Як навчити дитину розуміти час за годинником?

Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити важливі справи. Діти, так само, як і дорослі, відчувають його, але до кінця не можуть зрозуміти, що ж таке час. Тому завдання старших - пояснити малюкам, на які періоди діляться добу, уточнити послідовність їх зміни, навчити розуміти по годинах, відрізняючи годинну, хвилинну і секундну стрілку між собою. Звичайно ж, бажано, щоб така робота була проведена з малюком в дошкільний період. При цьому найбільш легко засвоюються знання, подані в ігровій формі. Отже, як навчити дитину розуміти час за годинником?

Як навчити дитину розуміти час за годинником?

Фото: photl.com

Властивості часу

Малюк, сам того не розуміючи, постійно відчуває плин часу. Наприклад, вранці, збираючись в дитячий сад, він розуміє, що дорослі поспішають на роботу завжди до певної години. Перебуваючи на прогулянці, він знає, що незабаром буде обід, а потім тиха година. Прокинувшись, він очікує батьків. А потім вдома, у вечірній час, він звично слухає казку на ніч. Крім цього, згідно циклічності тривалих періодів, дитина, звичайно ж, через певну кількість днів з нетерпінням чекає вихідного, щоб побути вдома.

Згадується про тривалості і цінності часу у багатьох казках («Час і малюк» та ін), приказках («Коли робити нічого, нудний день до вечора», «Час дорожчий навіть золота» і т. д.). З допомогою цієї форми подання інформації можна допомогти малюкові зрозуміти, що таке час, і освоїти найпростіші навички визначення різних періодів доби.

Вправи для того, щоб навчити дитину розуміти час за годинником

Використовуємо картинки

Щоб малюк запам'ятав послідовність зміни періодів доби (ранок, день, вечір, ніч), запропонуйте йому кілька карток з різними зображеннями. Кожен з предметів повинен асоціюватися з дією в певний час. Наприклад, щоденник або книга буде нагадувати про школу, і значить, малюк повинен буде відповісти на питання про час доби словом «день». Як вдалих предметів, явно характеризують певний період, можна використовувати, наприклад, зубну щітку (ранок), портфель (день), подушку (ніч), зірки (ніч) і т. д. Щоб матеріал краще засвоївся, попросіть малюка розташувати картки в правильній послідовності.

Граємо зі словами

Вчити розрізняти періоди доби і в усній формі. Наприклад, запропонуйте знайти пару словами: день - ...(ніч), ранок- ... (вечір). Або доручіть визначити зайве з переліку: сніданок, обід, полуденок, дощ, вечеря.

Знайомимося з годинником

Але щоб дитина більш точно розумів значення часу, його потрібно навчити того, що означають цифри на циферблаті, послідовність руху стрілок і призначення ділення кола на хвилини і годинник. Для ознайомлення візьміть будильник у найпростішому оформленні з крупно і чітко намальованими цифрами. Стрілки повинні відрізнятися один від одного і, бажано, мати різну форму. Покажіть, як вони рухаються і поясніть їх взаємозв'язок між собою.

Майструємо годинник

Щоб навчити дитину розуміти час за годинником, бажано зробити макет годин своїми руками або придбати його в магазині дитячих іграшок. Запропонуйте малюкові змайструвати оригінальні стрілки, відмінні один від одного, прикрасити циферблат картинками, означають той чи інший відрізок часу. Найкращим варіантом буде виготовлення двох годин для різних періодів доби – дня і ночі. На одному будуть, наприклад, картинки висхідного сонечка (ранок - з 9.00 до 10.00), яскраво світиться (день - з 12.00 до 17.00 год.) і заходить за горизонт багряном заграві (вечір - з 18.00 до 21.00) . На іншому макеті можна зобразити малюка з подушкою (вечір - з 21.00 до 00.00), зірки (ніч - з 00.00 до 5.00), тарілку з кашею або спортсмена з гантелями (ранок – з 6.00 до 9.00). Цифри треба позначати від 0 до 24. Пізніше дитина буде машинально асоціювати 1.00 з 13.00 і т. д. В якості матеріалу для виготовлення виробу використовуйте щільний картон різних відтінків – світлого і темного. Стрілки зробіть більш міцними і закріпіть на центральному обертовому пристосуванні (наприклад, болтик з шайбочкой). Краще всього виготовити відразу все – і годинну, і хвилинну, і секундну. Маючи під рукою готові годинник, можна приступити до інших завдань.

Визначення часу

На саморобному циферблаті встановіть певний час і попросіть малюка назвати його. Нехай він згадає, що він робить у вказаний проміжок. Проведіть кілька таких практичних вправ. Не забудьте уточнити, про який час йде мова. Тому використання двох різних виготовлених циферблатів більш доцільно. Надалі, ознайомившись з призначенням хвилинної стрілки, малюк зможе точно назвати час.

Вправа «навпаки»

Проведіть тренування, так би мовити, у зворотному порядку. Доручіть дитині виставити стрілки, що означають певний період, а потім годину. Наприклад, за завданням потрібно вказати період денного сну. Малюк виставляє на циферблаті годину дня, а потім рухає хвилинну стрілку по колу. Він повинен зрозуміти при цьому, що після її подвійного руху, працює зміститься на цифру «3». Таким же чином можна доручити дитині показати, скільки тривають його ранкові збори в садок (наприклад, з 7.00 до 8.00) або відхід до сну (з 20.00 до 21.00).

Вгадування правильного часу

Використовуючи обидва циферблата, потрібно розташувати стрілки на них по-різному. Потім попросити малюка вгадати, яка з них відповідає визначенням «добрий ранок» (9.00 або 15.00), «добрий вечір» (18.00 або 1.00), «приємного апетиту» (у різних варіантах для сніданку, обіду і вечері).

Поспішають годинник або відстають?

Якщо малюк плутається, в якому напрямку повинні рухатися стрілки, використовується вправа для визначення, чи правильно йдуть годинник. Для цього при заданому часу (наприклад, 3 години) встановіть стрілки вперед на кілька годин (або 4.00 5.00). Дитина повинна зрозуміти, що вони поспішають. Потім виконайте вправу для ситуації, коли годинник відстає.

Безліч різноманітних вправ стануть для дитини не просто навчанням, а захоплюючою грою, і ви легко зможете навчити дитину розуміти час за годинником. В результаті він зможе легко освоїти нові знання і при необхідності визначати час без особливих труднощів.

Схожі статті:

 • Як навчити дитину плавати?

  Одним з найбільш корисних видів фізичної діяльності для людини є плавання. Воно благотворно впливає на весь організм, зміцнює кістки та м'язи, знімає навантаження з хребта і зміцнює поставу, збіл...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину малювати?

  Хочете виростити малюка з маленького художника або прищепити йому почуття прекрасного? Тоді вам просто необхідно як можна раніше задуматися про те, як навчити свою дитину малювати. Чи може це зро...