Як навчити дитину плавати?

Одним з найбільш корисних видів фізичної діяльності для людини є плавання. Воно благотворно впливає на весь організм, зміцнює кістки та м'язи, знімає навантаження з хребта і зміцнює поставу, збільшує кровообіг (отже, позитивно впливає на серцево-судинну систему і внутрішні органи), зміцнює дихання і розвиває легені, підвищує імунітет і загартовує організм.

Серед всіх видів спорту плавання є одним з найбільш доступним. В якому віці необхідно починати навчання дитини плаванню і як це робити? Розглянемо кілька варіантів.

Як навчити дитину плавати?

Грудничковое плавання

Вченими доведено, що всі живі істоти на нашій планети з народження вміють плавати. Все, починаючи від ссавців і закінчуючи птахами.

Таким чином, можна зробити висновок, що людина теж вміє плавати з народження. У немовляти сильно розвинені різні рефлекси — хапальний, смоктальний, точно також у нього залишається рефлекс триматися на воді і затримувати дихання.

Зверніть увагу на малюка, коли ви занурюєте її в теплу воду. Дитина практично відразу заспокоюється, починає рухати ніжками й ручками. Вода для нього — рідна стихія, адже він тільки що вийшов з животика мами, де плавав всі 9 місяців. Чи Не це той самий момент, коли можна вчити дитину плавати? Плаванням для немовлят з дітьми до року займаються спеціальні тренери, але якщо вивчити відповідну літературу і уважно прислухатися до власного малюка, то можна займатися з ним і самостійно.

Починати навчання можна з самого народження. Перший тиждень просто купайте дитини у воді, не роблячи активних дій. Не варто купувати пристрої, в яких дитина лежить або сидить. Просто наберіть повну ванну і притримуючи дитину долонею за голову і шию, дайте йому можливість вільно ворушити ручками і ніжками - це найпростіший спосіб навчити плавати дитини такого віку.

Тепер необхідно згадати про рефлексі затримки дихання. Так як дитина зовсім малюк і не розуміє ваших слів, необхідно виробити у нього реакцію на якийсь певний умовний знак. Це може бути коротке слово (буль, ух, пам) або звук. Ідеальним варіантом буде привчання дитини до занурення «із затримкою», наприклад, можна говорити «раз, два, три, буль». Для малюків до 3 місяців також використовується контакт з водою, який буде його готувати до того, що зараз він пірне під воду.

Приклад. Дитина на воді спинкою вгору, ви притримуєтесь його за шию. Говоріть слова «раз, два, три, буль», другою рукою наливаєте йому на голову повну долоню води і тільки після цього опускаєте голову у воду. Рефлекторно малюк звикне і до ваших слів, і до умовного сигналу «вода на маківці» і буде заздалегідь затримувати дихання.

Після того, як дитина звикне затримувати дихання в пасивній позі, слід переходити до активних рухів. Притримуючи дитину за шию, рухайте його від одного краю ванни до іншого, щоб він міг вільно розмахувати ручками і ніжками. Зробивши коло або вісімку по ванні, з допомогою попереднього вправи зробіть пірнання під воду. Чергуйте плавання з підтримкою як на спинці, так і на животику.

Приблизно через 2 - 3 тижні ви побачите, що після занурення можна прибрати руку і дитина самостійно пропливе під водою і вирине, перевернувшись на спину. Перший час обов'язково допомагайте дитині освоїти ці рухи. Якщо ви не впевнені у своїх силах, запросіть на перше заняття тренера, який покаже вам на практиці основні рухи.

Батьки, практикували грудничковое плавання хоча б до 6 місяців, говорять про те, що якщо навіть його припинити, то дитина, що випадково потрапив у воду в 1-2-3 роки, може проплисти самостійно кілька метрів.

Як навчити плавати дитини дошкільного і шкільного віку?

Якщо грудничковое плавання не для вас, ви можете навчати дитину плавання в будь-якому віці. Найголовніше — перетворити навчання в гру і стежити за тим, щоб дитина не боялася і отримував задоволення.

Одним з найпоширеніших методів є плавання з надувними предметами. Насамперед варто відзначити жилети, коміри та наплічники для купання. Часто буває так, що поплававши з цими надувними предметами, дитина може забути їх надіти, увійти у воду, і... поплисти самостійно.

З рекомендованих вправ можна виділити наступні:

Вправи, які навчають малюка затримувати дихання, не боятися води і усвідомлювати, що його тіло завжди виштовхується з води:

 • «Поплавок». Проводите вправа на невеликій глибині, щоб вода діставала дитині до пояса або до грудей. Необхідно зробити глибокий вдих і зануриться на дно, обхопивши коліна руками. За рахунок повітря в легенях малюк підніметься на поверхню спинкою вгору.
 • «Медуза». Повторіть вправу «поплавок», але попросіть дитину при спливанні відпустити коліна широко розвести руки і ноги і полежати на поверхні води в такому положенні деякий час.
 • «Зірка». Дитина широко розводить руки і ноги, ви притримуєтесь його за шию і піднімаєте в такому положенні на поверхню води горизонтально особою вгору. Дитина повинна лежати в позі «зірка» спочатку з вашою допомогою, а потім самостійно.

Вправа на ковзання:

 • Вправа проводиться на березі, коли вода досягає дитині грудей. Дитина піднімає руки над головою, затримує дихання, нахиляється вперед і з силою відштовхується від дна. Необхідно проскользить на затримці дихання, не рухаючи руками, як можна далі.

Прості плавальні рухи:

 • Дитина лежить на спині, дорослий притримує його за шию або пахви. Прямими, не зігнутими в колінах ногами відпрацьовуємо руху вгору-вниз. У цьому ж положенні відпрацьовуємо рух «жаба» (коли дитина розводить зігнуті в колінах ноги в сторони, і потім робить різке відштовхування від води прямими ногами).
 • Ті ж рухи ногами необхідно відпрацювати в положенні «дитина на животі», притримуючи його за голову або під грудною кліткою.
 • Основні рухи руками (техніки кроль, брас і дельфін) можна показати і на березі, потім перейти у воду. Притримувати дитини не потрібно, йому достатньо лише трохи присісти або нахилиться в воді.

Після загального навчання основам затримки дихання, вмінню триматися на воді і виконувати прості плавальні рухи, відправляйте дитину в самостійне плавання, завжди перебуваючи поруч, підтримуючи і показуючи приклад. Навчити дитину плавати в доброзичливій, спокійній обстановці не так вже й складно!

Плавання для дітей з 7 років

У всіх великих містах Росії, а також в тих селищах, де існують басейни некомерційного або змішаного типу, діє державна програма «36 годин». Це безкоштовна програма для дітей від 7 років, згідно з якою професіонали-тренера навчать вашу дитину правильно пірнати і плавати. Якщо ви сумніваєтеся у своїх силах або у вас просто немає можливості навчати дитину — обов'язково дізнайтеся, чи є такі басейни у вашому районі.

І не женіться за модою і технікою плавання. Не важливо, коли дитина навчиться плавати, головне — щоб процес доставляв йому задоволення!

Фото з особистого архіву. Копіювання заборонено

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину малювати?

  Хочете виростити малюка з маленького художника або прищепити йому почуття прекрасного? Тоді вам просто необхідно як можна раніше задуматися про те, як навчити свою дитину малювати. Чи може це зро...