Як навчити дитину ходити?

Середній вік, коли дитина починає ходити - 1 рік. Однак дитина може піти як в 8 місяців, так і 16 – і в тому, і в іншому випадку це буде норма. Терміни початку ходьби залежать від багатьох факторів: від темпераменту карапуза, його маси тіла, перенесених в дитинстві захворювань і індивідуальних особливостей розвитку.

Як навчити дитину ходити?Всі малюки дуже різні: одні довго ходять, тримаючись руками за опору або за руку дорослого, не поспішаючи переходити до повністю самостійного пересування, а інші сміливо відпускають руки (і голосно протестують проти спроб підтримувати їх) і дуже невпевнено шкандибають по кілька кроків самостійно. І той, і інший варіант – абсолютна норма, та педіатри сходяться в думці, що якщо зі здоров'ям дитини все в порядку, то рано чи пізно він почне ходити, навіть якщо не робити для цього ніяких додаткових зусиль.

З іншого боку, ходьба – це серйозне навантаження на ніжки і хребет дитини, тому дуже бажано до початку самостійного ходіння зміцнити його м'язовий корсет. Домогтися цього можна регулярними заняттями, які повинні початися в самому ніжному віці. Мова йде про масаж і гімнастику. Якщо у дитини є проблеми зі здоров'ям (ортопедичні або неврологічні проблеми), сильно виражений гіпертонус або гіпотонус, то йому потрібно пройти кілька курсів професійного масажу. А для повністю здорових карапузів достатньо буде маминих (або батькових) розминання і погладжувань, вправ на фітбол і загальної гімнастики (з поступовим переходом від пасивних вправ до активних).

Як навчити дитину самостійно ходити

Як навчити дитину ходити?Помилково думати, що для того, щоб малюк якомога раніше почав пересуватися на своїх двох, його необхідно «тренувати» - вчити пересуватися в ходунках, ставити на ніжки, довго водити пахви і за руки. Набагато корисніше, якщо дитина навчиться повзати, і тим самим буде вдосконалювати координацію рухів і зміцнювати м'язовий корсет.

Багато добре повзають діти починають ходити пізніше своїх неползающих однолітків, однак навіщо поспішати? Нехай малюк пересувається так, як йому зручно, а коли настане його час вставати і починати робити перші кроки (спочатку уздовж опори) – він зможе все зробити самостійно.

Незважаючи на те, що слова «ходьба» і «ходунки» мають один і той же корінь, не слід часто користуватися цим пристосуванням. Справа в тому, що знаходяться в ходунках діти привчаються неправильно ставити ногу – вони відштовхуються від підлоги не всією ступнею, а носком, що може призвести до вироблення неправильної ходи. Крім того, перебування в ходунках не несе ніякої користі для дитячого здоров'я (на відміну від повзання). Це не означає, що треба терміново викинути ходунки – користуватися ними цілком припустимо, але не часто і не довго (не більше 20 хвилин поспіль).

Як навчити дитину ходити?Не слід постійно водити малюка, притримуючи за дві ручки - хай він краще сам тренується вставати біля опори і потихеньку переміщатися уздовж неї. Оскільки якщо дитина увійде у смак, він може зажадати водити його подібним чином практично весь час неспання, що негативно позначиться на здоров'ї маминої спини (адже ходити в напівзігнутому стані не так легко, як здається).

У такій ситуації навчити дитину ходити допоможуть віжки, що представляють собою своєрідні «повідець» для малюка. Однак якщо їх занадто часто, дитина звикає до того, що у нього є підтримка, страхує від падіння. А в період навчання ходьбі карапузові дуже важливо навчитися правильно падати – не навзнак, а згрупувавшись і піднявши голову. Якщо дитині не заважати (не підтримувати весь час і не страхувати ззаду), то подібного навичці він навчається досить швидко. А якщо упустити цей момент, то почав ходити малюк ще довго буде всім тілом падати і вдаряться головою.

