникають тоді, коли батьки не живуть разом (розлучення), або просто зареєстровані в різних місцях. Як правило, щоб прописати дитину в цих випадках вимагають не тільки письмової згоди другого з батьків, але й обов'язкова присутність обох.

Головні питання, які виникають при реєстрації дитини за місцем проживання

У процесі прописки дитини часто виникають несподівані проблеми і питання. Часто батьки не прописують дітей до 2-3 років (поки не стикаються з необхідністю оформлення малюка в дитячий сад або школу), проблеми виникають при реєстрації в квартирі, що не належить ні одному з батьків.

Основні питання, пов'язані з цією процедурою:

 • Можна реєструвати дитину з батьками в квартирі, яка їм не належить? Не тільки можна, але і необхідно. При цьому згоди власників або інших громадян, які проживають у цьому будинку разом з батьками дитини, не потрібно.
 • Вправі співробітники паспортно-облікових служб вимагати присутності обох батьків, якщо всі документи для реєстрації в порядку? Ні, це не має законних підстав, так само, як і вимога оплатити всі борги по комунальним послугам підприємства.
 • Якщо батьки живуть окремо, може один з них прописати дитину до іншого без його згоди? Ні, для цього потрібна письмова згода батька (чи матері). Така ж згода необхідна, коли мати хоче зареєструвати малюка за своїм місцем проживання, а батько живе окремо (або навпаки).
 • Може дитина старше 10 років бути прописаним не з батьками? Так, але тільки якщо обидва батьки і сама дитина згодні, його можна зареєструвати в іншому місці проживання (наприклад, з іншими родичами).
 • Може за несвоєчасну реєстрацію дитини взыскаться штраф, і в якому розмірі? Це досить поширена практика, і вона викликає багато суперечок. Якщо дитина не прописаний більше місяця з дня одержання свідоцтва про народження, батькам можуть пред'явити вимогу сплатити штраф. Він становить в Україні – від 17 до 51 гривні, в Росії – від 1500 до 2500 рублів. Як правило, розмір штрафу не залежить від термінів (не важливо, дитина не був прописаний 2 місяці або 3 роки).
 • Можна прописати дитину без участі батька і довідок від нього? Є такий цікавий аспект у законодавстві, що дозволяє це зробити. Якщо дитині не виповнилося ще місяця, він вважається новонародженим, та реєструється за місцем проживання матері, без довідок про те, де зареєстрований його батько.

Реєстрація дитини має значення у багатьох випадках. Наприклад, його можуть не приймати в дитячий сад або школу, якщо він не проживає в даному районі міста. Важливо також, чи є зареєстровані неповнолітні діти в будинку або квартирі, яка знаходиться в заставі. Щоб уникнути зайвих проблем і непорозумінь, краще прописати дитину за місцем проживання матері або батька як можна раніше.

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як одягати дитину влітку?

  З приходом спекотного літа батьки задаються питанням, у що одягнути дитину. Адже кожній мамі хочеться, щоб її дитя завжди було одягнене і акуратно, і по погоді, і щоб рідна дитина відчувала себе...

 • Низька температура у дитини

  Організм дитини в кожний період свого розвитку має свої особливості і характерні ознаки. З моменту народження він починає адаптуватися до нових умов, вчиться жити самостійно. В залежності від пер...

 • Як одягати дитину навесні?

  Нерідко навесні на дитячому майданчику можна побачити батьків, одягнених в легкі куртки, з дитиною в теплому комбінезоні і зимовій шапці, під якими вже напевно спітніла голова і все тіло. Чи варт...

 • Особиста гігієна дитини: з пелюшок до шкільного віку

  Особиста гігієна – це основа здорового, повноцінного і щасливого життя дитини. Непомітний, але такий важливий догляд потрібен для захисту від можливих вірусних або кишкових інфекцій, захворювань...