Дитина гризе нігті - що робити? Як відучити дитину гризти нігті?

Звичка гризти нігті з'являється у деяких дітей у дошкільному віці. Пов'язана вона може бути з рядом причин, для з'ясування яких часто необхідна допомога кваліфікованого фахівця - дитячого психолога. Що потрібно знати батькам, у яких дитина гризе нігті?

Чому дитина гризе нігті? Можливі причини

Дитина гризе нігті - що робити? Як відучити дитину гризти нігті?Онихофагия (звичка гризти нігті) - явище, яке безпосередньо пов'язане зі стресом, підвищеною тривожністю, нервовим напруженням, сильними переживаннями. Ця погана звичка нібито має заспокійливий характер для дитини, допомагає зняти напругу і певною мірою приносить задоволення.

Прослідкуйте, в які періоди і при яких ситуаціях дитина гризе нігті. Можливо, це відбувається тоді, коли він збуджена? Або ж він гризе нігті в момент сумніви у своїх силах, при випробуванні почуття невпевненості? Можливо, малюк обгризає нігті, коли його хтось чи щось неподобається? Якщо правильно виявити причини, що призвели до шкідливою звичкою, то вона швидше буде переможена, при цьому ви зможете допомогти дитині швидше впоратися з властивим почуттям незадоволення.

Як відучити дитину гризти нігті?

Існує ряд дієвих рекомендацій з психологічним ухилом, які можуть допомогти в усуненні шкідливої звички, але для початку ознайомтеся з прикладами індивідуальної терапії. За допомогою індивідуального підходу спочатку усувається причина виникнення самої звички, а вже потім саме безпосереднє обкушування нігтьової пластини.

Що робити, якщо дитина гризе нігті. Кілька ситуацій з життя

Якщо дитина починає нервово гризти нігті, коли його лають (особливо, якщо поруч є ще люди), то напрошується висновок про те, що він бореться зі страхом бути покараним за провину. Тому першочерговим завданням буде допомогти йому в подоланні цього страху, пояснити йому, чому не можна так поступати і що такий вчинок може за собою спричинити. Не кричіть і не розмахуйте руками, це ще більше насторожить дитини. І тоді ця погана звичка може проявлятися при будь-якому підвищенні голосу.

Якщо маленький чоловічок починає гризти нігті при перегляді телевізора, то швидше за все саме перегляд телевізора і є явною причиною такого нервового перезбудження дитини. Отже, вам слід скоротити час, відведений на перегляд мультфільмів або дитячих передач. «Натомість» можна запропонувати йому разом пограти в цікаві ігри (наприклад, настільні), почитати книгу, зайнятися творчістю. Пам'ятайте - наявність цікавої дитині альтернативи обов'язково!

Якщо під час сварки з іншою дитиною ваша дитина починає гризти нігті і тим самим пригнічує виникла агресію, то йому слід допомогти відволіктися від істинної причини виникнення конфлікту, знайти інший спосіб для виходу агресії, перевести увагу дитини в інше русло, а потім братися за позбавлення від звички.

Таких прикладів безліч і всі вони індивідуальні, тому краще розглядати їх кожен окремо і тільки при безпосередній участі психолога.

Загальні рекомендації, щоб відучити дитину гризти нігті

Дитина гризе нігті - що робити? Як відучити дитину гризти нігті?

 • Замінити одну погану звичку на іншу - менш погану, ніж перша.

Мета такого підходу – хоча б частково переключити увагу дитини на якийсь більш яскравий замінник нігтів на руках. Можна знайти щось, що нагадує по виконуваних маніпуляцій цю звичку, але у визначенні означає зовсім інше. Краще якщо негативні наслідки будуть найбільш слабкими. Наприклад, насіння - нескінченний джерело вітамінів. Заспокоюють нерви, так і змушують відволіктися.

 • Змінити мотивацію.

Такий підхід психологами визнаний одним з кращих способів того, як відучити дитину гризти нігті. У цьому випадку відсутній елемент насильства, немає підміни одного на інше, немає томливого очікування - і саме в такому процесі небажана звичка сама собою поступово згасає з плином часу. У зміні мотивації прокидається потреба дитини у творчості. Саме творчість передбачає пошук витоків проблеми.

 • Не допускати явного жорсткого впливу на дитину.

У разі якщо ви помітили, що ваша дитина гризе нігті, не здумайте сваріть його за це. Гризти нігті - практично така ж звичка, як і посмикування ногою, тихе постукування фалангами пальців по столу або ж постійне прилизывание волосся на голові – ці дії несвідомі, руки і ноги виконують їх як би самі по собі. Такі дії неймовірно погано піддаються контролю і вважаються неусвідомленими. Отже, всі заохочення і покарання не будуть мати сили. Лаючи дитини, ви створите ще більшу психічну напругу у нього.

Підвівши підсумок, відзначимо найважливіші поради, як відучити дитину гризти нігті:

 • найдієвіший спосіб позбавлення від поганої звички обгризання нігтів - навчання дитини різним прийомам для зняття напруги, наприклад, міцно стискати і розтискати вільно кулачки; робити глибокий вдих і видих, при цьому намагаючись почути власне дихання.
 • З малого слід привчати дитину стежити за своїми нігтями, доглядати, вчасно підстригати їх, неодмінно звертаючи увагу малюка на те, як привабливо вони стали виглядати.
 • Як тільки помітите, що дитина гризе нігті, відразу ж відволікайте його якимось іншим заняттям, яке дозволить зайняти руки.
 • Не забувайте любити, обнімати і пестити своїх дітей - це найкращий спосіб, щоб зняти нервову напругу.

Тепер ви знаєте, що робити, якщо дитина гризе нігті. У будь-якому випадку, навіть якщо ви самі не можете впоратися з цією шкідливою звичкою, вам допоможе дитячий психолог, який є зараз в кожному дитячому саду і в кожній школі. Удачі вам!

Схожі статті:

 • Як відучити дитину гризти нігті?

  Дитина гризе нігті. Багато батьки на таке явище просто не звертають уваги, вважаючи це нормою поведінки маленьких дітей. Це помилка: відучувати дитину брати пальці в рот потрібно відразу ж, інакш...

 • Чому дитина скрипить зубами і що з цим робити?

  Часто, прокидаючись від дивних звуків вночі, батьки болісно прислухаються, намагаючись зрозуміти, що відбувається з улюбленим чадом. Іноді навіть важко зрозуміти, що це всього лише зубовний скрег...

 • Що робити, якщо дитина погано їсть?

  Дитина стала погано їсти Багато мам часто стикаються з такою проблемою і поспішають всіляко усунути її. Відразу бити на сполох не варто, особливо в тому випадку, якщо ваш малюк виглядає здоровим,...

 • Дитина впав і вдарився головою - що робити?

  Часто в ситуації, коли дитина падає з ліжка або пеленального столика, мама не знає, що робити. Потрібно бігти до лікаря, викликати «швидку допомогу» або допомагати дитині самостійно? Все залежить...

 • Що робити, якщо дитина погано спить вночі?

  Життя сучасної дитини насичена подіями. Кожен день діти дізнаються щось нове, займаються спортом, відвідують школи та розвиваючі заняття, спілкуються, заводять нові знайомства Щоб син або донька...