Як навчити дитину повзати?

Часом малюки пропускають етап повзання і відразу переходять до стояння і ходіння. Деякі батьки турбуються з цього приводу, інші, навпаки, пишаються тим, що дитина дорослішає і швидко перетворюється в прямоходячої людини і всіляко цьому сприяють (починають рано ставити дитину на ніжки, водити пахви, а потім за ручки). Однак медики не поділяють захоплення з приводу раннього стояння і ходьби!

Користь повзання для дитини

Як навчити дитину повзати?Справа в тому, що повзання корисно для малюка, адже з точки зору фізіології воно прекрасно зміцнює м'язовий корсет і не надає надмірного навантаження на хребет, чого не можна сказати про ходьбі! Малюк, який досконало опанував навичками повзання, має міцні ручки, ніжки і спинку, і часто фізично розвинений краще, ніж його не плазуючий одноліток.

Крім того, повзання прекрасно розвиває спритність і координацію рухів (мова йде про класичному пересуванні на четвереньках з чергуванням правої і лівої ноги і руки – так званому, перехресному повзанні). А з точки зору психології, що вміє повзати карапуз стає більш самостійним, наполегливим та впевненим у власних силах (так як сам може дістатися туди, куди йому потрібно, адже по-іншому дістатися до мети в 6-8 місяців він просто не вміє), що дуже важливо для всього подальшого життя!

Коли і як батькам навчити дитину повзати?

У скільки дитина починає повзати? За статистикою здорові малюки починають пересуватися рачки у віці 6-8 місяців (а окремі унікуми - ще раніше). Однак не слід думати, що дитина раптом візьме і поповзе – цієї події передують тривалі тренування.

Як навчити дитину повзати?Дитина спочатку вчиться ставати на карачки (адже так непросто скоординувати ніжки і ручки так, щоб підняти не тільки попку чи грудку, але і все тіло), а навчившись стояти з упором на долоні і коліна, переходить до раскачиваниям. І тільки пройшовши через ці етапи, малюк починає повзати вже по-справжньому. Деякі карапузи спочатку вчаться повзати по-пластунськи, звиваючись усім тілом, як маленькі черв'ячки, або задкують назад як раки, або ж придумують свій вигляд повзання (наприклад, підігнувши під себе ногу або підтягуючи обидві ноги одночасно).

Щоб навчити дитину повзати, необхідно створити для цього найбільш сприятливі умови. Приблизно з 4 місяців бажано зробити так, щоб частину неспання він проводив не в ліжечку або дитячому шезлонгу, а на підлозі (на розвиваючому килимку, ковдрі чи карематі) в оточенні цікавих іграшок. У цьому випадку у малюка буде більше можливостей для того, щоб навчитися перевертатися, ставати на коліна і повзти.

З самого раннього віку бажано проводити з карапузом масаж і гімнастику, які сприяють нормалізації м'язового тонусу (адже гіпотонус і гіпертонус відсувають строки початку повзання), зміцнюють м'язи і готують дитину до самостійних рухів. З періоду новонародженості малюка треба викладати на животик: так він буде спочатку вчитися піднімати голівку, потім плечі грудку, спираючись на розкриту долоню, а потім і ставати на карачки. Дуже корисні вправи для немовляти на фітболі (великому гімнастичному м'ячі).

Дитина не повзає – що робити?

Не варто панікувати, якщо дитина 7-8 місяців не повзає. Багато чого залежить від темпераменту дитини, перенесених хвороб, поточного ваги і маси при народженні, а також генетики (якщо мама або тато поповзли пізніше однолітків, цілком ймовірно, що малюк буде розвиватися за їх схемою). Головне, щоб дитина намагався повзти і не біда, якщо цей навик буде їм остаточно засвоєний трохи пізніше! Потрібно просто продовжувати гімнастику і як можна частіше надавати дитині простір для маневру.

Як навчити дитину повзати?Однак зустрічаються малюки, які ігнорують повзання і не роблять практично жодних спроб до самостійного пересування. Вони воліють грати сидячи до тих пір, поки не навчаться вставати і ходити. У цьому випадку дуже важливо стимулювати дитину до повзання. Для цього варто помістити цікаву іграшку неподалік від дитини, але так, щоб він не зміг дотягнутися до неї. Не виключено, що звик усе одержувати на першу вимогу малюк засмутиться і заплаче, тому варто проявити винахідливість і організувати веселу гру, спонукаючи карапуза дістатися до бажаної мети. Потрібно допомогти дитині стати на карачки (для початку можна організувати упор ззаду, щоб неслухняна попка не переважувала і ніжки не їхали) і почати переставляти ручки і ніжки. Для цього можна покласти його на рушник і легенько підняти. Також варто частіше грати з малюком в «тачку» - укласти його на животик, однією рукою підняти ноги, другий підтримувати під животик, спонукаючи зробити кілька кроків на руках.

А що робити, якщо ваша дитина минув етап повзання - вже підріс і навчився ходити, але так ніколи (або майже) не повзав? Для того, щоб допомогти дитині компенсувати відсутній досвід пересування рачки, варто грати з підрослим чадом в «ползательные» гри (наприклад, в догонялки або тварин, повзання в дитячому тунелі). Такі ігри будуть корисні як для однорічних карапузів, так і для дітлахів постарше, які в свій час не були активними повзунами.

Щоб навчити дитину повзати, потрібно докласти трохи зусиль, додати в них мамину любов і увагу - і рецепт успіху для майбутнього повзуна готовий!

Аліна Серік спеціально для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину буквах і алфавітом?

  Справедливості заради треба зауважити, що з дитиною старшого дошкільного віку алфавіт і букви можна вивчити набагато швидше, ніж з карапузом перших двох-трьох років життя. Тому багато батьків дум...