Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Запалення суглоба великого пальця ноги може стати причиною постійної нестерпного болю. Така біль завдає значний дискомфорт і суттєво порушує звичний ритм життя. Що робити, якщо палець на стопі запалився?

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Причини запалення великого пальця ноги

Перш ніж почати лікувати запальний процес, дуже важливо з'ясувати точну причину цього стану. Знаючи симптоми і найбільш характерні ознаки, можна обчислити одне з наступних захворювань:

  • подагричний артрит;
  • остеоартроз;
  • ревматоїдний артрит;
  • бурсит;
  • травма.

Розглянемо кожну з причин, що призводить до появи болю та запалення у великому пальці стопи.

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Подагричний артрит

Подагра – найчастіша причина розвитку запального процесу в суглобах великого пальця стопи. Симптоми цього захворювання дуже типові, що дозволяє лікареві поставити діагноз вже при першому огляді пацієнта. Головною ознакою захворювання є сильна, практично нестерпний біль в суглобі. Від такого болю людині хочеться буквально лізти на стіну і робити все, що завгодно, лише б подібні відчуття пішли. Перші напади хвороби завжди короткострокові, і лише з часом епізоди болю стають все більш тривалими, поки не переростають у хронічний подагричний артрит ніг.

При подагрі завжди уражається великий палець стопи. У рідкісних випадках запалення може перейти на інші суглоби. Біль зазвичай виникає вночі, стаючи причиною постійного безсоння. Шкіра навколо ураженого суглоба червоніє і набрякає. Руху в пальці обмежені із-за болю і набряку. Такі симптоми є типовими для подагри і дають можливість запідозрити хворобу на ранніх етапах її розвитку.

Підказка

Болить великий палець по ночах? Пройдіть обстеження у фахівця.

Артрит пальців ніг при подагрі має великі шанси перейти у хронічну форму. Якщо лікування не буде розпочато вчасно, напади болю будуть ставати все сильнішим, а проміжки між ними – коротшими. Зрештою хвороба призведе до розвитку хронічного артриту і неминучого руйнування суглобового хряща. Справитися з хворобою допоможе тільки дієта і грамотне використання протизапальних препаратів.

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Ревматоїдний артрит

Під цим терміном ховається аутоімунне ураження дрібних суглобів рук і ніг. Для ревматоїдного артриту більше характерне запалення другого і третього пальців на стопі, однак у третини хворих процес захоплює і суглоб великого пальця. Захворювання частіше зустрічається у жінок після 40 років.

Симптоми ревматоїдного артриту:

  • біль, що підсилюється при русі;
  • ранкова скутість в пальцях ніг;
  • набряк і почервоніння шкіри;
  • ураження інших органів (серця, легенів, нервової системи).

У гострій стадії захворювання всі ознаки будуть досить сильно виражені. Рідко кому з хворих вдається в цей період ігнорувати біль і помітний набряк. При переході запалення в хронічну стадію на перший план виступає скутість в суглобі і обмеження його рухливості. Біль стає не настільки сильною, проте до кінця неприємні відчуття не зникають. Лікування ревматоїдного артриту буде найбільш ефективним на ранніх стадіях захворювання.

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Остеоартроз

Великий палець на нозі запалився і болить? Можливо, мова йде про розвиток остеоартрозу – серйозного захворювання, здатного призвести до значного руйнування суглоба. Такий артрит пальців ніг пов'язаний з розростанням сполучної тканини на місці хронічного запалення, що в результаті призводить до суттєвого обмеження рухливості стопи. Якщо вчасно не почати лікувати це захворювання, на місці хряща виникають стійкі контрактури, що перешкоджають його руху в повному обсязі.

Остеоартроз вражає не тільки суглобові поверхні великого пальця, але і більш великі структури. Найчастіше запальний процес розвивається в колінному, ліктьовому або тазостегновому суглобі. Хвороба звичайно виникає в зрілому і похилому віці у людей, які відчувають велике навантаження на зазначені суглоби. Лікування тривале, полягає в знятті симптомів і усунення шкідливих факторів, повільно руйнують суглобовий хрящ.

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Бурсит

Бурсит – це запалення навколосуглобових сумки, заповненої рідиною. Перші симптоми бурситу проявляються під час руху, при вираженій навантаженні на суглоб першого пальця стопи. Виникає біль, печіння, набряк і почервоніння шкіри навколо ураженого суглоба. Характерно поява округлого освіти («шишки») на великому пальці. Ця «шишка» – не що інше як збільшена околосуставная сумка, заповнена запальним випотом. У важких випадках процес може поширитися і на інші суглоби стопи.

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Травми

Травму великого пальця рідко проходять непоміченими. Очевидна зв'язок забиття та появи набряку навколо пальця стопи говорить про травматичному пошкодженні. Біль і набряклість можуть наростати з часом, особливо якщо стався перелом або вивих суглоба. Лікувати подібне пошкодження повинен лікар-травматолог. За допомогою можна звернутися в поліклініку чи травмпункт.

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Діагностика

Як розпізнати подагричний або ревматоїдний артрит пальців ніг і відрізнити його від інших захворювань? Насамперед слід зробити рентгенографію пальців стопи. На знімку лікар однозначно може побачити деформацію і руйнування хрящової пластинки. Також на знімку можна розгледіти вивих або перелом у разі травми пальця. У спірних випадках проводиться комп'ютерна томографія. За результатами обстеження призначається лікування виявленого захворювання.

Причини і методи лікування запалення суглоба великого пальця ноги

Лікування запальних процесів у суглобі великого пальця

Як лікувати запалення суглобів? Відповідь на це питання цікавить кожного пацієнта, дістатися до кабінету лікаря. Вибір методу терапії залежить від виду захворювання та ступеня тяжкості процесу. Що можна зробити, щоб зняти біль та полегшити стан хворого?

Лікування подагричного артриту починається з організації правильного харчування. Дієта – ось основа будь-якої терапії при цьому захворюванні. Ніякі медикаментозні препарати не дадуть ефекту, якщо хворий продовжує їсти багато смаженого м'яса, пряних і гострих страв. Сувора дієта при подагрі повинна триває не менше року, і тільки при стиханні всіх симптомів можливо деяка зміна раціону. Докладні рекомендації з харчування може дати лікар-ревматолог.

Підказка

Не забувайте про розвантажувальних днях – важливий елемент дієти при подагрі.

Медикаментозне лікування подагри полягає в призначенні препаратів, що зменшують руйнування хряща. Таким ефектом володіють лікарські засоби на основі алопуринолу, здатні зменшити вироблення сечової кислоти і тим самим вплинути на перебіг хвороби. Лікування подагри тривалий і може тривати роками. Для зняття гострого болю застосовуються загальні і місцеві протизапальні засоби.

Лікувати остеоартроз слід з обов'язковим використанням засобів, що захищають і відновлюють хрящ (хондропротекторів). Для зняття болю також можуть застосовуватися препарати, що зменшують запалення і усувають всі неприємні відчуття. Таким ефектом володіють ібупрофен, німесулід та інші подібні засоби.

Артрит пальців ніг – це стан, лікувати яке повинен кваліфікований фахівець. Нераціональне використання препаратів і застосування малоефективних методів може призвести до прогресування хвороби і розвитку ускладнень. Чим раніше буде розпочато лікування, тим більше шансів у хворого на сприятливий результат. Не затягуйте з візитом до лікаря!

Схожі статті: