Дитина впав і вдарився головою - що робити?

Часто в ситуації, коли дитина падає з ліжка або пеленального столика, мама не знає, що робити. Потрібно бігти до лікаря, викликати «швидку допомогу» або допомагати дитині самостійно? Все залежить від тяжкості ушкодження, однак головне – заспокоїтися і мислити тверезо.

Зміст статті:

 • Дитина впала з ліжка і вдарився головою: можливі травми
 • Симптоми, що свідчать про травмі головного мозку
 • Як оцінити тяжкість травми?
 • Перша допомога
 • Потрібно викликати швидку?
 • Профілактика травм голови у дітей при падінні

Дитина впала з ліжка і вдарився головою: можливі травми

Дитина впав і вдарився головою - що робити?При падінні маленьких дітей неминучий удар головою. Важливо не те, яким саме місцем він вдарився, коли впав (лобом або потилицею), а тяжкість ушкодження головного мозку.

Дитячий організм багато в чому відрізняється від дорослого, кістки черепа до року не зрослися повністю (легко зміщуються), а тканини мозку крихкі і незрілі. Всі ці фактори призводять до більш сильного пошкодження мозку.

Всі черепно-мозкові травми діляться на:

 • відкриті (пошкоджені кістки та м'які тканини)
 • закриті ( коли цілісність кісток черепа і м'яких тканин не порушена)

Закриті травми мозку діляться на:

 • струс головного мозку
 • забій головного мозку
 • здавлення головного мозку

При струсі немає змін у структурі речовини мозку, при ударі виникають вогнища руйнування мозкової речовини, а здавлення з'являється на тлі удару з-за розриву судин або уламків черепа.

Якщо дитина впав і вдарився головою (потилицею або лобом), може бути і забій м'яких тканин – найбільш легка травма, коли головний мозок ніяк не страждає. Тоді виникає шишка або садно в місці удару.

Симптоми, що свідчать про травмі головного мозку

Струс головного мозку проявляється короткочасною втратою свідомості. У дітей молодше року помітити це буває складно. Припустити такий стан можна, якщо від моменту падіння до появи плачу минув деякий час (1-3 хвилини). Дитина може вирвати. До 3-х місяців блювота може бути багаторазовою. Буває блідість шкіри, відділення поту, а також сонливість і відмова від їжі. Діти до року погано сплять в першу ніч після травми.

При забитті головного мозку втрата свідомості може бути більш тривалою (більше години), можуть з'явитися ознаки порушення дихання та серцевої діяльності.

Якщо дитина впала з ліжка і впав так, що стався перелом кісток черепа, його стан може бути важким. Можливо витікання ліквору (світлої рідини) або крові з носа, вуха. Навколо очей з'являються синці (симптом окулярів). Однак симптоми можуть з'явитися і через декілька годин після травми.

Як оцінити тяжкість травми, якщо дитина впав і вдарився головою?

Дитина впав і вдарився головою - що робити?Якщо дитина впала з ліжка (дивани, пеленального столика або інших поверхонь), необхідно пильно стежити за його станом. У випадку, коли все закінчилося 10-15 хвилинним плачем, а стан дитини не змінилося, до лікаря можна і не звертатися.

Якщо у матері з'явилися хоч якісь сумніви в тому, що травма безпечна, краще викликати лікаря, т. к. надійніше упевнитися в здоров'я дитини, ніж потім лікувати тяжкі наслідки.

Дітям до 1,5 років можна зробити нейросонографію. Ця процедура безболісна, коштує недорого і проводиться за допомогою апарату УЗД. З його допомогою визначається підвищення внутрішньочерепного тиску та наявність крововиливів, небезпечних для життя. У більш пізньому віці зробити таке дослідження не вийде, якщо заріс велике тім'ячко.

Дитина впала з ліжка - перша допомога

Якщо на місці удару з'явилася шишка – можна прикласти лід в серветці або щось холодне. Розсмоктуючою ефектом володіє магнезія, примочки з таким розчином потрібно робити 2 рази на день.

При наявності кровотечі до рани прикладається тканина у вигляді тампона. Якщо кров не зупиняється довше 15 хвилин необхідно викликати швидку допомогу.

Якщо дитина впав і вдарився лобом або потилицею, то йому не можна спати протягом години (це стосується дітей старше року), т. к. щодо адекватності його відповідей і реакцій на ваші запитання можна зрозуміти, постраждав мозок. Будити і перевіряти координацію можна (і потрібно) вночі.

За дитиною потрібно дуже пильно стежити і доглядати протягом 7 днів, якщо лікар дозволив залишитися вдома. Дитині потрібен спокій і відсутність зорових навантажень (особливо це стосується дітей старше 1,5-2 років).

Викликати швидку, якщо дитина впав і вдарився головою?

При втраті свідомості і сильному кровотечі з рани необхідно терміново викликати «швидку допомогу». До її приїзду краще укласти малюка набік, особливо якщо є блювання (у такому положенні він не захлинеться).

У разі, якщо дитина впала з великої висоти на голову і спину, можливо пошкодження хребта. Тоді міняти положення малюка слід дуже обережно, щоб уникнути травми спинного мозку.

«Швидка» повинна бути викликана при появі будь-якого з тривожних симптомів:

 • погіршення самопочуття
 • дитина «засинає на ходу», відчуває запаморочення (це стосується дітей старшого віку)
 • судоми або посмикування м'язів тіла
 • широкі зіниці не звужуються від яскравого світла або різні за розміром зіниці
 • різка блідість
 • кров у сечі, калі або блювотних масах
 • парез або параліч м'язів

При важких травмах головного мозку відповідне лікування призначається тільки після ретельного обстеження дитини.

Профілактика травм голови у дітей при падінні

Дитина впав і вдарився головою - що робити?Ситуація, коли дитина падає з ліжка або пеленального столика, трапляється найчастіше з дітьми до року. Тому не потрібно залишати малюка одного, особливо якщо він вже навчився перевертатися. Краще залишити дитину на підлозі (не на голому, звичайно).

Пеленальний столик – річ дуже небезпечна, так як має маленьку площу. Тому одного присутності дорослих мало, потрібно притримувати рукою дитини. Краще сповивати малюка на ліжку або дивані.

Можна постелити щось м'яке або покласти подушки на підлогу, на випадок, якщо все ж дитина впаде з ліжка.

Діти також «полюбляють» вивалюватися з візків. Тому краще купувати більш низькі моделі коляски з високими бортами, не нехтувати пристегиванием дитини.

Коли дитина починає ходити, падіння трапляються часто. Виною тому можуть бути слизькі підлоги (паркет). Дитині можна одягти шкарпетки з прогумованими вставками (вони не дадуть ковзати). Килимки та килими не мають «їздити» по підлозі, вони теж можуть спровокувати падіння.

Хочеться відзначити і психологічну сторону питання. Не потрібно весь час відчувати страх того, що дитина впаде і вдариться головою - адже трапляється саме те, чого людина боїться. До того ж, можна передати цей страх і самій дитині.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Чому дитина скрипить зубами і що з цим робити?

  Часто, прокидаючись від дивних звуків вночі, батьки болісно прислухаються, намагаючись зрозуміти, що відбувається з улюбленим чадом. Іноді навіть важко зрозуміти, що це всього лише зубовний скрег...

 • Що робити, якщо дитина погано їсть?

  Дитина стала погано їсти Багато мам часто стикаються з такою проблемою і поспішають всіляко усунути її. Відразу бити на сполох не варто, особливо в тому випадку, якщо ваш малюк виглядає здоровим,...

 • Дитина гризе нігті - що робити? Як відучити дитину гризти нігті?

  Звичка гризти нігті з'являється у деяких дітей у дошкільному віці. Пов'язана вона може бути з рядом причин, для з'ясування яких часто необхідна допомога кваліфікованого фахівця - дитячого психоло...

 • Що робити, якщо дитина погано спить вночі?

  Життя сучасної дитини насичена подіями. Кожен день діти дізнаються щось нове, займаються спортом, відвідують школи та розвиваючі заняття, спілкуються, заводять нові знайомства Щоб син або донька...

 • Що робити, якщо у дитини болить живіт?

  Біль в животі – дуже поширене явище у дітей. З ним малюки можуть зіткнутися вже в перші дні життя. Тому батькам необхідно знати, як визначити, що у дитини болить живіт, і чим йому допомогти. Біль...