Як навчити дитину рахувати?

Зараз розроблено багато різних програм для навчання дітей цифрам і рахунку, але не у всіх мам є час для програмних занять з дитиною, та й не всі методики можна застосувати без участі фахівця. Тому батьки шукають альтернативні варіанти, щоб навчити дитину рахунку, які інколи дають кращі результати, ніж науково-розроблена методика. Можливо, секрет такого успіху криється в знанні психологічних характеристик самого малюка, а також в любові, яку мама може дати більше в порівнянні з іншими.

Як навчити дитину рахувати?

Я вмію рахувати! Фото: depositphotos.com

Мозок дітей дошкільного віку можна порівняти з губкою, який вбирає все, що йому цікаво і відторгає інше, яке малюк вважає нудним. Тому основним завданням будь-якої мами є прояв інтересу до досліджуваного предмета, а також роз'яснення дитині, що він любимо, незважаючи на будь-які результати.

Як навчити дитину рахувати за словесним образам?

Вміння рахувати можна назвати основним проявом людського мозку, так як інші особини тваринного світу не мають подібних здібностей та незалежно від того, ким стане дитина в майбутньому, уміння рахувати йому знадобиться на всіх етапах його довгого життя. Адже якщо в дитинстві ми вважає цукерки і камінчики, то в більш дорослому віці це вже гроші і предмети, які є незмінно присутніми атрибутами життя будь-якої людини: і малого, і великого. Тому вміння рахувати і застосовувати рахунок у повсякденному житті займає одне з найважливіших місць у розвитку кожної людини.

на Початку свого шляху дитина все сприймає на слух, тому для нього важлива не тільки тональність голосу, але і інформація, яка при цьому дається. Вимова слів та окремих літер, словосполучення слів, а також з приводу чого вимовляється те чи інше слово. Зорові образи теж важливі, але вони не дають такий обсяг інформації, який дитина без додаткових пояснень здатний засвоїти.

Тому рахунком краще починати вчити саме за допомогою звуків. Наприклад, існує безліч считалочек і віршів, у яких звучать цифри разом з казковими образами і тваринами. Приміром, сиділо три ведмедя або бігли дві білочки, під столом стоїть чотири стільця, або наша сім'я складається з чотирьох осіб.

Важливо спочатку дати зрозуміти дитині, що рахунок є таким же атрибутом навколишнього життя, як і слова, які теж несуть в собі корисну інформацію. Що кожен з оточуючих його предметів можна внести в лічильну систему, а також витягти з цієї інформації користь.

Як навчити дитину рахувати вголос напам'ять?

Як тільки малюк зрозуміє, що числа є постійним явищем, пора переходити до запам'ятовування самих призначень кожного числа, тобто заучування «1,2,3,4,5». Цього можна досягти за допомогою віршів та считалочек, які малюк вже чув і при частому повторенні деякі запам'ятав. Приміром, самий відомий віршик « Раз, два, три, чотири, п'ять, вийшов зайчик погуляти». Дитина ще не зрозуміє призначення цифр, але він запам'ятає їх послідовність і зможе легко відтворювати особливо в поєднанні з кумедними звірятами.

З'єднуємо знання і образ

Тепер можна перейти до наступного етапу. Оскільки дитина вже запам'ятав послідовність чисел, можна застосовувати це на практиці: починаємо рахувати. Вважаємо сходинки, йдучи додому чи на прогулянку, вважаємо ложки на столі, вважаємо кубики або м'ячики. У дитини повинен скластися наочний образ, що ряд предметів можна об'єднати в одну систему.

Звичайно, результат не буде швидким і його потрібно постійно підтримувати, але така гра в рахунок не забирає багато часу, не потребує додаткових витрат, а також приносить задоволення і мамі і малюкові. Додатковою перевагою стає розвиток пам'яті, в якій тепер зорові образи збігаються з числовими позначеннями.

