Як навчити дитину сякатися?

Як навчити дитину сякатися?Навчити дитину сякатися в самому ранньому віці - значить, убезпечити його від проблем з заковтування соплів і прискорити процес одужання. Мудрі батьки повинні заздалегідь подбати про розвиток цієї навички у малюка - і для цього навіть не обов'язково чекати справжньої хвороби.

Зміст статті:

 • Чому важливо вміти высмаркиваться?
 • Коли можна починати вчити дитину сякатися?
 • Наука сякатися правильно
 • Як навчити дитину высмаркиваться?

Чому важливо вміти высмаркиваться?

Багато хто думають, що дуже шкідливо шмигати носом і ковтати соплі, які стікають по задній стінці глотки, внаслідок чого мікроби не виходять з організму, а викликають новий виток хвороби. Насправді це невірно, адже, потрапляючи в шлунок, бактерії піддаються впливу шлункового соку, не дає їм жодного шансу на подальший розвиток.

Справа в іншому: якщо з носа ллє практично не перестаючи, то систематичне высмаркивание допоможе уникнути вічного «мокротиння» під носиком і, як наслідок, попередить виникнення больових подразнень (тільки треба стежити за тим, щоб хустки були м'якими, а не «скляними» і жорсткими, також можна користуватися ніжними паперовими серветками).

Але найголовніше полягає в тому, що высмаркивание допомагає уникнути застою слизу в носі, попереджає її висихання і загустіння, що дуже важливо для профілактики отитів. Крім того, вчасно висякавшись, малюк не буде шмигати носом і привчатися до подібної поведінки (чого гріха таїти, подібним страждають і багато дорослі, що часто дуже дратує оточуючих).

Коли можна починати вчити дитину сякатися?

Як навчити дитину сякатися?У зовсім маленького малюка, який ще не вміє сякатися, можна відсмоктувати соплі з допомогою спринцівки або спеціального соплевідсосу (існують навіть такі пристосування, які підключаються до звичайного пилососа і, судячи за відгуками батьків, відмінно витягають всі соплі, проте багато дітки їх побоюються через гучності роботи).

Але багато малюки дуже протестують, коли їм лізуть в ніс, аж до істерики при одному вигляді «пыточного інструменту» (груші, соплевідсосу або аспіратора). Тому варто починати вчити малюка высмаркиваться з самого раннього віку, а саме з року-півтора, коли дитина вже починає розуміти звернену мову і може потроху виконувати прохання дорослого.

Для навчання сморканию існує кілька ігрових методик, і завдання батьків – вибрати ті з них, які сподобаються малюкові і приведуть до бажаного результату.

Наука сякатися правильно

Не всі батьки знають про те, що потрібно правильно сякатися. Неприпустимо примушувати дитину дути носом щосили, так як це може спровокувати виникнення отиту (у дітей молодшого віку будова носоглотки таке, що навіть не самий значний нежить нерідко приводить до проблем з вушками).

При необхідності для того, щоб полегшити процес відходження слизу, потрібно закапати в маленький носик трохи будь-якого сольового розчину, який легко приготувати самостійно (з розрахунку 1 чайна ложка кухонної або очищеної аптечної морської солі на літр води) або купити в аптеці, і трохи почекати. При цьому соплі стануть більш рідкими і висякати їх буде набагато легше.

Ще потрібно пам'ятати про те, що не можна сякатися з обох ніздрів відразу. З самого дитинства важливо вчити малюка звільняти спочатку одну ніздрю (затиснувши другу), а потім іншу. Ну і, звичайно, треба своєчасно міняти хустки або ж користуватися одноразовими паперовими серветками.

Як навчити дитину высмаркиваться?

Як навчити дитину сякатися?При навчанні сморканию саме головне – запастися терпінням, адже для успішного оволодіння цим навиком чаду скоріше за все знадобиться достатню кількість часу. Багато чого залежить від віку малюка і того, наскільки часто він хворіє і сопливий.

Для початку потрібно просто навчити дитину видувати носом повітря, причому такі уроки можна проводити не тільки під час хвороби, а й тоді, коли дитина здорова. Для цього можна катувати здувати носом папірці чи пір'я, можна з допомогою «носового вітру» відправляти в плавання по мисці з водою легкі паперові кораблики. Можна пограти в гру «носик-паровозик», в ході якої необхідно пихкати носом, як справжній паровоз, або ж в «їжачка» (принцип дуже схожий на гру в «паровозик», особливо якщо малюк вміє і любить показувати, як смішно пихкає і морщить носик їжачок).

Також дитина може навчитися сякатися, просто наслідуючи батькам. Тому варто частіше практикувати заняття «мама сякається - дитина дивиться». Якщо дитина любить грати з ляльками або плюшевими звірами, можна запропонувати йому полікувати хворі іграшки, а також навчити їх висякувати носик.

А що робити, якщо у малюка ну ніяк не виходить? Намагатися знову і знову, або ж на час відкласти навчання? Кожен батько повинен вирішувати це питання сам, виходячи з інтересів дитини – якщо дитину не дратують заняття, то можна продовжувати, а якщо малюк напружується при одному слові «сякатися», варто повернутися до соплеотсосу. Єдине «але»: якщо карапуз замість высмаркивания систематично втягує соплі ще глибше, то навчання слід на якийсь час припинити (або ж застосувати якийсь інший метод), бо це може привести до виникнення ускладнень з боку вушок.

І в будь-якому випадку треба показувати дитині приклад і звертати його увагу на те, що всі дядьки, тітки і великі дітки вміють сякатися, але ні в якому разі не соромити і не лаяти його за те, що він ще не оволодів цим навиком. Всьому свій час!

Аліна Серік для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину малювати?

  Хочете виростити малюка з маленького художника або прищепити йому почуття прекрасного? Тоді вам просто необхідно як можна раніше задуматися про те, як навчити свою дитину малювати. Чи може це зро...