Як навчити дитину перевертатися?

Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким оволодіває дитина. Однак це не вроджений навик, він формується завдяки певним зусиллям дорослих і залежить від фізичної підготовки малюка. Є безліч різноманітних вправ, спрямованих на те, щоб стимулювати дитину і навчити його перевертатися.

Як навчити дитину перевертатися?

Фото: depositphotos.com

Коли дитина починає перевертатися?

У педіатрів існує певний графік розвитку малюка, згідно з яким у період з 3 до 4 місяців він вчиться перевертатися з живота на спину, а в 5-6 місяців - зі спини на живіт. Ці терміни є відносними, так як кожна дитина індивідуальна, тому в кожному окремому випадку норма буде своя. Але, незважаючи на це, якщо у дитини спостерігається значне відставання від наведених вище термінів, то слід зайнятися з ним вправами, спрямованими на зміцнення і розвиток його фізичної форми.

Чому дитина не перевертається?

Якщо дитині 6 місяців і більше, і він не може самостійно перевернутися, то причиною цього може бути:

 • Нерівномірний тонус м'язів – гіпертонус або гіпотонус. Це неврологічне порушення, при якому дитина не може перевернутися без допомоги дорослих чи здатний перевертатися тільки в одну сторону. В легкій стадії даного порушення проблема легко вирішується за допомогою спеціального масажу і гімнастики, курс яких проводить дитячий масажист. У більш серйозному випадку невропатолог виписує спеціальні лікарські препарати.
 • Відсутність мотивації. На першому етапі дитина вчиться перевертатися за допомогою певних стимулюючих ситуацій, які створюють для нього батьки. Відмінним прийомом буде зацікавити малюка брязкальцем і покласти її трохи вище його голови, так щоб він її бачив і намагався дотягнутися до неї. Якщо батьки будуть випереджати бажання дитини ще до того, як він встигає усвідомити їх, то навряд чи дитина буде проявляти ініціативу в оволодінні першого важливого досвіду.
 • Особливості темпераменту дитини. Діти певного складу (сангвініки і холерики) є надзвичайно активними та допитливими, в силу цього вони дуже рухливі і прагнуть якнайшвидше пізнати навколишній світ. Дитина, який відрізняється більш спокійним характером, може велику частину часу проводити в спогляданні навколишнього оточення і лінуватися робити якісь кроки.

Як навчити дитину перевертатися зі спини на живіт?

Для початку необхідно навчити дитину самостійно перевертатися на бік, для цього буде достатньо викладати його на рівну, тверду поверхню, для чого ідеально підійде розстелену на підлозі ковдру. Диван, матрацик, ліжечко не підходять для подібних занять, так як вони мають недостатньо тверду поверхню і малюкові буде набагато важче перевернутися, і в цьому не допоможуть ніякі хитрощі та іграшки.

Тримісячна дитина вже щосили цікавиться іграшками і вчиться захоплювати їх, тому зараз відмінна можливість задіяти їх і ними стимулювати рухову активність дитини.

Для того, щоб навчити дитину перевертатися на живіт, необхідно проводити з ним ряд вправ:

 • Покладіть дитину на спинку, візьміть в руку яскраву іграшку і тримаючи її недалеко від особи дитини переміщайте іграшку вгору-вниз, а потім вліво-вправо. Рухи повинні бути плавними, без різких помахів, слідкуйте, щоб дитина був сконцентрований на предметі. Після цього розташуйте брязкальце з будь-якого боку від нього, так щоб при бажанні він міг дотягнутися до неї. Коли дитина потягнеться до предмета, легенько підштовхніть його, даючи можливість плавно перевернутися на живіт.
 • Наступна вправа теж робиться в положенні лежачи на спині. Візьміть ніжку дитини і зігніть в колінах і тазостегнових суглобах, потім повільно заведіть ніжку в протилежну сторону, злегка повертаючи таз дитини за ногою. Потім подайте дитині свою руку, коли він за неї вхопитися допоможіть йому перевернутися. Врахуйте, що вашу руку дитина повинна використовувати тільки в якості опори, не тягніть його, стимулюйте дитину на прояв активних дій.
 • Покладіть дитину на спину і закиньте одну її ногу за іншу, щоб його коліно діставала до поверхні, на якій він лежить. Малюкові буде вкрай незручно, тому він швидше спробує змінити становище, трохи підштовхніть дитини, щоб дати йому стимул перевернутися на живіт.

Як навчити дитину перевертатися з живота на спину?

Після того як дитина навчиться самостійно перевертатися зі спини на живіт, то буквально через 2-3 тижні він починає освоювати новий навик – поворот з живота на спину. Ви можете допомогти йому швидше освоїтися з допомогою такого нехитрого вправи:

Налаштуйте дитину на позитивний лад, покладіть його на животик, і спробуйте розслабити і відвернути малюка – почніть з легких погладжувань спинки малюка, ніжно воркуя з ним, потім візьміть в руку іграшку, залучіть його увагу і розташуйте її недалеко від нього.

Як тільки ви побачите, що дитина зацікавився іграшкою і тягнеться до неї, почніть повільно переміщати її спочатку в напрямку вгору-вниз, потім вперед-назад і слава-направо. Після цього розташуйте брязкальце над дитиною, якщо бачите, що дитина тягнеться за нею, то продовжуйте повільно переміщати її в сторону і покладіть її збоку від дитини, на невеликій відстані.

Ваші дії призведуть до того, що дитина, потягнувшись за іграшкою, в кінцевому підсумку перевернеться. Якщо дитина не вирішується на активні дії надайте йому підтримку, трохи підштовхнувши його.

Всі перераховані вправи необхідно робити щодня, рівномірно розподіляючи навантаження на дитячий організм. Ідеальний час для цього – ранкові години, приблизно з 10 до 11 годин. Основна умова таких вправ – це позитивний настрій малюка і наявність рівній твердій поверхні під спинкою крихти.

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину плавати?

  Одним з найбільш корисних видів фізичної діяльності для людини є плавання. Воно благотворно впливає на весь організм, зміцнює кістки та м'язи, знімає навантаження з хребта і зміцнює поставу, збіл...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину малювати?

  Хочете виростити малюка з маленького художника або прищепити йому почуття прекрасного? Тоді вам просто необхідно як можна раніше задуматися про те, як навчити свою дитину малювати. Чи може це зро...