Ячмінь у дитини: причини, лікування, профілактика

Ячменем є гнійне, гостро протікає запалення волосяного мішечка вії або сальної залози століття. На жаль, ніхто не застрахований від такої неприємності, як поява ячменю у дитини. Саме у дітей його виникнення більш ймовірно, ніж у дорослих. Причини прості і зрозумілі: імунітет дитини слабше і більше схильний до захворювання. Цей вид інфекції не передається, тобто, не заразний, а терміни одужання залежать від форми запалення і від індивідуальної сили опірності організму до інфекцій.

Ячмінь у дитини: причини, лікування, профілактика

Фото: depositphotos.com

Основні причини появи ячменю у дітей

 • Переохолодження, протяг. У холодну пору року організм дитини найбільш ослаблений і схильний поширенню хвороботворних бактерій.
 • Різні захворювання організму. Наприклад, найбільш схильні до появи ячменю діти, що страждають цукровим діабетом або захворюваннями шлунка. В момент хвороби відбуваються запальні процеси організму та імунні властивості знижені.
 • Гормональні перебудови. Найчастіше ячмінь виникає у дітей і підлітків віком 7-16 років. Вони найбільш уразливі в цей момент, так як гормональні зміни в організмі призводять до зниження імунітету і легкому розвитку запалення.
 • Спадковість. В організмі існують ділянки ДНК, які занесені до схильності до різних захворювань. І якщо такої не існує, то поява запалення практично зводиться до нуля.
 • Порушення правил особистої гігієни. Діти дуже часто труть очі брудними руками або брудною хусткою. Також в момент гри на вулиці дуже ймовірно потрапляння смітинки в око. Це призводить до розвитку інфекції і стає причиною виникнення ячменю у дитини. Сюди ж можна віднести і носіння контактних лінз. Постійний контакт очей з руками, недотримання правил зберігання лінз збільшують ймовірність появи ячменю.

Слід зауважити, що найбільш схильні до виникнення бактеріальної інфекції діти, у яких ослаблений імунітет, погане харчування і брак вітамінів в організмі.

Симптоми появи ячменю у дитини

Першими ознаками запалення є почервоніння ока і болюча припухлість, набряк. Також може відбуватися постійний свербіж і печіння. При цьому часто спостерігається збільшення лімфатичних вузлів, підвищення температури тіла, головний біль.

Нерідкі випадки, коли ячмінь зникає сам по собі через кілька днів з початку появи, без додаткового лікування. Це явище вважається нормальним.

Звичайно, через кілька днів запалення, виразно видно горбок з гнойничком, маючи жовтуватий відтінок. На 4-5 день захворювання він прориває, за умови правильного догляду та лікування. Особливо в цей період слід максимально стежити за чистотою рук дитини, а також бажано, щоб у нього було особисте рушник. Потім запалення починає знижуватися, а віко гоїтися.

Ні в якому разі не можна видавлювати ячмінь. Це може призвести до серйозних і тяжких наслідків. Можуть з'явитися ускладнення у вигляді гнійного менінгіту або відбутися зараження крові. Розтин ячменю повинно відбуватися природним шляхом.

Лікування та профілактика ячменю у дітей

При правильному лікуванні запалення ячменю проходить, не залишаючи сліду. Природно, головною рекомендацією є звернення до офтальмолога. Оглянувши вогнище захворювання, лікар призначить лікування, враховуючи індивідуальні особливості організму дитини. Будь-яке самостійне лікування може бути неправильним і привести до неприємних наслідків.

У випадках, коли поява ячменю відбувається часто, необхідно звернутися до лікаря-імунолога за детальним обстеженням і комплексним лікуванням. Потрібно буде здати загальний аналіз крові аналіз крові на цукор, мазок на визначення мікрофлори та ін

Якщо при проходженні лікування ячмінь довго не проходить, лікар може призначити хірургічне розтин. Зашивати ранку не потрібно, тому косметичні дефекти не страшні. При гострих формах захворювання призначається госпіталізація в стаціонар, де проводиться антибактеріальна терапія, а також застосовуються для лікування жарознижуючі препарати.

протягом захворювання і лікування потрібно максимально обмежити контакт рук з очима, не дозволяти дитині терти і чесати їх. Маленьким дітям потрібно вміло навести аргументи, щоб вони не шарпали хворе око. Так як, просто заборонив це робити, може не дати результату.

Профілактика появи ячменю полягає:

 • у дотриманні правил гігієни (стежити за ранковим і вечірнім туалетом дитини, за використанням кожним членом сім'ї особистого рушники);
 • у загартовуванні, прогулянках на свіжому повітрі;
 • в правильному харчуванні і отриманні необхідних організму вітамінів, ефективним є проведення аутогемотерапії.

Основні кроки при лікуванні ячменю

Необхідно припекти місце запалення. Для цього можна використовувати 70% розчин спирту, йод або зеленку. Ця процедура вимагає особливої уваги й обережності, щоб не потрапити на слизову оболонку очного яблука. Будь-яка рухливість дитини в цей момент може призвести до опіку очі, тому треба бути максимально обережними.

Потім слід прогріти повіку сухим теплом. Його потрібно здійснювати, переконавшись, що у дитини не підвищена температура. Для прогрівання використовується своренное круто яйце, обвернутое в тканину або хустину і прикласти до хворого ока. Також використовується розігріта на сковороді морська сіль. Для неї потрібно використовувати марлевий або тканинний мішечок, складений в декілька шарів. Ці процедури допоможуть зняти біль і швидше дозріти ячменю. В умовах поліклініки окуліст призначає опромінення червоним світлом, УВЧ.

Медикаментозне лікування:

 • Добре знімають запалення очні краплі «Софрадекс», «Тобрекс». Слід закапувати по 1-2 краплі 4 рази на день.
 • При сильному запаленні слід закладати за повіку мазь, що містить антибіотик. Наприклад, еритроміцинову або левоміцетинову.

В якихось випадках з різних причин буває, що звернення до лікаря або в аптеку за ліками неможливо. Тоді дитині можна надати першу допомогу, використовуючи народні способи:

 • Слід не круто заварити відвар ромашки і прикласти теплий компрес на запалене око. Знезаражувальні властивості ромашки допоможуть зняти запалення і полегшити свербіж.
 • Відвар з календули теж буде ефективним рішенням для компресу. Для цього потрібно заварити його і дати настоятися протягом півгодини. Потім слід процідити і додати змочену в розчині марлю чи хусточку і прикласти на запалене місце.
 • Надасть протизапальну дію компрес з листя лопуха.
 • Можна прикласти до запаленого місця очищену головку часнику. Але цей метод вимагає особливої уваги, потрібно стежити, щоб часник не потрапив дитині в око.
 • В крайньому випадку, перебуваючи в поїздці, можна прикласти до глазику дитини змочену в гарячій воді серветку і накласти пов'язку.

Не слід плювати дитині в око, використовувати різні вироки і показувати дулі. Не потрібно псувати психіку малюка. Адже, найчастіше паралельно проводиться лікування. А решта – збіги. Відомо ж, що іноді ячмінь проходить сам.

Схожі статті: