Болить куприк після пологів: причини, діагностика, лікування

Під час вагітності кістки малого тазу в деякій мірі змінюють своє положення для полегшення проходження голівки дитини по родових шляхах. Під час пологів відбувається тиск на куприк, т. к. він має своєрідну будову (загинається всередину тазу), що може спричинити травмування цього відділу хребта і спровокувати появу болів в цьому місці.

Чому болить куприк після пологів?

Болить куприк після пологів: причини, діагностика, лікуванняБіль в куприку після пологів – явище нормальне і скороминущим. Вона може тривати близько 2-3 тижнів. З таким явищем стикаються багато жінок.

Однак у деяких випадках причина болю може бути набагато серйозніше - наприклад, перелом куприка. Таке можливо під час важких пологів великим плодом.

Нагадати про себе може і задавнена травма, отримана задовго до вагітності.

Також така біль пов'язують з сечостатевими інфекціями, нестачею кальцію в організмі, запальними захворюваннями органів малого тазу.

Але найпоширенішою причиною болю в куприку є защемлення нерва (сідничного) під час родового процесу.

Особливості болю в куприку після пологів

Характер болю може бути різний, також вона може поширюватися на інші ділянки тіла.

Сечостатеві інфекції проявляються болем в області самого куприка і навколо нього.

При защемленні нерва біль поширюється на стегно, сідницю, ногу. Дуже часто уражається одна нога. Біль може бути гострою чи простреливающей, хвилеподібною чи палючої. Іноді жінка не може самостійно нахилитися вперед і випрямитися. Це ускладнює пересування і заважає нормально жити. У цей період особливо складно виконувати роботу і доглядати за дитиною.

Перелом куприка в більшості випадків неможливо перенести на ногах, особливо якщо відбулося зміщення відламків кістки. Ускладнюється не лише рух, але й дефекація, виникають запори. Біль різко посилюється при спробі встати. В області куприка можна помітити гематому і припухлість. З часом місце перелому гоїться, утворюється кісткова мозоль і куприк стає тугоподвижным, тобто виникають «куприкова болю» при згинанні і розгинанні тіла, а також при тривалому сидінні.

Що робити, якщо болить куприк після пологів?

Болить куприк після пологів: причини, діагностика, лікуванняЯкщо біль в куприку після пологів пройшла самостійно протягом 3 тижнів, турбуватися не про що, однак при сильному болю та різке обмеження рухливості необхідна консультація фахівця. З таким питанням можна звернутися до травматолога або хірурга.

Для діагностики травм куприка рентген не є вирішальним методом, т. к. на знімку можна і не помітити яких-небудь змін. До уваги приймається клінічна картина. При пошкодженні куприка біль буде сильно вираженою, при дворучному дослідженні через пряму кишку або піхву лікар може виявити такі симптоми перелому, як «сходинка», рухливість і крепітація (характерний звук) кісткових відламків.

Якщо лікар припускає защемлення нерва, потрібно визначити, що є причиною такого стану, т. к. здавлення може статися через хребетної грижі, коли фізіотерапевтичне лікування, масаж протипоказані.

Лікування болю в куприку після пологів

Якщо копчик болить після пологів, полегшити стан допоможе гімнастика на м'ячі. Також для зменшення хворобливості виконуються вправи, які призначені для вагітних, але все це потрібно робити під контролем спеціаліста (хоча б 1-2 заняття). У цей період протипоказане піднімати важкі предмети, сидіти і спати на м'якому. Якщо є можливість, краще лежати, ніж сидіти.

Треба пам'ятати, що всі ці рекомендації тільки тоді підуть на користь, якщо немає серйозного пошкодження куприка. При погіршенні стану або тривалих болісних болях слід відвідати лікаря, адже лише фахівець може призначити грамотне лікування в залежності від патології.

Защемлення сідничного нерва лікується постільним режимом, протизапальними та знеболюючими засобами. Допомагає також мануальна терапія і акупунктура. Для поліпшення кровопостачання даної галузі можна використовувати дратівливі настоянки (наприклад, спиртовий розчин пекучого перцю або бузку).

Зовсім по-іншому йде справа з тріщинами і переломами куприка. У гострій стадії травми лікування повинне бути консервативним, при цьому необхідно дотримувати постільний режим протягом 7 днів. Працездатність втрачається приблизно на 1 місяць.

Якщо стався вивих або перелом куприка, необхідно провести вправлення з допомогою ручного обстеження через пряму кишку з подальшим дотриманням постільного режиму до 10 днів.

Якщо сталося незрощення або консервативне лікування не дало позитивного результату, а больовий синдром зберігається, то проводиться операція з видалення куприка.

У будь-якому випадку, в ранній післяпологовий період жінці потрібен спокій і допомогу оточуючих, тоді і відновлення організму буде йти швидше.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті: