Головний біль у дітей: причини, перша допомога, лікування

Кожна людина хоча б раз у житті стикався з головним болем. Дорослі знають, що це неприємне явище. Але головні болі можуть турбувати і дітей, іноді це буває з народження. Як їх розпізнати? Коли бити тривогу і потрібно лікувати? Спробуємо розібратися і відповісти на ці питання.

Головний біль у дітей: причини, перша допомога, лікування

Головний біль у дітей. Фото – depositphotos.com

Чому у дитини болить голова?

Класифікація головного болю обширна і різноманітна. Всіх причин тут перелічити не вийде, розглянемо найбільш поширені:

Судинні захворювання головного мозку

Сьогодні дітям часто ставлять діагноз «гіпертонічна хвороба». Вона характеризується підвищеним тонусом судин, у деяких дітей захворювання з'являється незабаром після народження. Звуження судин погіршує кровопостачання всіх органів, у тому числі і головного мозку. Це може спровокувати зміну погодних умов, перепади тиску, стресові ситуації, іноді – родова травма.

Мігрень

Мігрень є спадковою патологією. Вважається, що вона передається разом з певних генів по материнській лінії. Характерною рисою мігренозних болів є пульсація в одній половині голови, що супроводжується нудотою або запамороченням. Вчені припускають, що причиною цієї патології є недолік гормону радості (сератоніна) в організмі.

Невралгічні головні болі у дітей

Вони можуть з'явитися після застуди, інфекційного захворювання (свинки) і при захворюваннях шийного відділу хребта. При цьому уражається трійчастий нерв, який і нервує особа. Невралгическую біль можна характеризувати як короткі удари струму, що повторюються періодично. Їх провокують і підсилюють кашель, чхання, повороти голови. Додатковим симптомом може бути мимовільне скорочення м'язів обличчя.

Травми голови

Діти часто падають, що пов'язано з їх великою рухливістю і цікавістю, тому удари головою – звичне явище в цьому віці. Батьки можуть помітити втрату свідомості після падіння, садно або шишку. Але іноді головний біль може турбувати дитину і при незначних ударах, на які дорослі не звернули уваги.

Діти старшого віку можуть поскаржитися не тільки біль, але і потемніння в очах, а зовсім маленькі стають примхливими, неспокійними. Головний біль може супроводжуватися вибухне джерельця і запрокидыванием голови назад.

Головний біль напруги

Дорослі люди відчувають головний біль після напруженого трудового дня, стресовій ситуації або в галасливій обстановці. Такі болі називаються головними болями напруги. Він характерні і для дітей. Гучна музика, довге перебування в шумному колективі, неспокійні ігри – все це може спровокувати біль у голові. Стресові ситуації (розлука з мамою, похід в дитячий сад, скандал в сім'ї) можуть також негативно вплинути на дитину і викликати головний біль.

Така біль не буває сильною, але вона монотонна і тривала.

Неправильне харчування

Невже з-за їжі може боліти голова? Так, особливо це стосується дітей. «Неправильна» їжа, до якої можна віднести напівфабрикати, ковбасні вироби, чіпси і фаст-фуд багата харчовими добавками. Багато з них впливають на тонус судин, звужують їх і провокують підвищення тиску. Кількість цих речовин для дорослої людини не велика, однак дитячий організм слабкий і малий, тому на нього чиниться сильний вплив.

Зовнішні фактори

На грудних дітей впливає велика кількість подразників, таких як гучні звуки, яскраве світло, різкі запахи, висока і низька температура і т. д. Малюк не може поскаржитися, він лише плаче і турбується. Запідозрити, що у дитини болить голова, можна, якщо він треться головою об подушку, закидає її назад, заплющує очі, торкається руками до головки.

Лікування головного болю у дітей

Для того щоб позбутися від болю, необхідно усунути причину її появи. В іншому випадку вона буде повертатися знову і знову. Давати дитині постійно болезаспокійливі таблетки не можна, тим більше що в молодшому віці можна використовувати тільки парацетамол та ібупрофен.

Коли голова болить від застуди чи грипу, все пройде після одужання. Головне – лікувати основне захворювання.

Окремим пунктом хотілося б відзначити головний біль при менінгіті, яка супроводжується високою температурою, блювотою, помітним погіршенням стану дитини. У цьому випадку єдино вірним рішенням буде виклик швидкої, оскільки домашніх засобів від менінгіту не існує, а зволікання в даній ситуації може призвести до серйозних наслідків, аж до летального результату.

Якщо ж дитину турбують часті головні болі, варто проконсультуватися з лікарем-невропатологом. Можливо, у малюка виявиться судинна патологія, яка потребує адекватного лікування. Невралгічні болі лікуються фізіотерапевтичними процедурами (УВЧ тощо)

Якщо дитина періодично скаржиться на головні болі, батьки можуть спробувати вжити такі заходи:

  • Дитина повинна харчуватися правильно. Не варто годувати його ковбасою і чіпсами, навіть якщо він їх дуже любить. Раціон дитини повинен включати супи, каші, достатню кількість фруктів і овочів.
  • Дітям необхідно дотримується режим дня. Здоровий сон – запорука бадьорості і гарного настрою не тільки у дорослих, але і у дітей.
  • Якщо у дитини заболіла голова, варто вивести його на прогулянку. Іноді причиною болю може бути недолік кисню і задуха.
  • Дітям не варто довго дивитися телевізор, грати в комп'ютерні ігри, слухати гучну музику, часто відвідувати атракціони. Все це призводить до перевтоми нервової системи і появи головного болю.
  • Якщо дитина впав і вдарився головою, до місця удару необхідно прикласти лід. Протягом декількох днів малюка варто оберігати від шуму, яскравого світла і рухливих ігор.
  • Дітям, схильним до перезбудження, можна заварювати чай з м'ятою і ромашкою.

Коли необхідно терміново викликати лікаря?

не Можна зволікати, якщо:

  • Дитина отримала сильну травму голови.
  • Головний біль виникла після отиту або синуситу.
  • Голова болить після фізичного навантаження або вранці.
  • Головний біль поєднується з нудотою, блювотою, судомами, підвищенням температури або втратою свідомості.

Для постановки вірного діагнозу може знадобиться не тільки консультація невропатолога, але і огляд окуліста. При необхідності лікар призначить загальний аналіз крові, ЕЕГ (электроэнцефалографию) і комп'ютерну томографію.

Вікторія Корешкова

Схожі статті: