Як навчити дитину малювати?

Хочете виростити малюка з маленького художника або прищепити йому почуття прекрасного? Тоді вам просто необхідно як можна раніше задуматися про те, як навчити свою дитину малювати. Чи може це зробити будь-яка мама? Звичайно!

Вчимо дітей малювати з дитинства!

Коли можна почати вчити малюка малювати? У рік, два або три? Якщо говорити не про прицільному навчанні (коли «тут намалюємо травичку, а там - сонечко»), а про можливості пограти в малювання, то можна починати задовго до першого Дня Народження – як тільки малюк навчиться впевнено сидіти (тобто у віці 6-9 місяців).

Для малюка ідеально підійдуть спеціальні пальчикові фарби, які призначені для допитливих карапузів, що норовлять все затягнути в рот. Організувати уроки малювання для дітей першого року життя зовсім нескладно – знадобиться великий аркуш паперу (в ідеалі ватман, на якому малюк зможе переміщатися, тому як звичайного альбомного аркуша йому просто не вистачить), фарби і гарний настрій. На дитину бажано надіти старий одяг, який не шкода забруднити, а якщо вдома тепло, малюк може малювати в одному памперсі або взагалі голяка.

А далі все просто – ватман (до речі, можна малювати і на зворотному боці звичайних шпалер) треба розстелити на підлозі, посадити на нього малюка і поставити перед ним кілька відкритих баночок з фарбою (для першого часу достатньо буде 2-3 кольорів). Не варто квапити карапуза - нехай він як слід оговтається і сам почне знайомитися з незвичними предметами.

Як навчити дитину малювати?Цілком імовірно, що перше знайомство обмежиться запускання ручок в баночку з фарбою і безмежним дитячим подивом. Багато малюки дуже люблять стискати фарбу в ручках, спостерігаючи за тим, як вона перетікає крізь пальчики. Для того, щоб зацікавити малюка, мама або тато можуть самі вмочити палець у фарбу і провести лінію на аркуші паперу. До другого-третього заняття, якщо не раніше, малюк зрозуміє, чого від нього чекають дорослі, і почне з цікавістю залишати відбитки пальчиків і долоньок на папері.

Не варто поправляти дитину, зате можна починати знайомство з квітами, ненав'язливо промовляючи щось на кшталт «спочатку ти малював жовтою фарбою, а тепер червоною». Для того щоб малюку було ще цікавіше, мама або тато можуть до неї приєднатися і теж помалювати поруч. Краще зображувати прості впізнавані предмети: сонечко, будиночок, квіточка, чоловічка (все залежить від батьківських здібностей).

Таке навчання дітей малюванню не варто проводити надто часто одного – двох разів на тиждень спочатку буде досить. А батькам необхідно підготуватися до того, що кожне заняття буде закінчуватися великий пранням і відмиванням маленьких ручок, щічок, ніжок і всього бичка (якщо дитина малював голеньким). Але результат вартий витрачених зусиль, адже малювання – це прилучення карапуза до творчості і могутній поштовх для його гармонійного та різнобічного розвитку!

Навчання малюванню дітей 1-3 років

Як навчити дитину малювати?Коли малюк трохи підросте, йому можна запропонувати різноманітні фарби (пальчикові, гуаш, акварель), пензлики, олівці і навіть фломастери, призначені для самих маленьких дітей (у віці від 1 року). На даному етапі ще немає осмислених малюнків, але черкати по папері, лишаючи на ній різнокольорові лінії, люблять всі хлопчики і дівчатка.

Малюк може малювати пальчиками, долоньками або пензликом, а якщо батьки придумають, як можна поєднувати в малюнку різні техніки, заняття вийде дуже цікавим і захоплюючим! Наприклад, мама може намалювати дерево, а малюк пальчиком домалює листочки або ягоди. Подібних занять можна придумати безліч, головне – не намагатися змусити малюка робити те, що йому не цікаво. Якщо його не цікавить малювання ягідок, нехай проводить лінії або зигзаги, головне - не залишати малювання!

Для того щоб навчити дитину малювати і прищепити йому любов до цього процесу, недостатньо дати малюкові фарби і пензлик. Дуже важливо творити разом з ним, але не примушувати його малювати, а просто насолоджуватися разом з ним і вчитися пізнавати світ разом.

Для дитини дуже важливо відчути свободу творчості - не варто йому підказувати, який вибирати колір і що саме зображати, нехай він сам висловлює свої прагнення та емоції. Один з таких прикладів ми детально розглянули у статті про те, чому дитина малює чорними фарбами. Для карапузів у віці 2,5-3 років можна придумувати найпростіші завдання (намалювати травичку, сонечко, вічка), але не перетворювати кожне заняття в урок. Нехай дитина малює те, що захоче! Особливо показані такі заняття збудливим і нервовим малюкам - недарма малювання є одним з методів арттерапії.

Як навчити дитину малювати?

Крім того, малювання сприяє розвитку дрібної моторики, а значить, допомагає розвивати мова карапуза, а також формує посидючість та уважність. А ще під час таких спільних уроків можна вивчати кольори, починаючи із самого ніжного віку, а трирічному художнику цілком можна розповідати про те, як правильно змішувати фарби і що буде, якщо (наприклад), з'єднати жовтий і синій або червоний і жовтий кольори.

Уроки малювання для дітей – вдома чи в студії?

Коли дитина ще трохи підростає, батьки починають замислюватися над тим, чи не віддати його вчитися в художню студію (малювання). Якщо дитина любить малювати – це відмінна ідея, однак до вибору гуртка потрібно підійти з максимальною серйозністю.

Категорично неприпустимо, щоб 4-5-річних малюків вчили малювати за класичними канонами. Заняття повинні бути цікавими і пізнавальними – чудово, якщо хлопців познайомлять з різними техніками малювання, в тому числі і самими незвичайними (наприклад, кляксография, яку просто обожнюють дошкільнята і молодші школярі). У таких гуртках малюки можуть оволодіти основними навичками, дізнатися, як правильно вибудовувати композицію і підбирати кольори. Дуже багато залежить від викладача – якщо він націлений не на розвиток дитячих природних здібностей, а на перші місця у різних виставках, то такі заняття – не кращий вибір для маленької дитини. Викладач повинен любити працювати саме з малюками, розуміти і враховувати специфіку цього віку.

Як навчити дитину малювати?

А якщо батьки відчувають у собі сили і бажання займатися розвитком дитини самостійно, то цілком можна продовжувати вчити дітей малювати будинку! Існує маса посібників і книг, з допомогою яких можна познайомитися з різними техніками малювання, щоб потім навчити улюблене чадо. Однак, якщо у дитини є справжній талант і його малюнки явно виділяються серед робіт його однолітків, знань батьків на певному етапі стає недостатньо (якщо вони самі не пов'язані з мистецтвом) і буде краще, якщо до домашніх занять додадуться заняття з фахівцем.

Тепер ви знаєте, як навчити дитину малювати - просто давайте йому можливість частіше займатися цим, зробіть ваші уроки малювання і намагайтесь надати якомога більше свободи в його творчості. Успіхів вам і творчих успіхів вашим діткам!

Текст - Аліна Серік для сайту Активне мама. Фото - з особистого архіву Вікторії Аблогиной

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину буквах і алфавітом?

  Справедливості заради треба зауважити, що з дитиною старшого дошкільного віку алфавіт і букви можна вивчити набагато швидше, ніж з карапузом перших двох-трьох років життя. Тому багато батьків дум...