Як привчити дитину засинати самостійно?

Коли настає пора привчати дитину засинати самостійно? На це питання всі батьки відповідають по-різному. Хтось вважає, що цього необхідно домагатися буквально з періоду новонародженості, інші відкладають цей момент на більш свідомий вік. Багато що залежить від стану нервової системи дитини, від особливостей його темпераменту, а також від терпіння і наполегливості батьків.

Коли дитина готова до самостійного засипання?

Як привчити дитину засинати самостійно?Новонароджений малюк ще просто не вміє засипати самостійно, адже протягом довгих дев'яти місяців він постійно перебував поруч з мамою і слухав шум її серця. Тому і після народження він потребує маминому присутності і найчастіше засинає під час годування. У цей період треба дати дитині можливість відчувати мамину близькість, і нічого страшного, якщо він буде засинати на руках або поряд - такий контакт мами і малюка позитивно позначиться на формуванні його як особистості в майбутньому. Єдине але - бажано не привчати малюка до тривалого заколисування, тому як в подальшому від цієї звички буде дуже нелегко позбутися.

Якщо карапуз засинає під грудьми (або ж під час годування з пляшечки), то думки про те, як навчити дитину засинати самостійно, можна сміливо відкласти до моменту припинення годування (а це може статися як у віці до року, так і після двох років - в залежності від можливостей і бажання мами). У цьому випадку мамі потрібно навчитися акуратно переміщати заснув дитину в ліжечко або, при бажанні, організувати спільний сон і годувати малюка на ніч вже лежачи в ліжку, щоб потім його не перекладати. Якщо ж дитина не засинає після їжі, має сенс подумати про самостійне відході до сну, але при цьому необхідно враховувати не тільки інтереси батьків, але і інтереси малюка!

Поплаче і звикне?

Зовсім недавно вважалося, що дитину просто необхідно привчати засинати самостійно з самого ніжного віку, керуючись при цьому принципом «поплаче і перестане». На повному серйозі молодим батькам рекомендувалося ігнорувати плач немовляти і не йти у нього на поводу, не підходити до ліжечка і тим більше не брати сина чи доньку на руки. Обґрунтовувалося це тим, що дитина поплаче і покричить кілька днів, а потім навчиться засипати сам.

Як привчити дитину засинати самостійно?Подібні рекомендації і сьогодні можна зустріти в літературі, на просторах Інтернету і почути в якості поради від більш досвідчених батьків (і навіть від люблячих бабусь). Проте варто задуматися про те, що крихітний чоловічок, марно намагається плачем покликати маму чи тата, занурюється у глибини відчаю. І так, поступово він починає засинати самостійно, але не від усвідомлення того, що це так просто», а від безнадії, розуміючи, що нічого змінити він все одно не зможе. І в цьому випадку його базова довіра до світу може бути підірвано.

До того ж, деякі діти плачуть кілька днів, а інші – тижнями і навіть довше, заходжуючись в тривалих істериках, що зовсім некорисно для слабкої нервової системи. Часто буває і так, що дитина ридає в своєму ліжечку, а мама стримує сльози в сусідній кімнаті, переконуючи себе в тому, що цей момент треба просто пережити. Тому метод ігнорування плачу можна сміливо відставити убік і подумати про те, як же навчити улюбленого малюка засинати самостійно без сліз і істерик.

Саме головне – не поспішати, діяти поступово і орієнтуватися по дитині. І подумати над тим, що якщо дитині в момент засипання необхідно батьківське присутність, то потрібно постаратися побути з ним поряд (погладити, потримати за ручку або навіть взяти на руки, заспівати пісеньку або почитати книжку). Адже період дитинства так швидкоплинний, і в будь-якому випадку рано чи пізно настане момент, коли дитина почне засинати самостійно (навіть якщо для цього не робити ніяких зусиль)!

Чому дитина довго не засинає?

Є малюки, які і самостійно засинати не бажають, і в маминому присутності довго не закривають очей – крутяться, намагаються встати. У такому випадку існує велика ймовірність того, що дитина просто не встиг втомитися до того, як його поклали в ліжко. Такій дитині необхідно забезпечити можливість для того, щоб він міг виплеснути енергію – пограти з ним в рухливі ігри (тільки не перед сном), довше погуляти на вулиці.

Як привчити дитину засинати самостійно?Для того щоб дитині було легше заснути, важливо дотримуватися певну послідовність дій. Наприклад, масаж, гімнастика, купання, годування, сон для крихт у віці до року або купання, читання книг, сон для карапузів постарше. До таких ритуалів карапуза слід привчати поступово, але наполегливо, і вже незабаром дитина сама буде розуміти, що наближається час засинання.

Після того, як розказані казки і заспівано колискові, слід побажати малюкові спокійної ночі. Виходити потім з кімнати або трохи посидіти поруч із дитиною - залежить від конкретної ситуації. Багатьом дітлахам набагато спокійніше і затишніше засипати в маминому присутності, хоча деякі унікуми краще засинають на самоті. Найголовніше – позитивний батьківський настрій і впевненість в тому, що все вийде. Якщо дитина починає турбуватися, його потрібно заспокоїти легкими погладжуваннями або просто ласкаво поговорити з ним, при цьому категорично не рекомендується доводити справу до істерики! Набагато краще підійти відразу, щоб у дитини не сформувалася зв'язок «закричав – до мене прийшли».

Поступово дитина звикне до нових правил і стане засипати якщо не самостійно, то з мінімальними маминими зусиллями. А якщо зовсім ніяк не виходить, дитина починає плакати і категорично не бажає заспокоюватися сам, довго і погано засинає – є сенс трохи почекати. Найголовніше - любити свого малюка і постаратися зробити так, щоб введення нових правил засипання не викликало у нього негативних емоцій та стресу! І тоді все обов'язково вийде!

Аліна Серік для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Як навчити дитину самостійно їсти?

  У багатьох батьків виникає питання, коли ж слід привчати малюка їсти самостійно? У рік, два, три? Звичайно, можна починати в будь-якому віці, але раціональніше всього це робити в той час, коли в...

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як одягати дитину влітку?

  З приходом спекотного літа батьки задаються питанням, у що одягнути дитину. Адже кожній мамі хочеться, щоб її дитя завжди було одягнене і акуратно, і по погоді, і щоб рідна дитина відчувала себе...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як одягати дитину навесні?

  Нерідко навесні на дитячому майданчику можна побачити батьків, одягнених в легкі куртки, з дитиною в теплому комбінезоні і зимовій шапці, під якими вже напевно спітніла голова і все тіло. Чи варт...