Біль у вусі дитини: можливі причини, лікування та профілактика

Завдяки вухам людина вловлює звуки і зберігає рівновагу. У момент народження дитина чує не дуже добре, поступово сприйняття звуків поліпшується. Дорослі знають, як складно терпіти вушну біль, тому дітям з такою проблемою доводиться несолодко. Але боротися з цим явищем потрібно саме дорослим. Тому їм необхідно знати про причини, методи лікування і профілактики болю у вухах.

Біль у вусі дитини: можливі причини, лікування та профілактика

Фото: photl.com

Як зрозуміти, що у дитини болить вухо?

Діти, які вже вміють говорити, можуть поскаржитися на неприємні відчуття в області вушних раковин. При захворюваннях вуха може спостерігатися відчуття свербежу, печіння, розпирання, пульсації.

Але малюки до двох років не можуть нічого сказати, і тут дорослим доводиться покладатися тільки на свою інтуїцію. Діти стають неспокійними, довго плачуть, вони можуть доторкатися до своїх вушок, тягнути їх. Також вони доторкаються до голови. Часто малюки відмовляються від їжі, адже будь-який рух щелепами доставляє їм біль. Батьки можуть зауважити почервоніння в області вушної раковини або близько слухового проходу, іноді з'являються жовтуваті виділення. Запалення вуха часто супроводжуються підвищенням температури, слабкістю, блюванням і проносом.

Чому у дітей виникає біль у вухах?

Наше вухо складається з трьох відділів: зовнішнє, середнє і внутрішнє. У дітей всі ці відділи коротше і ширше, тому вони частіше дорослих страждають від інфекцій. Середнє вухо з'єднується з носовою порожниною через євстахієву трубу. Саме тому біль у вухах дуже часто з'являється слідом за простудними захворюваннями.

Взагалі біль відчувається завдяки спеціальним рецепторів, на вусі їх багато. Ось найбільш часті причини болю в вухах у дитини:

Отит – це запалення вуха. Він може бути зовнішнім, середнім або внутрішнім. Причина його – інфекція.

 • При зовнішньому отиті уражається слуховий прохід. Інфекція може потрапити в невеликий синець, іноді у вухо потрапляє вода або миючі засоби. У дітей, які займаються плаванням, буває або алергічний грибковий отит. В області зовнішнього вуха може утворитися гнійничок (фурункул).
 • Середній отит виникає від інфекції, яка потрапляє з носа. Поступово в середньому вусі накопичується гній, він підвищує тиск в цій області. Саме тому виникає біль. Барабанна перетинка відокремлює середнє вухо від зовнішнього. Коли в ній з'являється отвір, гній виходить назовні і біль вщухає. Але це не говорить про одужання.
 • Внутрішній отит може розвинутися на тлі середнього і називається він лабиринтитом. Протікає важко, хоча зустрічається рідко. Однією з складових частин вуха є соскоподібний відросток. Ми визначаємо його як кістковий виступ позаду вушної раковини. Він теж може запалитися і хворіти.
 • Окремим пунктом хочеться відзначити отит у немовлят, який пов'язаний з неправильною позою при годуванні. Мамі зручно, коли малюк смокче груди лежачи, але це не зовсім правильно. Ротова порожнина пов'язана з носом, а він – із середнім вухом. Молоко може потрапити у вухо під час годування. Воно є гарним живильним середовищем для бактерій.

Травми вуха – поширене явище у дітей. Після удару головою з слухового проходу може з'явитися кров.

Чужорідний предмет у вусі дитини також викликає біль. Це може бути не тільки намистина або дрібна деталь іграшки, але і комаха. Біль виникає від тиску предмета на стінки слухового проходу. А комаха може ворушитися і дратувати барабанну перетинку.

Іноді біль у вусі не пов'язана з самим слуховим апаратом. Наприклад, захворювання очей і ротової порожнини (в тому числі зубів) можуть супроводжуватися болем у вухах.

Болять вушка… Лікуємо або калічимо?

Помилки при лікуванні вушної болю у дітей

Більшість батьків лікують своїх дітей самостійно. Багато хто робить це до тих пір, поки не припиниться біль. Дорослим варто пам'ятати про наслідки такої «терапії».

По-перше, гострий процес може стати хронічним. Біль у вухах вже буде не такою сильною, як в перший раз, мамам і татам здасться, що все набагато краще, але це не так. Навіть якщо батьки давали антибіотики, але робили це не досить довго, інфекція повністю не ліквідується, що призведе до повторного запалення. Якщо була пошкоджена барабанна перетинка, вона повинна самостійно зарости. Але при хронічних отитах цього не станеться. Таке явище знижує слух.

Дуже люблять батьки гріти вуха компресами і синьою лампою. Але далеко не завжди це правильно. При гнійному середньому отиті з підвищеною температурою прогрівання небезпечні!

Не варто проводити експерименти над своїм малюком за допомогою таких «бабусиних рецептів», як настоянка прополісу з медом, тампони з ріпчастою цибулею, олія волоського горіха. Знахарки радять підпалювати папір, вставлену у вухо, робити компреси з горілки з медом, капати в вухо відвар лаврового листа. Дивно, але і в XXI столітті батьки продовжують вестися на подібні методи лікування, піддаючи небезпеки найголовніше в житті - власної дитини.