Коли дитина вже досить навчився впевнено крокувати уздовж опори або з підтримкою за руки, а також подовгу стояти без опори, він готовий перейти до самостійної ходьбі. Для того щоб стимулювати малюка зробити перші кроки, можна «приманити» його новою і цікавою іграшкою (так, щоб карапуз не зміг схопитися за підручні предмети). Можна влаштувати веселу гру - відійти від стоїть крихти і покликати його до себе, широко розставивши руки. В перший час не потрібно відходити на велику відстань, 2-3 дорослих кроку буде досить.

Якщо дитина не хоче ходити самостійно, а воліє пересуватися за руку, краще не стискати його долоню в своїй, а давати йому самому триматися за батьківський палець. У цьому випадку малюк тренує координацію рухів і почуття рівноваги, а значить, зовсім скоро з легкістю перейде до самостійної ходьбі.

Перші кроки – на що звернути увагу?

Недостатньо просто навчити дитину ходити. Хода дитини, яка тільки починає ходити, далека від досконалості – він може перевалюватися, як ведмедик, або ж неправильно розгортати стопи (всередину), часто спотикатися і падати. Однак батьки повинні бути напоготові і при будь-яких насторожуючих симптомів (постійна ходьба на носочках, клишоногість та інше), не відкладати візит до лікаря.

Як навчити дитину ходити?В ідеалі, початківця вставати і ходити дитину треба показати ортопеда навіть якщо немає ніяких тривожних симптомів – доктор підкаже, чи підходить його взуття для перших кроків і дасть загальні рекомендації, а також помітить навіть не надто виражені насторожуючі симптоми, якщо вони є (на що батьки через незнання можуть просто не звернути уваги). Якщо дитина не ходить в рік, його теж потрібно показати лікарю, який оцінить його рівень розвитку і при необхідності випише направлення на масаж і лікувальну гімнастику.

І найголовніше – не варто порівнювати свою дитину з іншими малюками, які навчилися ходити самостійно в самому ранньому віці, і намагатися всіма силами допомогти йому наздогнати їх. Всьому свій час! Спокійний і вгодований малюк з високим ступенем ймовірності почне ходити пізніше, ніж його активний і худий одноліток, але в будь-якому випадку це зовсім неважливо - адже вже через рік вже не можна буде зрозуміти, хто з них навчився ходити раніше! Тому потрібно цінувати свого малюка і порівнювати тільки з ним, з його особистої динамікою (таким, яким він був вчора, тиждень або місяць тому). А коли малюк нарешті покрокував своїми ніжками і навчиться не тільки ходити, а й бігати, батьки ще будуть дивуватися: куди ж вони так поспішали?

Легких перших кроків вашим діткам!

Аліна Серік для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Як навчити дитину розуміти час за годинником?

  Час не можна помацати, не можна побачити, але його рух вперед завжди відчутно. Комусь здається, що воно тягнеться нескінченно, а хтось завжди живе в скаженому ритмі, боячись не встигнути зробити...

 • Як навчити дитину кататися на роликах?

  Навчати дітей чогось нового- це завжди завдання не з легких. Їм або подобається, або ні, третього не дано. Дитина хоче відразу вміти, але не завжди хоче вчитися. Тому, якщо ви вирішили навчити св...

 • Як навчити дитину перевертатися?

  Перший рік дитини знаменується великим стрибком у розвитку – за цей час з безпомічного немовляти він перетворюється в вмілого малюка з певними навичками. Завиток – це одне з перших умінь, яким ов...

 • Як навчити дитину жувати?

  Виявляється, навчитися жувати малюкові набагато складніше, ніж смоктати молоко, адже смоктання - це вроджений рефлекс. Може бути, почекати і малюк навчиться пережовувати їжу сам? Лікарі стверджую...

 • Як навчити дитину буквах і алфавітом?

  Справедливості заради треба зауважити, що з дитиною старшого дошкільного віку алфавіт і букви можна вивчити набагато швидше, ніж з карапузом перших двох-трьох років життя. Тому багато батьків дум...