Поступово навчаємо дитину вважати не до п'яти, а до десяти, показуючи в якості прикладу більш довгі ряди предметів, щоб дитина зрозуміла, що порахувати можна не тільки маленька кількість, обмежене цифрою п'ять.

Для того, щоб дитина зрозуміла, що можливості рахунку нескінченні, можна показати йому парк, де безліч дерев, і пояснити, що можна порахувати все, від кількості дерев до гілочок і листочків. Можна показати коробочку з камінцями, де вміщується стільки ж штучок, скільки і дерев у парку.

Важливо, щоб малюк зрозумів, що поняття «багато» може бути відносним, так як окремо, предметів може бути і багато, а в цілому все може займати невеликий простір. Малюк повинен усвідомити, що кількість не залежить від розміру.

Осмислене сприйняття кожного числа

Як тільки дитина зрозумів, що можна порахувати буквально все, можна переходити до осмисленого сприйняття кожного числа. Приміром, ти узяв ручку скільки камінчиків – два або три, на столі стоїть скільки чашок – одна або дві. Навчившись визначати мала кількість, поступово можна переходити до більшого.

Ваша дитина сам буде ускладнювати свої завдання, неусвідомлено, як тільки запам'ятає і усвідомлює, яку інформацію несуть два або три предмета, він перейде далі, так як йому самому буде цікаво, адже всі ці заняття будуть сприйматися як гра, в якій бере участь і мама, яка і хвалить і нагороджує.

Освоївши поняття предметів до п'яти або десяти, можна переходити до найпростішого віднімання і додавання. Можна поцікавитися у дитини, скільки кубиків він поклав в коробку, і якщо взяти два, то скільки залишиться. Можна приводити в приклад і звичайні чайні ложки під час сніданку. Важливо, щоб дитина отримувала задоволення від такої гри, і тоді він сам почне придумувати невеликі завдання.

Як навчити дитину рахувати за допомогою карток?

також Можна скористатися яскравими картками з цифрами і зображенням відповідної кількості точок (або предметів), щоб дитина сама могла зіставляти цифрове позначення з кличеством точок/предметів. Таке заняття також прекрасно буде доповнювати і розвивати здібності дитини до рахунку. За допомогою таких карток можна навчити дитину рахунку до ста, а також розвинути логічне мислення, уважність.

Можна перейти до пояснення, що таке «нуль», так як дитина не завжди може зрозуміти, чому знак, який нічого не означає, повинен бути присутнім при позначенні великої кількості предметів. Звичайно, у два роки дитина ще не зрозуміє, але в 3 або 3,5 роки його здібностей і розвиненого логічного мислення вже буде достатньо.

Пальчики - один з інструментів для рахунку

Ще одним цікавим інструментів для вивчення рахунки можуть служити пальці, причому не тільки дитини, а всіх членів родини. Кожній дитині буде цікаво показати свої вміння на пальцях папи. Така вправа буде доставляти малюкові тільки задоволення, так як будуть присутні і елементи гри, і спілкування з татом, і, звичайно, заслужена похвала. До того ж дитині, яка не відокремлює себе від навколишнього світу, завжди цікаво демонструвати свої здібності, задіявши всіх улюблених людей, а не тільки неживі предмети у вигляді кубиків. Для дитини важливо усвідомлювати, що його зусилля і старання оцінюються іншими людьми, особливо близькими.

Оцінивши вищесказане, можна зробити цілком певний висновок. Щоб навчити дитину рахувати, необов'язково застосовувати новомодні і дорогі методики раннього розвитку дітей, досить небагато часу, гарного настрою та бажання спілкуватися зі своєю дитиною, який здатний запам'ятати все, що запропонують його батьки, особливо якщо зацікавити малюка. А який дитина не погодиться пограти та поспілкуватися зі своєю мамою?

Досвідом навчання дитини рахунку поділилася Олена Бондаренко

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину малювати?

  Хочете виростити малюка з маленького художника або прищепити йому почуття прекрасного? Тоді вам просто необхідно як можна раніше задуматися про те, як навчити свою дитину малювати. Чи може це зро...