Несвоєчасне і неправильне лікування запального вуха може закінчитися ускладненнями, наприклад, мастоідитом. У малюка почервоніє і опухне соскоподібний відросток за вушною раковиною, саме вухо відкопилив, дитина буде схиляти голову в хвору сторону. Це не тільки боляче і неприємно, але й небезпечно.

Іншим грізним ускладненням отитів вважається менінгіт. В цьому випадку інфекція з незрілих структур середнього вуха потрапляє до оболонок головного мозку. Цьому процесу також сприяє велика кількість кровоносних судин в області вуха. У дитини можуть виникати судоми, блювання, втрата або помутніння свідомості. Однією з ознак менінгіту вважається закидання голови назад.

Що робити, якщо у дитини болять вуха?

Перше, що потрібно пам'ятає мамам і татам – це те, що необхідно обов'язково проконсультуватися у отоларинголога (ЛОР-лікаря). Тільки лікар повинен призначати лікування вашому малюкові. Від того, наскільки воно правильне і своєчасне, залежить результат захворювання. В основному проводиться антибактеріальна терапія. Препарати призначаються мінімум на 5-7 днів. Це означає, що пити їх необхідно і після того, як стихне біль. Однак бувають і випадки, коли можна обійтися без застосування антибіотиків - знову-таки, це повинен вирішувати лікар після ретельного огляду, ознайомлення зі скаргами.

Не хочеться нічого поганого говорити про гарячих процедурах (компресії). ЛОР-лікарі часто призначають їх, але ці заходи допоможуть лише в тому випадку, якщо гній ще не з'явився. Самостійно зрозуміти це не вийде.

Капати в вуха дитині краплі на основі спирту також не рекомендується. Вони можуть пошкодити (спалити) ніжну шкіру слухового проходу. Також не варто промивати вуха, прочищати їх турундами або ватяними паличками.

Якщо причина болю – чужорідне тіло в вусі, ніякі краплі і прогрівання не допоможуть. Батьки можуть його не побачити у вусі дитини. Чужорідне тіло або комаха необхідно видалити якомога швидше. Правильно і без наслідків це може зробити ЛОР-лікар.

Перша допомога при виникненні болю у вусі дитини

А тепер трохи про те, як батьки можуть допомогти своїй дитині, якщо лікар ще не прийшов.

Треба поліпшити носове дихання, особливо при нежиті. Для цього в ніс закопуються судинозвужувальні краплі для дітей. Вони знімають набряк слизової оболонки, при цьому відкриваються отвори, які з'єднують середнє вухо з носом. Вміст випливає, тиск знижується, а біль зменшується. Надлишок слизу з носа треба відсмоктувати грушею.

До приїзду лікаря можна застосувати місцевий знеболювальний та протизапальний засіб (вушні краплі «Отизол», «Отипакс»).

Профілактика вушних болів у дітей

Будь-яке захворювання легше запобігти з допомогою профілактики. Вона не тільки дешевше, ніж лікування, але й береже від страждань малюків і їх батьків. Для того щоб захистити вушка дитини, необхідно знати наступне:

 • Якщо дитина застудилася, лікуєте нежить! Дезинфікуючі засоби і судинозвужувальні краплі вбережуть від інфекцій вухо.
 • Загартовуйте малюка. Одягати дитину треба по погоді.
 • Годуйте дитини груддю в положенні сидячи.
 • Не давайте дитині грати з дрібними предметами. Вони можуть потрапити не тільки у вухо, але і в дихальні шляхи.
 • Якщо вушка захворіли, обов'язково викликайте лікаря і виконуйте всі його рекомендації. Тільки так можна захистити малюка від загострень і ускладнень отиту.

Вікторія Корешкова для сайту Активне мама

Схожі статті:

 • Біль в горлі у дитини: причини, діагностика, лікування

  З болем у горлі періодично стикаються і дорослі, і діти. Але малюки не завжди можуть пояснити, де у них болить і що доставляє їм дискомфорт. Ось чому батькам необхідно навчитися розпізнавати цей...

 • Запор після пологів: причини, лікування, профілактика

  Ця проблема знайома багатьом народили жінкам. Тим не менш, своєчасне виявлення її причин і правильний підхід до їх вирішення допоможе в короткі терміни забути про це раз і назавжди. Причини виник...

 • Висип на тілі дитини: причини, лікування

  Висипання представляє собою наявність патологічних елементів на шкірі або слизових, зовнішній вигляд яких відрізняється від здорової шкіри і слизової за кольором, зовнішнім виглядом і структурою....

 • Ячмінь у дитини: причини, лікування, профілактика

  Ячменем є гнійне, гостро протікає запалення волосяного мішечка вії або сальної залози століття. На жаль, ніхто не застрахований від такої неприємності, як поява ячменю у дитини. Саме у дітей його...

 • Червоне горло у дитини: причини, лікування

  Найчастіше ми виявляє почервоніле горло у дитини з ознаками застуди. Але іноді це явище може протікати і без інших симптомів. В яких випадках потрібно терміново звертатися до лікаря, а в яких – п...