Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?

Судоми в ногах при вагітності – одна з найчастіших проблем, з якою стикаються майбутні мами. Болючі спазми зазвичай наздоганяють жінку ночами – в той час, коли найбільше хочеться забутися сном спокійним. Що робити, якщо судоми заважають повною мірою насолоджуватися своїм становищем? Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?

Причини судом у ногах під час вагітності

Чому зводить ноги при вагітності? Мабуть, не знайдеться такої майбутньої мами, яка не хотіла б знати відповіді на це питання. Причини такого стану криються у зміні гормонального фону, а також в деяких перебудовах вагітного організму. Фахівці виділяють наступні фактори, що сприяють появі судом в литках ніг:

 1. Варикозна хвороба.Варикозне розширення вен не рідкість під час вагітності. Часто при цій патології уражаються ікри ніг, набагато рідше – стегна і пахова область. Болючі спазми пов'язані з застоєм крові в змінених венах. Судинна стінка при цьому захворюванні втрачає свою еластичність, що приводить до появи болю і тяжкості в ногах. Неприємні відчуття дають про себе знати у вечірній час, а також уночі. Нерідко м'язи зводить болючою судомою, що змушує майбутню маму різко прокидатися від сильної болі.

  Порада: при появі болю і тяжкості в ногах зверніться до лікаря!

 2. Недолік мікроелементів.Дефіцит вітамінів групи В, кальцію і магнію – ще одна причина, по якій зводить ноги при вагітності. Зазвичай така ситуація розвивається в першому триместрі на фоні вираженого токсикозу (нудоти і блювання). З організму жінки активно виводяться важливі вітаміни і мікроелементи. Як правило, при токсикозі знижений апетит, і в цей час майбутня мама не в силах є звичну їжу. Комплексні полівітаміни на тлі частої блювоти також не приносять бажаного ефекту. Болючі спазми м'язів при такій патології можуть відзначатися в будь-який час доби.

  У другій половині вагітності нестача мікроелементів також може призвести до розвитку судом. Велика частина корисних речовин йде на ріст і розвиток малюка, і при недостатньому надходженні мікроелементів ззовні плід буде тягнути їх з організму матері. Якщо вагітна жінка погано харчується в цей відповідальний період, судоми в литках ніг можуть вельми ускладнити життя майбутньої мами.

 3. Гіпоглікемія.Недостатній вміст глюкози в крові – часта причина, по якій зводить ноги при вагітності. Судоми можуть виникати у будь-який час доби, але частіше вранці, до сніданку. Болючі спазми пов'язані з тим, що м'язи не отримують достатньої кількості енергії у вигляді глюкози. Така ситуація може розвиватися як у абсолютно здорових жінок, так і страждаючих цукровим діабетом або порушенням толерантності до глюкози.

  Порада: слідкуйте за рівнем цукру в крові під час вагітності!

 4. Безконтрольний прийом сечогінних препаратів.Судоми у вагітних можуть бути пов'язані з тривалим прийомом коштів, які виводять сечу з організму. При розвитку такої ситуації ікри ніг зводить в будь-який час доби. Сечогінні препарати нерідко призначаються у другій половині вагітності в якості додаткової міри по зняттю набряків і зниження артеріального тиску. При деяких захворюваннях нирок терапевт також може порекомендувати сечогінні засоби. Надмірне вживання цих препаратів призводить до вимивання з організму корисних мікроелементів: кальцію, магнію, а також вітамінів групи В.
 5. Синдром нижньої порожнистої вени.Судоми ніг при вагітності можуть бути викликані надмірним тиском на нижню порожнисту вену. При цьому розвивається застій крові, що викликає хворобливі спазми в литках ніг. Судоми турбують у вечірній час або вночі, коли майбутня мама лягає відпочивати. Найчастіше така патологія розвивається у жінок, що виношують двійню – саме в цій ситуації тиск на нижню порожнисту вену стає максимальним.

  Порада: після 24 тижнів уникайте положення лежачи на спині – це підвищує ймовірність здавлення вени і розвитку судом.

 6. Анемія.Судоми в ногах у вагітних часто пов'язані з нестачею заліза. Виражений дефіцит цього елемента призводить до недостатнього кровопостачання литкових м'язів, що в свою чергу стає причиною появи хворобливих спазмів під час вагітності. Для профілактики цього стану всім майбутнім мамам рекомендується регулярно здавати аналіз крові для визначення рівня гемоглобіну.

Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?

Перша допомога при розвитку судом

Що робити, якщо ікри звело болючим спазмом під час вагітності?

 • з силою потягніть пальці ніг на себе (не бійтеся болю!);
 • акуратно, але сильно розітріть зведену м'яз;
 • помасажуйте ікри, поперемінно стискаючи і розтискаючи пальці ніг;
 • потягніть на себе великий палець ноги;
 • після стихання болю походіть протягом 10-15 хвилин.

Судоми під час вагітності також добре знімаються теплим душем. Якщо м'язові спазми застали вас поза домом, спробуйте інший спосіб усунення болю. Зіпріться руками на стіну і зробіть кілька маленьких кроків назад з упором на руки. Повторіть вправу до повного зникнення неприємних симптомів.

Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?

Лікування судом під час вагітності

Терапія судом у жінок в цікавому положенні буде залежати від причини, що викликала появу спазмів у ногах. При нестачі мікроелементів фахівці рекомендують додатково приймати вітамінні комплекси, розроблені спеціально для майбутніх мам. «Елевіт», «Вітрум Пренатал форте» і інші препарати заповнюють брак магнію і кальцію, тим самим запобігаючи появі нового нападу болю. Полівітаміни призначаються з 12 тижнів вагітності і приймаються до самих пологів.

Порада: продовжуйте приймати вітамінні комплекси при годуванні дитини грудьми.

Що робити, якщо судоми під час вагітності викликані порушенням відтоку крові по венах нижніх кінцівок? У цій ситуації майбутня мама направляється на консультацію до лікаря-флеболога. У більшості випадків доктор призначає венотоніки – препарати, що підвищують тонус судинної стінки і перешкоджають застою крові у венах. Лікарські засоби використовуються у вигляді гелів, кремів і мазей, а також приймаються всередину в таблетках.

Порада: не займайтеся самолікуванням під час вагітності! Довірте підбір венотоников кваліфікованого фахівця.

При анемії фахівці призначають препарати заліза. При нестачі глюкози майбутній мамі варто переглянути свій раціон харчування, додавши в нього быстроусвояемые вуглеводи. При підозрі на цукровий діабет жінці рекомендується здати аналіз крові на цукор. Високий рівень глюкози говорить про можливий збій в обміні речовин. Корекція цукру крові проводиться лікарем-ендокринологом після ретельного обстеження вагітної пацієнтки.

Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?Що робити, якщо при вагітності з'явилися судоми в ногах?

Профілактика судом під час вагітності

Щоб хворобливі спазми не заважали насолоджуватися вагітністю, майбутній мамі слід дотримуватися деяких нескладних правил:

 • відмова від незручного взуття на високому каблуці;
 • часта зміна положення тіла;
 • регулярні прогулянки на свіжому повітрі;
 • раціональне і збалансоване харчування;
 • відмова від шкідливих звичок;
 • щоденний масаж стоп.

Судоми під час вагітності не несуть ніякої загрози для росту і розвитку малюка і, як правило, проходять самі собою після народження дитини. Майбутнім мамам, які страждають від хворобливих спазмів, варто набратися терпіння. Будь-який дискомфорт, перенесений жінкою в цей непростий період, в повній мірі окупитися радістю від довгоочікуваної зустрічі зі своїм малюком.

Схожі статті: