Чому дитина скрипить зубами і що з цим робити?

Часто, прокидаючись від дивних звуків вночі, батьки болісно прислухаються, намагаючись зрозуміти, що відбувається з улюбленим чадом. Іноді навіть важко зрозуміти, що це всього лише зубовний скрегіт. Але і розуміння не приносить заспокоєння. Чому дитина скрипить зубами? Чим ця проблема загрожує дитині, не свідчить зубовний скрегіт про якісь серйозні відхилення в здоров'ї? Ось які питання задають собі стурбовані батьки.

Чому дитина скрипить зубами і що з цим робити?

Фото: depositphotos.com

Причини бруксизму

«Глисти» - ось найпоширеніше народне пояснення нічного скрипу зубів. Далі слід візит до лікаря-педіатра, терапевта, гастроентеролога і т. д. І з'ясовується наступне.

Зубовний скрегіт, або, кажучи науковою мовою, бруксизм, зустрічається і серед дітей, і серед дорослих. За деякими даними, кожен третій, а то й кожен другий чоловік відчував у дитинстві напади бруксизму. Причому зубовний скрегіт починається з моменту прорізування зубів, посилюється приблизно до 3 років, а у віці 6-7 років він поступово зникає. І, помічено також, що хлопчики частіше скриплять зубами, чим дівчинки.

Варто заспокоїти схвильованих батьків. За останніми даними, різні гельмінтози не є причиною того, що дитина скрипить зубами вночі або вдень. Самолікування антигельмінтними препаратами неприпустимо, адже вони дуже токсичні і погано впливають на печінку.

А що ж робити, запитаєте ви?

Справжні причини зубовного скреготу невідомі досі. Офіційна медицина висуває кілька версій, чому дитина скрипить зубами:

 • Неврологічні проблеми. Можливо, ваша дитина знаходиться в стресовій ситуації. Причини цього можуть бути різними: несприятлива психо-емоційна обстановка в сім'ї, конфлікти між дітьми, боротьба за лідерство, сильне душевне потрясіння, навіть неправильно підібрані шпалери можуть викликати напруга лицьових м'язів, неповне розслаблення вночі. Сильна агресія дитини до кого-небудь може також змушувати його скрипіти зубами.
 • Стоматологічні проблеми, а саме:- прорізування зубів. Болісний свербіж в яснах від зростаючих зубів цілком можуть викликати напад бруксизму у малюка. У таких випадках діти скриплять зубами також і вдень. Не сваріть свого малюка, а відверніть його під час скрипу якою-небудь новою іграшкою, наприклад.- неправильний прикус. Це той випадок, коли потрібно візит до стоматолога. Існує також версія, що саме у сні відбувається формування прикусу, підгонка зростаючих зубів один до одного. Так би мовити, взаємна адаптація зубів.
 • Спадкові фактори – багато батьки згадують, що і в них в дитинстві спостерігалася подібна картина.
 • Смоктальний рефлекс – може бути однією з причин бруксизму. Різке відлучення від грудей і перехід на тверду їжу часто великий стрес для малюка, батькам варто бути уважніше, приділити йому більше часу і ласки.
 • Відсутність навантаження на щелепні м'язи. Нам від природи дано сильні м'язи, яким для нормального функціонування потрібно виконати певну роботу за жування. А чим ми годуємо дітей? Протерті каші, супи і т. д. Але для того, щоб щелепа нормально розвивалася, дитині потрібно жувати. Тому, на підсвідомому рівні, необхідний в такому випадку робота проробляється організмом дитини вночі. Давайте дитині жувати тверді яблука, моркву, ріпу, іншу грубу їжу. Це принесе подвійну користь.
 • Різні порушення сну. Деякими фахівцями, зокрема сомнологами, бруксизм у дітей ставиться в один ряд з такими порушеннями сну, нічні кошмари, нетримання сечі, хропіння, сомнамбулізм. І вимагає спеціального медичного втручання.
 • Порушення дихання уві сні (апное). Причиною порушення дихання також можуть бути поліпи, аденоїди, синусити. Все це призводить до того, що слизова носоглотки пересихає, і людина інстинктивно починає скрипіти зубами, щоб виділилася слина. В даному випадку слід звернутися до отоларинголога.

Що робити, якщо дитина скрипить зубами?

Так як причини, чому дитина скрипить зубами вночі уві сні або вдень під час неспання, не досліджено до кінця і немає якогось конкретного думки, відхилення у здоров'ї або просто своєрідна реакція організму на зовнішні або внутрішні подразники, про способи усунення проблеми можна говорити лише приблизно. До того ж, багато чого залежить від тривалості і сили нападів. Нормальним вважається, коли дитина скрипить зубами не більше 10 секунд кілька разів за ніч. Але якщо скрегіт триває довше і інтенсивніше, треба вживати заходів.

Насамперед, спробуйте поговорити зі своєю дитиною по душам і з'ясувати, чи не мучить його що-то, немає у нього ретельно приховувані страхи і невирішених проблем. Вже на цьому етапі можна багато чого зрозуміти. Якщо знайдете можливість відвідати дитячого психолога, то це ще краще.

Другим кроком може стати візит до стоматолога, адже тривалий скрипіння зубами може призвести до стирання дентину, появи карієсу та пародонтозу. Для захисту щелепи стоматолог призначає спеціальну м'яку шину, надеваемую на зуби вночі.

Якщо до того ж дитина скаржиться вранці на головний біль, болі в області спини і шиї, то не затягуйте з візитом до невропатолога.

Помічено також, що найчастіше нападів бруксизму схильні емоційні, легко збудливі діти. Батькам варто уникати стресових ситуацій, не дозволяти дітям грати перед сном в галасливі ігри. Вечеря повинна бути легким, годувати дитину треба як мінімум за годину до сну. Дуже добре допомагають розслабитися прогулянки на свіжому повітрі. Заспокійливі ванни на відвари лікарських трав значно знизять збудливість дитини. Для зміцнення нервової системи добре приймати вітаміни групи В і кальцій.

Дуже добре допомагає зняти напругу в особових м'язах теплий компрес. Підігрійте воду приблизно до 40-50 °C, намочіть махровий рушник і прикладіть до обличчя на 5 - 10 хвилин.

Ефективний також круговий масаж особи за годинниковою стрілкою протягом 5 хвилин.

Як би там не було, батькам, почула скрип зубів у своєї дитини, не варто впадати в паніку і надумувати неіснуючі хвороби. Проблема бруксизму у дітей зустрічається досить часто. І це не найстрашніша з проблем, повірте. Все можна вирішити.

Схожі статті:

 • Дитина впав і вдарився головою - що робити?

  Часто в ситуації, коли дитина падає з ліжка або пеленального столика, мама не знає, що робити. Потрібно бігти до лікаря, викликати «швидку допомогу» або допомагати дитині самостійно? Все залежить...

 • Що робити, якщо дитина погано їсть?

  Дитина стала погано їсти Багато мам часто стикаються з такою проблемою і поспішають всіляко усунути її. Відразу бити на сполох не варто, особливо в тому випадку, якщо ваш малюк виглядає здоровим,...

 • Чому дитина б'ється?

  Рано чи пізно кожен батько стикається з дитячою агресією, спрямованої на інших людей, будь то діти-однолітки або дорослі. І відразу ж виникає питання, чому він себе так веде, адже його люблять і...

 • Чому дитина бреше?

  Кожний батько рано або пізно задається питанням, чому його дитина бреше. Адже ніхто не вчить дітей брехати, а якраз навпаки, з раннього дитинства батьки прагнуть прищепити дитині позитивні якості...

 • Чому дитина кусається?

  Маленький ангелик грає в кімнаті, на килимку і з цікавістю роздивляється все навколо. Він посміхається, тягне до себе мамину руку і впивається в неї маленькими зубками, хитро примружуючи очі. Так...