Біль в горлі у дитини: причини, діагностика, лікування

З болем у горлі періодично стикаються і дорослі, і діти. Але малюки не завжди можуть пояснити, де у них болить і що доставляє їм дискомфорт. Ось чому батькам необхідно навчитися розпізнавати цей симптом у своїх малят і знати, чим можна допомогти.

Біль в горлі у дитини: причини, діагностика, лікування

Біль в горлі у дитини. Фото – depositphotos.com

Чому у дитини болить горло?

Більшість батьків пов'язують цей симптом з застудою. І дійсно, при вірусної або бактеріальної інфекції першим симптомом може бути саме біль у горлі. Але є й інші, не менш поширені стану:

 • Вірусні та бактеріальні інфекції зустрічаються часто, особливо восени, взимку та ранньою весною. Як правило, вони потрапляють до нас через рот і ніс і зустрічаються там з перешкодою – мигдалинами (гландами). Ця лімфоїдна тканина починає боротьбу і збільшується в розмірах, що ускладнює ковтання і викликає біль.
 • Сухе повітря також може викликати біль в горлі у дітей, особливо найменших. Це може проявлятися і першіння.
 • Подразнення пилом, димом або ароматизаторами викликає риніт і запалення горла, що супроводжується болем.
 • Іноді батьки не зауважують, як діти ковтають дрібні деталі іграшок. Сторонні предмети можуть застрягти в горлі і викликати біль.
 • банальною причиною цього симптому може бути плач, особливо довгий і надривний.

Як зрозуміти, що у дитини болить горло?

Добре, якщо малюк вже навчився говорити і може передати свої почуття і емоції словами. Тут батькам простіше всього. Адже біль, пов'язана з інфекцією, починається не різко, їй може передувати першіння.

У найменших хворе горло може стати приводом для відмови від їжі. Ще один симптом, який має насторожити батьків – блювота.

Звичайно ж, малюки стають примхливими і неспокійними.

Допомога дитині при болю в горлі

Дії дорослих по боротьбі з цим симптомом повинні залежати від причини його появи.

Якщо причина болю в горлі – інфекція…

Необхідно створити всі умови для боротьби з нею. Коли батьки починають з антибіотиків, вони позбавляють дитину можливості виробити імунітет природним чином. А більшу частину заражень становлять віруси, на які ці антибіотики не діють.

По-перше, необхідно переконатися, що це дійсно мікроби. Зазвичай вірусна і бактеріальна інфекція супроводжується ознобом, підвищенням температури і почервонінням горла. Такі дитячі хвороби, як кір, краснуха і скарлатина теж починаються з явищ застуди, але потім (через 2-3 дні) можуть проявитися характерним висипом.

Доцільніше допомогти дитині такими діями:

 • Давати більше пити, це допоможе швидше виводити токсини з організму. Звичайну воду маленька дитина навряд чи захоче, тому можна поїти компотом, свіжим соком, морсом, відваром ромашки, бульйонами, але не газованими напоями. Тепмература пиття повинна бути такою ж, як і температура тіла дитини.
 • Полоскання горла – хороша міра, але цій процедурі дитину треба навчити. Підійде розчин соди з сіллю, хлорфилипта або фурацелина. Діти до 2-3 років не зможуть робити полоскання. Можна нахилити дитини над ванною або раковиною й попросити його висунути язик, широко відкривши рот. І ввести під тиском розчин шприцом без голки кілька разів.
 • Льодяники з дезінфікуючими та знеболювальними речовинами давати дітям до 3-х років не можна.

Якщо причина болю в горлі – сухе повітря…

Його треба зволожувати. Така ситуація спостерігається в опалювальний період. Про вологість в приміщенні варто пам'ятати і в періоди інфекційних захворювань, так як сухість повітря ще більше сушить слизові, що затягує одужання. Допомогти вирішити цю проблему покликаний спеціальний побутовий прилад - зволожувач повітря.

Якщо причина болю в горлі – алергія…

Вона може з'являтися від пилу, диму або пахнуть коштів. Тому в квартирі, де є діти, особливо новонароджені, що не варто користуватися ароматичними освіжувачами повітря, духами та іншими дражливими засобами.

Якщо причина болю в голі – чужорідне тіло…

Його необхідно терміново витягти. У дитини може порушитися дихання і ковтання, потрібно негайна допомога фахівця. Для цього доведеться звернутися до отоларинголога (Лора). Вдавитися малюк може не тільки дрібними деталями іграшок, але і льодяниками, які самі дорослі дають дітям. Не варто самим створювати небезпечні ситуації для своїх дітей.

Якщо причина болю в горлі – сильний плач…

Не дозволяйте дитині голосно розмовляти і надриватися. Заспокоюйте, якщо це можливо. Роздратована слизова оболонка може стати прекрасним середовищем для розвитку вірусів і бактерій, тому не допускайте такої ситуації.

Коли слід звертатися до лікаря?

Варто звернутися до лікаря, якщо:

 • Заходи, які описані вище, не допомагають і горло продовжує хворіти більше тижня;
 • Різко піднялася температура (до 38-39 градусів);
 • З'явився кашель;
 • Дитині важко дихати;
 • У малюка «пропав» голос;
 • Він не може відкрити рот.

Профілактика болю в горлі у дітей

Як видно з усього вищесказаного, горло у дитини може боліти не тільки з-за інфекції. Багато з причин дорослі в змозі запобігти і не допустити. Убезпечити дитину можна навіть від бактеріальної та вірусної болі в горлі:

 • Джерелом зараження можуть бути руки, тому їх необхідно ретельно мити, на вулиці можна користуватися спиртовими серветками.
 • Для захисту від повторного інфікування необхідно витирати ніс дитині одноразовими серветками, а потім викидати їх, а не зберігати в кишені.
 • віддайте перевагу прогулянку на свіжому повітрі походу в закритий атракціон. Велике скупчення народу і задушливе приміщення – ось ідеальні умови для зараження.
 • Джерелом інфекції можуть бути мама або тато. Якщо дитина хворіє ангінами часто, варто перевірити доросле оточення на наявність у них хронічного тонзиліту.

Якщо у дитини болить горло – це не привід панікувати, головне – правильне лікування.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті: