Як навчити дитину самостійно їсти?

Як навчити дитину самостійно їсти?У багатьох батьків виникає питання, коли ж слід привчати малюка їсти самостійно? У рік, два, три? Звичайно, можна починати в будь-якому віці, але раціональніше всього це робити в той час, коли в дитячий раціон вводиться перший серйозний прикорм (оптимально з того часу, коли нова їжа стає не просто доповненням до грудного молока або суміші, а замінює хоча б один прийом їжі). Саме в цьому віці багато дітей починають відбирати у мами ложку, якою вона його годує, щоб гарненько розглянути незнайомий, але такий цікавий предмет, і цим моментом треба обов'язково скористатися.

Звичайно, даючи ложку в руки такому маленькому дитині, дорослі, що прирікають себе на часту прибирання (а іноді і повторне приготування їжі, якщо шибеник переверне повну тарілку і розіллє її вміст). Але якщо не заохочувати дитяче прагнення до самостійності, то в більш пізньому віці дитина просто не захоче напружуватися. Адже навіщо вчитись їсти самостійно, якщо тебе годують? А потім починаються докори і порівняння з іншими малюками в дусі «От Ваня вже вміє сам їсти, а ти ні, як же тобі не соромно!».

Крім того, малюкові, вміє самостійно їсти, набагато простіше доведеться в яслах і дитячому садку, адже йому не потрібно буде чекати, поки його нагодує нянечка або вихователька. У багатьох дитячих садках батькам відразу говорять про те, що вміння самостійно їсти – необхідна умова для кожної дитини, що надходить дошкільний заклад. І доведеться потім батькам і дитині в швидкому темпі наганяти все, чого можна було навчитися ще в ранньому віці.

Як навчити дитину користуватися ложкою, виделкою, чашкою?

Для першого знайомства з ложкою потрібно вибрати такий час, коли малюк спокійний, не вередує й не хоче спати. Дуже важливо, щоб малюк був помірно голодним (тому що якщо дитина встиг занадто сильно зголодніти, йому буде не до нових предметів, лише б швидше набити животик).

Як навчити дитину самостійно їсти?Отже, карапуз вмощується в спеціальний дитячий стільчик (як варіант, мамі на коліна), мама годує його однією ложкою, а інший кладе поруч з тарілкою. Швидше за все незнайомий предмет зацікавить малюка, і він візьме його в ручки і почне розглядати. Не слід заохочувати тривалі ігри з ложкою, краще всього відразу ж дати дитині зрозуміти, що вона призначена для їжі, а не для стуку по столу і кидка на підлогу. Для цього потрібно допомогти малюкові взяти ложку в ручку, набрати в неї трохи їжі і донести до ротику. Звичайно, велика частина їжі при цьому виявиться розмазаний по личку, але це не біда! А для того, щоб дитина не вставав з-за столу голодним, мама паралельно повинна годувати його за допомогою ще однієї ложки. Коли малюк вже освоїться і стане регулярно доносити до рота повну ложку, догодовувати його треба буде все менше і менше.

Дуже важливо вибрати правильну ложку – вона повинна мати невеликий розмір і бути зручною для маленької ручки. Краще віддати перевагу ложечкам, виконаним з високоякісного харчового пластику, тому що металеві вироби можуть бути дуже важкими для дитини. Для початківців їдців існують столові прилади (ложки та виделки) спеціальної зігнутої форми, які дуже зручно тримати в кулачку.

Приблизно з півторарічного віку можна познайомити малюка із спеціальної дитячої вилочкою з негострими зубцями і показати, як можна наколювати їжу. Спочатку дитині буде набагато простіше утримувати ложку і виделку в кулаці, але ближче до двох років варто поступово вивчати його брати столові прилади правильно.

Як навчити дитину самостійно їсти?Як тільки малюк навчиться впевнено сидіти, слід познайомити його з чашкою і навчити самостійно пити. Спеціально для карапузів випускаються спеціальні поїльники і непроливайки з зручними ручками і яскравими картинками, які дуже подобаються дітям! Подібні пристосування допоможуть дитині перейти від пляшечки до звичайній чашці. Спочатку дорослий повинен підтримувати чашку і задавати кут нахилу, але поступово малюк сам у всьому розбереться і зможе пити без сторонньої допомоги.

Якщо говорити про дитячій посуді, то потрібно пам'ятати про те, що вона повинна бути безпечною для малюка і, що важливо, привабливою і яскравою! Можна використовувати тарілки і чашки, виготовлені із спеціального харчового пластику, але при цьому необхідно стежити за тим, щоб в їх складі не було шкідливих речовин і переконатися, що вони придатні для теплих страв. Такий посуд слід купувати тільки в перевірених місцях, а не на ринках і дрібних магазинчиків, де торгують всякою всячиною, і обов'язково запитувати сертифікати на кожен товар. Можна також користуватися дитячої керамічним посудом.

Більш докладно про вибір дитячого посуду читайте в статті на нашому сайті.

Привчаємо дитину до акуратності

Батьки, які тільки починають вчити дитину їсти самостійно, повинні бути готові до того, що після дитячої трапези залишки їжі будуть не тільки в тарілці і на столі, але і на підлозі і навіть на стіні, а також на самому карапузе! Тому слід надягати на дитину той одяг, який не шкода забруднити, а якщо вдома тепло, його можна годувати в памперсі або трусиках, а після їжі відразу ж нести в ванну.

Як навчити дитину самостійно їсти?Також треба правильно підготувати «робоче» місце. Якщо дитину годують на кухні, з прибиранням не повинно виникнути особливих проблем, а якщо малюк їсть в кімнаті, то на підлогу під його стільчик можна підкласти клейонку або старі газети. В цьому випадку якщо в процесі їжі частина їжі раптом виявиться на підлозі, прибрати її буде набагато легше і килим не постраждає.

Також варто привчити дитину до нагруднику з тканини, клейонки або пластику. Слід врахувати, що пластикові нагрудники дуже практичні і легкі в догляді, але часто не надто зручні для малюка, тому краще користуватися клейончастими або тканинними (останніх слід мати кілька штук, тому що після кожної трапези їх доведеться грунтовно прати). Дуже зручні нагрудники з м'якої клейонки з невеликим кишенькою внизу, в які потрапляють крихти і залишки їжі, не проливаясь на одяг. А для привчання до охайності варто відразу ж познайомити малюка з серветками і привчити до того, що після їжі потрібно витирати рот і ручки.

Аліна Серік для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину сякатися?

  Навчити дитину сякатися в самому ранньому віці - значить, убезпечити його від проблем з заковтування соплів і прискорити процес одужання. Мудрі батьки повинні заздалегідь подбати про розвиток ціє...